Osmileté dítě po škole samo doma

aneta15
29. srp 2016

Osmiletá dcera jde do druhé třídy a protože je hodně prvňáku tak se pravděpodobně nedostane do družiny. Vůbec nevím jak to řešit, babičky jsou ještě v práci a ona by byla sama doma do 16 hodin. Jsme menší město a kroužky jsou většinou od 15. 00. Po obědě jsou jen kroužky v družině, kam jí nevezmou, protože není zapsaná. Chodí Vaše děti sami ze školy? Nebo jak to řešíte? Dcera je celkem zodpovědné díte ale stejně nevím, co jí napadne a hlavně mi přijde prostě "malá".

svetlus_pepca
29. srp 2016

Já bych se spíš víc bála, co napadne někoho jiného. Mám dvouletého cvrčka, tak zatím nemohu soudit úplně zasvěceně, ale myslím si, že ve druhé třídě je ještě dost malá na to, aby chodila sama ze školy a pak byla celé odpoledne sama doma. Jak se budeš ty cítit, budeš v klidu?? A to je to, jak pitomě je náš systém nastavený. Nevím samozřejmě jaké máš možnosti, ale nezvažovala jsi třeba nějakou chůvu?? Nemáš poblíž nějakou sousedku, kamarádku, která by ti s tím pomohla?? Situaci ti ale teda nezávidím!

sisstin
29. srp 2016

@aneta15 syn chodi 1,5km, ale jsme na vesnici. I byva sam doma nekdy ty cca 3h.

sisstin
29. srp 2016

Ja jsem teda na RD ted, ale i tak od pulky prvni chodil sam. Ale on je stopro zodpovedny a jsme tady mimo ruch. Chodi i sam ven s kamarady, tady je to normalni.

krystalka
29. srp 2016

@aneta15 - náš 8 letý půjde do třetí a družinu naštěstí mít bude, ale taky jsem si zrovna nedávno říkala, jak bych to řešila, kdyby družina nebyla....taky je dost rozumný, ale sám by být doma prostě nechtěl....navíc my do školy dojíždíme MHD se dvěma přestupy, takže bych asi nebyla úplně v klidu, kdyby jezdil sám......napadá mě, jestli by třeba dcera nemohla chodit na nějaký kroužek od těch 15h a do té doby být třeba ve škole v knihovně..... a nebo nemá třeba ve škole nějakou kamarádku s maminkou, která je na mateřské a dalo by se s ní domluvit, že by u ní mohla do té doby počkat? Jinak bych asi zkusila nechat ji doma, jestli je rozumná a neměla by strach být doma sama, tak proč ne? S kontrolou na telefonu by to určitě zvládla.....

aneta15
autor
29. srp 2016

@svetlus_pepca Tak v klidu rozhodně nebudu. Počítala jsem, že ji ještě vezmou na prvním stupni je 450 dětí a družina je pro 105 dětí. Takových zoufalých matek bude asi více. Neumím si představit, že mi sousedka nebo kamarádka bude hlídat 5 dní v týdnu dítě. Taky bych nebyla nadšená kdyby to po mě někdo chtěl. Jedině někoho platit ale sehnat někoho na tři hodiny denně , to bude asi docela problém.

krystalka
29. srp 2016

@sisstin - tak to je dobrej, to náš nechce být doma sám ani chvilku, když bychom šli na nákup, to radši jde s námi kamkoli, než aby byl někde sám....

