Jak fungujete se společným účtem?

6. zář 2024

Ahoj, jdu si pro vase rady a zkusenosti. S partnerem jsme ve financni krizi. Jsem uplne vytocena, protoe nas do ni dostal on. Neumi setrit, rozhazuje nase penize za blbosti a ja na rodicaku skudlim kazdou korunu a jsem zavisla na tom, co mi da. Uz to tady jednou bylo, malem jsme se kvuli tomu rozesli, kdyz jsem byla s prvnim ditetem namaterske/rodicaku. Bouchla jsem do stolu a zacal sekat latinu. Posilal mi obrovsky kus vyplaty, ja jsem zacla chodit do prace a s penezi jsem jsem hospodarila hlavne ja. To jsme se meli fakt hezky, rezerva krasna, co jsme potrebovali, to jsme meli. Jenze pak postupne zacal v tom posilani penez polevovat. Zdrazilo se, na druhou stranu, plat mu zvedli. Ale nechtela jsem nad nim stat neustale s bicem a furt ho kontrolovat a buzerovat. No a pak prislo druhe dite, ja prestala pracovat a jsme s penezi totalne na nule. Hadame se, on me vubec neposloucha, utraci za uplne zbytecnosti, nema v tom system, nikam si ty prachy neodklada. Teda jo, je schopny behem dvou mesicu usetrit 50tis!!!!! Ale to vrazi do svoji motorky 😬😬😬
Ja skudlim po petistovkach aspon na moje stavebni sporeni, plus sporen detem a penzijni sporeni, jinak nejsem schopna z toho rodicaku usetrit vic. A to si chodim privydelavat trochu do prace.
Ted nastala financni krize, kdy se nakupily necekane vydaje v ramci desetiticu. Musel jsi popujcovat po kamaradech, ja pet dni pred vyplatotu na ucte 200 Kc, potrebovala jsem koupit plinky, deckam jidlo a nemela z ceho. Byla jsm uplbe vypsychla, na nervy. Muzi se nakonec podarilo neco prodat pres bazar, takze mi pak tu tisicovku poskytl a kdyz se pak placal po rameni, jak jsme z toho ha ha vybruslili, tak me tim tak nasral, ze jsem bouchlado stolu a rekla dost. Ze takhle ja zit nechci a nebudu, a jestli takhle mini jednat dal, tak odhazim.
Tak ted teda zase je jak beranek. Vcera jsme sepisovali vsechny vydaje, co nas cekaji. No nemame sanci to vsechno vcas zaplatit. Ja zacnu chodit vice do prace, abych nam zvysila prijem aspon jeste o par tisic.
No a ted ta hlavni otazka. Myslite, ze ma smysl si s nim porizovat spolecny ucet? Ted mame kazdy svuj. On rika, ze by do toho sel. Jenomze kdyz bude mit k tem penezum pristup, tak je utrati. A ja se s nim budu vecne hadat a buzerovat ho, proc a za co to utratil.
Pokrytecky po nem vyzaduji transparentnost, ale sama ji v ramci pudu sebezachovy mit pred nim nechci, aby nevedel, kdyz si odlozim nejake penize. A to na pripadny odchod od nej, kdyz to zase zklouzne do tohodle modu.
Zkratka: zachovat si sve ucty a mit jeden spolecny? Nechat si posilat vyplatu na ten spolecny? Ja bych tam chtela videt tu jeho vyplatu, ale moje by mi chodila na muj ucet, aby to nevidel. To se obavam, ze to nepripusti. Idealni by bylo, kdyby jeho vyplata chodila na muj ucet, ja z toho poplatila vse potrebne, usetrila bych a henu posilala kapesne. Ale toon nechce. Coz chapu, protoze se citi jako nesvepravny, ale na druhou stranu, co s tim?!!

klokanka31
6. zář 2024

Je to blbý ale ať chodí i jeho peníze k tobě, ty hospodařit s penězi umíš...

1pomnenka
6. zář 2024

Každý svůj účet, svoji výplatu si nech posílat na svůj účet. Každý měsíc ti po výplatě přepošle částku na provoz domácnosti. Na částce se musíte dohodnout, každá rodina má jiné výdaje. Částka by měla být taková, abys z ní dokázala ještě ušetřit a vytvořit tak finanční rezervu. Na tvůj účet mít přístup nebude, proč by měl, když on je ten, který nedokáže udržet ani korunu.