mon_88017
29. srp 2016

ženský, vzpomenete si, kdy jste nafasovaly klíče na šňůrce a "starej se sama"? Já v první třídě..... Takže pokud nedojíždí 30km autobusem, nebála bych se toho. PS. z našeho vidlákova jezdí busem běžně samotní prvňáci, protože to jinak nejde. 😎

sisstin
29. srp 2016

@krystalka on zvlada byt sam doma cca od 6,5 ;) ted nez by se s nama nekam tahnul, tak je radai doma. On i vecer se zavre do pokoje, spi po tme, jde po tme na zachod atd, on se vubec neboji, coz nechapu :D

krystalka
29. srp 2016

@aneta15 - ještě mně napadla jedna možnost, která je třeba u nás proveditelná, ale ne všude to asi půjde - u nás by případně mohl i syn dojet za mnou do práce a se mnou tam zůstat....nebo prostě nějak různě kombinovat víc možností - že někdy by jste využili hlídání u kamarádky, někdy by byla třeba v té knihovně, někdy v práci a někdy i sama doma....

aneta15
autor
29. srp 2016

@krystalka u nás jsou třetáci bez šance. Nechápu, že to škola neřeší. Dostat dítě do školky ve třech letech je u nás neřešitelný problém a město je pořád v klidu. Matky tu píší petice a všem je to jedno. Vloni po terorostických utocích v Paříži se nesmělo do školy, učitelky nám vodily děti před dveře. Přišlo mi to až přehnané a letos vystčí osmileté děti po zvonění před školu a dělejte si, co chcete.

anniesfibis
29. srp 2016

@mon_88017 presne...ja od 1. Tridy sama a nevidim v tom problem...ale az bude dcera v prvno tride buhvi, co budu rikat

krystalka
29. srp 2016

@sisstin - hmm, tak náš nechce usínat sám, takže tam vždycky někdo počkáme, než usne, v tom případě mu tma nevadí a v noci na záchod nikdy nechodil.....teď na dovolené jsme ho jednou nechali v pokoji samotného, protože se na něco koukal v TV a my se chtěli jít projít kolem penzionu....tak sice souhlasil, ale sotva po 10 minutách nám už psal SMS, kdy už přijdeme 😕

svetlus_pepca
29. srp 2016

@aneta15 Tak já bych řekla, že bys někoho najít mohla. Třeba nějakou starší paní, která bude ráda za společnost, ale zase to pro ni nebude náročné, když to bude jen na tři hodinky. Každopádně držím pěsti, ať se najde nějaké optimální řešení!

@mon_88017 Já klíčky na šňůrce neměla a naši nás nemuseli nechávat samotné doma, ani chodit do školy, ze školy, na kroužky atd. Mohli si v té době dovolit, aby mamka byla doma. Dodnes jsem jim za to vděčná. Mamka nás naučila víc, než by zvládlo sto školek, družin a jiných zařízení!

aneta15
autor
29. srp 2016

@krystalka Taky jsem o tom přemýšlela, musela bych se v práci zeptat ale neumím si to dost dobře představit ale je to taky možnost. Jediný řešení vidím v tom, že si uděláme třetí dítě a budu doma a budu mít vše pod kontrolou 😀 😀 😀 a až do třetí půjde do školy, tak dcera bude skoro dospělá a bude se starat 😀 😀 😀 Ach jo

sisstin
29. srp 2016

@krystalka prave na to, jakej to byl driv chodic za zadkem a posera, tak ted je desne samostatnej, az cumim. Ale treba nechat ho jet busem s prestupem bych se taky bala, tady proste jde furt jednim smerem.

krystalka
29. srp 2016

@svetlus_pepca - měla jsem to stejně, mamka byla doma, i když jsme byli větší, nikdy jsme nechodili do školky ani do družiny, do školy jsme chodili sami, měli jsme to pár minut pěšky, ale klíče jsme v té době neměli, vlastně se ani nepamatuju, v kolika letech jsem je dostala....

aneta15
autor
29. srp 2016

Já taky nikdy klíče neměla 🙂 babička byla už v důchodu a čekala na mě před školou snad do 12-nácti let. Já se i bojím té cesty domů. Přechází dost silnic, kde je provoz. Ráno jí do školy vozím. Kdyby aspoń měla v okolí nějaké dítě, že by chodili spolu ale kolem nás nikdo v jejím věku nebydlí.