autor
6. zář 2024

@1pomnenka to on mi posila pravidelne vcelku slusnou castku. Ale jak se zdrazuje, deti rostou, tak to proste nestaci a ja jedu na doraz 😬 a on jede taky nadoraz, i kdyz by nemusel. On, kdyz ty prachy vidi, tak je proste utrati 😳
A ted jsem zjistila, ze dnes mi uz asi rodicak nedorazi a prijde v pondeli 😶 Lednicka prazdna, nevim, co dam tem detem k jidlu 😭
Dostavam se do faze, kdy toho chlapa uplne nenavidim!!! 😭😭

lencaa11
6. zář 2024

Myslím že u vás je východisko ať posílá peníze celé na váš účet a vy mu pošlete částku na které se domluvíte on je ten co to nezvládá co utrácí tak by měl říct jo neumím to tak to dělej ty pokud nic šla bych od něj tohle neznam máme společný účet a vše se řeší z jednoho účtu vyplata atd ..žádné moje tvoje ale zas u nás naštěstí není problém utrácení a nikdy by se nestalo že nemáme oč dát dětem 🫣 to už mi přijde přes čáru

sagitta33
6. zář 2024

Jedna rodina má mít jedny peníze a je jedno na kolika účtech. Pokud se zavede účetnictví moje-tvoje tak to není dobrý řešení .

guliii
6. zář 2024

Manžel také moc neumí šetřit, ale snaží se a když si chce něco koupit trochu dražšího tak to vždycky probereme. Ale u nás je teď dočasně situace taková, že byl nemocný a v práci to jde k ledu, mají málo zakázek a sebrali všem prémie. Bere teď nějaké kšefty a snažíme se šetřit. Mám na svém sporicim účtu rezervu, do které jsem musela sáhnout. Jsem teď těsně před porodem na rizikovém, tak já nic nevydělám. Máme každý svůj účet, peníze společné, ale kasu držím hlavně já. Manžel si nechává nějaké peníze, ale opravdu se snaží neutracet za hlouposti, zbytek posílá mě a já platím poplatky, věci okolo dětí atd. Takhle nám to vyhovuje, ale když ho to zajímá, řeknu kde co a kolik máme. Teď přes léto si pěstujeme zeleninu a snažím se, abychom moc neztráceli za jídlo.

mourovatakocka
6. zář 2024

My máme dva účty, do společného bych nešla. Muž mi posílá nějaké peníze, často se mě ptá, jestli nemá přidat a asi bude muset, protože ze svého platím dětem instituce.
Možná by u vás bylo řešením spočítat si, kolik zhruba máte měsíční výdaje (bydlení, jídlo, drogerie, mobily atd.) a prostě posílat na nějaký třetí účet tolik, aby to ty výdaje na měsíc pokrylo. A s přebytkem si může nakládat podle libosti, ale ať se prostě nestane, že je na účtu, ze kterého ty máš platit jídlo dětem 200,--

prejeta_zaba
6. zář 2024

No jednoduše, jednej s ním narovinu - zdražilo se, deti rostou, bude posílat víc 🤷‍♀️. Spočítej to a řekni pevnou částku, která ti každý mesic pristane na účtu, at je v tom najem, jídlo a další nezbytné výdaje (telefon, benzin, oblečení) i malá rezerva a se zbytkem at si treba dela co chce. To je jedno, jestli to pošle na společný nebo na tvuj. Ale musí prece pochopit, že neexistuje utratit peníze za kraviny a nemít mesic co jíst. To si do ted nevšiml, že to tak funguje? Kde žije? 😳Jo a takový malý tip, jestli zapasite s každou korunou, vykašli se teď na penzijni sporeni. To se nic nestane, kdyz začnes sporit za rok, za dva....a budete mi nejakou tu stovku k dobru.

autor
6. zář 2024

@prejeta_zaba takhle to presne delame, posila mi fixni castku, ze ktere platim cca 70% vsech nakladu. Mam na starosti veskere pravidelne platby vcetne jeho mobilu, pojistky na dum, atd. Protoze to nikdy neplatil vcas a ja mela nervy. Takze jemu zbyla akorat hypoteka, na kterou ma povinne od banky trvaly prikaz a pojistky na auta a motorku. A i to plati se zpozdenim 🙄 plus teda plati vylety a dovolene. A svoji pujcku, kterou si vzal, aniz by mi o tom rekl!!
Ale to, co mi posila, je proste malo. Nic z toho neusetrim (krom viz vyse) a co je poźtreba koupit do domacnosti to uz vubec na to nemam. Nejhorsi je, ze ma plat 80tis a hypoteku mame 14 tis. Z toho by se dalo setrit jedna basen a nemuseli bychom zit od vyplaty k vyplate proboha!!!
No, takze spolecny ucet nic asi neresi... vcera jsme si udelali podrobny rozpis vsech vydaju co nas cekaji a vsech prijmu. No nemame na to 😳 budeme mit s placenim zpozdeni. A az se vybabrame z techto sracek, tak mi bude muset posilat vic a ja od rijna si zvysim uvazek v praci...
Kazdopa