krystalka
29. srp 2016

@sisstin - přesně, kdyby chodil pěšky, tak bych ho možná taky nechala, ale my jezdíme dvěma autobusy a metrem, tak to mám zatím strach, on je sice rozumnej, ale občas trochu nepozornej, někam se zakouká, něco ho zaujme a zapomene dávat pozor....

lenka5731
29. srp 2016

@anniesfibis právě. ... Az tu situaci zažijes na vlastni kuzi s vlastním dítětem, bůh ví, co budeš říkat. .. a ze někdo pusti samotnou 7-8letou holku s klidný srdcem... no nevím.
@aneta15 resila bych to s rodiči dalších nepřijatých děti

krystalka
29. srp 2016

@aneta15 - tak to jsme na tom stejně, tady kolem sice pár dětí podobného věku bydlí, ale každé jezdí v podstatě pomalu do jiné školy, naším směrem nikdo.....

krystalka
29. srp 2016

@aneta15 - u nás to právě jde v pohodě, aby byl se mnou v práci, pracuju v malém obchůdku, máme tu stoleček a židle, takže si tady klidně může třeba malovat, nebo i udělat úkol, když v krámě nikdo není, tak si povídáme, malujeme, někdy mi i s něčím pomáhal, když chtěl....

lenka5731
29. srp 2016

@aneta15 ale tedy systém, že dite ktere se z kapacitních důvodu nedostane do družiny, nemůže chodit na školní kroužky , mi teda přijde mimořádného špatný. .. myslíš, že je to takhle nemenne? Ve spojení s ostatními rodiči bych se raznym jednáním pokusila o změnu k lepšímu :(

svetlus_pepca
29. srp 2016

@krystalka Jj, taky s námi byla dlouho doma. A přesto jsem samostatná, zodpovědná, společenská ženská, mám vystudovanou vejšku, plno zájmů a rodinu, o kterou se s láskou starám. A kdyby to finance umožňovaly, zůstala bych taky doma dýl než pitomý tři roky. Nepořizovali jsme si dítě proto, aby se nám o něj staral stát. Chceme se starat a vychovávat sami. Ale to je zase jiné téma 🙂

panickatlamicka
29. srp 2016

Ahoj, pro klid duse bych najala nekoho, kdo bude dite vyzvedavat ze skoly a travit s nim cas, nez prijdes z prace. Docela casto si tak privydelavaji studentky. A nechteji majlant 😉 .

lenka5731
29. srp 2016

@panickatlamicka a nejsou ty studentky touhle dobou ve skole...?

panickatlamicka
29. srp 2016

@lenka5731 nooo AHA! 😀 tak proste najmout nestudentku.

krystalka
29. srp 2016

@svetlus_pepca - jo, přesně, já jsem taky šla do práce v jeho 3 letech, ale do školky šel až ve 4,5, pracovala jsem na dlouhý/krátký týden a mohla hlídat babička, takže vždycky dva dny byl celé se mnou a pak dva dny, co jsem byla v práci, tak s ním byla dopoledne babička a odpoledne manžel....díky tomuhle systému jsme ho taky mohli celou první třídu vyzvedávat po obědě, protože ze začátku to pro něj bylo dost náročné, být i odpoledne po škole zase ještě v houfu dětí v družině....teď už tam chodí, ale i tak ho většinou vyzvedáváme kolem 15h, vyhovuje nám to tak víc...

krystalka
29. srp 2016

@panickatlamicka - no, ale nestudentka zase bude nejspíš v práci ne? Jedině nějakou maminku na mateřské nebo starší paní v důchodu....

panickatlamicka
29. srp 2016

@krystalka jsou pani, slecny, ktere se tim zivi, prip. hledaji privydelek. Zkus zadat poptavku, uvidis, treba se nekdo nabidne. Pripadne: www.hlidacky.cz 😉

panickatlamicka
29. srp 2016

@aneta15 pardon, prispevek pro @krystalka patri tobe 🙂