martt
6. zář 2024

My máme každý svůj účet. Ale ja mám manželův účet přidružený ke svému internetovému bankovnictví ( mame stejnou banku). Takze když se tam připojím vidím jak svůj účet tak i jeho. My máme dohodu že určitá částka chodí mne a určitou část kdy mu přijde výplata na jeho účet tak posílám pryč na úplně jiný účet , kde šetříme a šaháme jen v případě nouze. A neco zustava jemu na účtě.Možná by to u vás šlo udělat takhle?

jelenice_zavodnice
6. zář 2024

Vzhledem k tomu, ze to neni poprve, tak je jedina moznost, jeho vsechny penize tobe a ty mu das jen to nutne, s ostatnim budes hospodarit ty a klidne mu kazdy mesic udelej vyuctovani, at vidi. Stejne tak on tobe at vidis, kolik stoji hypo a motorky. Jo a nezapomen si delat po mensich castkach nekde bokem svoji zeleznou zasobu, o ktere nebude vedet. Pokud na to nekyvne, rozchod se zadosti o nejvyssi alimenty, jinak te financne utopi i s detmi.
Spolecny ucet situaci neresi, dokud bude mit pristup k penezum, bude utracet.

cuuza
6. zář 2024

Když posílá málo, tak ať posílá víc. Plat má slušnej, fakt není důvod, abyste neměli vyjít. Společný účet je v tomto případě blbost. Jakmile bude mít přístup k financím, tak je rozfrcá. Ať nastaví trvalej příkaz, ideálně tak den dva po výplatě, v dostatečné výši a je to.

ele_nka
6. zář 2024

Měli jsme dost podobnou krizi. Můj manžel je úžasný, ale peníze prostě neudrží. Takže velké množství peněz posílá hned mě, sobě si nechává fakt jen,,kapesné ". Já zaplatím vše co je potřeba a na věci jako benzín a nákup mu posílám peníze po týdnu. Takhle nám to funguje už 10 let. Ze začátku musel skousnout svou hrdost, ale teď je rád, že nemusí nic řešit.

autor
6. zář 2024

@ele_nka to je dobry system. Takhle jsme to meli nastavene my po te prvni krizi. Jenze jak jsem polevila v ostrazitosti a jak uzjsem zacala vydelavat, tak jsem tak urputne na tom netrvala a on zacinal posilat postupne mene a mene, protoze tamto si kupil a tamhleto zase neco jineho 🙄 A ja nemela silu ho komandovat, byla jsem rada, ze jsme za dobre... no a jak jsem pak nastoupila znovu na materskou, tak uz jsem tezce nevychazela. Rok jsem jela te svych rezerv, ktere jsem uplne vycerpala. Na to jsem zacla chodit lehce do prace, abych vubec vyzila. Kdyz jsem mu rikala, ze potrebuju vic, tak nikdy nemel. No bodejd ne. On je treba schopny utratit za darky pro synovy narozeniny 20 tis!!!!! Idiot. Pardon. Ale on me vzdycky postavi pred hotovou vec jako to delal predtim.
Ted to vyvrcholilo a ja budu muset byt zase ta furie, co nad nim musi stat s bicem, jinak nas zatahne do dluhove pasti, odkud se nevyhrabeme 😑

ele_nka
6. zář 2024

Naprosto to tě chápu a držím palce, fakt je důležité nepolevit a být striktní. Oni to pak i přestanou zkoušet. 😃

klokanka31
6. zář 2024

20 tisíc za narozeniny? Co mu proboha kupuje?

zuzineckah
6. zář 2024

@klokanka31 tak ono stačí třeba PS5 nebo větší oslava a je to hned...

pampeliska1313
6. zář 2024

Hmmm já třeba jsem jak manžel. Co mám, utratim. Takže hnedka co přijde výplata dam všechno co musím stranou, problém je, když si řeknu “mám tolik a tolik a PAK to zaplatim”.. to nesmím. Takže bez kecu všechno stranou a posílám manželovi, zaplatim v aplikaci, proste hotovo. Co zbyde, dam si nějakou menší částku stranou (zkoušela jsem třeba ze dvou tisíc dat tisícovku bokem, což mi nestačilo, tak dávám pět stovek) a neposilam to “k sobě” do obálky, protože bych na to hnedka při první příležitosti sáhla (zkušenost)) ) ale zase k manželovi. Vím, ze by začal remcat, ze na to sahám a neusetrim, takže mě to spolehlivě odradí :D ale já si to uvedomuju, vím, ze proste s tím mám problém, takže jsem s tímhle přišla sama. Pak když utratim litr za měsíc za blbosti se synem (jako knížku, auto, zmrzlinu) tak je to “v poho” protože proste to důležitý je zaplaceny. Myslím, ze tohle už je jako problém, když člověk utrácí o sto šest a něco si kompenzuje, není gramotnej (u nás peníze doma nikdy nebyly, takže já jak se dostanu k penězům tak “kompenzuju” a musím se hlídat) a proste se neponauci. Pak je v jeho zájmu opravdu, aby byla nějaká brzda - Vy. Jestli to bude dělat dal, proste bude problém.

anetka1701
6. zář 2024

Máme společný účet... a pak spořící a ještě každej vlastní 😅 na společný jsou všechny příjmy na jednu hromadu. Pak se pošle na spořící nějaká částka a každému na ten jeho "kapesné". Kapesné utracime jak chceme, že společného jdou vydaje - náklady na bydlení, jídlo, děti, auta... docela to funguje 🙂

tulipdona
6. zář 2024

Každý svůj účet + jemu v bankovnictví nastavit trvalou platbu na částku jakou potřebuješ pro domácnost (řekla bych si o 3-8 tisíc víc, než reálně potřebuješ) a tvořila finanční rezervu.
A po chlapečkovi bych tvrdě šla, žádný utrácení za blbosti, když není zajištěné nutné placení. A vůbec by neexistovalo aby před výplatou měl 200-, na účtu.

squezy
7. zář 2024

Hele, celkem zvláštní vztah! At ti manzel posílá 70% jeho platu,zbytek ať si treba rozfofruje,ale ty nebudes mit nervy, že nevyjdes..

chemisterka
7. zář 2024

@zuzineckah souhlasím s tou částkou za narozeniny. Dcera teď měla 9 let a bez dárků jsme za 3 oslavy (2 s rodinou a 1 s kamarády) jsme utratili určitě takových 15 tisíc. Ale je nás hodně lidí, zahrnuje to dort, hodně pohoštění a večeři.

autor
7. zář 2024

15 tis stalo kolo pro 9leteho kluka a za dalsich 5 tis ruzne dalsi sportovni vybaveni.
Ne, kluk nezavodi, proste normalne rekreacne jezdi na kole. Uplne bohate by mu stacilo kolo za 5tis. Kolo, ze ktereho za 2 roky vyroste.
A kor, kdyz ja pocitam kazdou korunu a za ty prachy bych koupila treba nove lino (ktere mame doma uplne na dranc) a jeste bych si mohla nechat udelat korunku na zubu, kterou kvuli nedostatkum penez furt odkladam. Tohle me sere. Ze on tyhle investice se mnou vubec nekonzultuje a pak bum, necekane vydaje a my jsme uplne v prdeli.
Ja se na nej nejsem schopna ani podivat. Kor ted, kdyz ten rodicak prijde az v pondeli 😖

betelgeuzz
7. zář 2024

My máme společný účet, ale nešla bych do něho s někým, kdo neumí s penězi vycházet. My máme k penzům stejný přístup, zbytečně neutrácíme, o větších nákupech si řeknem dopředu.
pro mě by zadlužení rodiny byla větší zrada, než nevěra. Dostal by nůž na krk. Nastavit na všechny jeho nutné platby trvalý příkaz (píšeš, že občas zapomene poslat) a stejně tak na můj účet většinu přeposlat. Jemu ať zůstane pár tisíc, podle potřeby. Ale neušetřit z 80 tis skoro nic je pro mě nepochopitelný.

marketa11112
7. zář 2024

V tomto případě musíš nastavit opravdu pevná pravidla. Navíc bych rozdělila SJM, snad by to mohlo pomoci, kdyby nasekal nějaké dluhy. Nechala bych si posílat nějakou částku. Pokud bere 80000, tak by ta částka byla hodně vysoká. Kolik je běžnépro dospělé mít osobní kapesné? O to bych se asi teď zajímala.
My máme společný účet, co jsme spolu. spoření řeším já, trvaláky nastavuji já. Když manžel něco chce, tak se vlastně ptá, zda na to máme a můžeme to koupit. Jakákoli větší položka je po dohodě mezi námi oběma, malé částky neřešíme. Dárky většinou nakupují já a často také stavím manžela před hotovou věc, ale jde o mnohem nižší částky, než píšeš ty. Celkově jedeme v nižších částkách, manžel nemá výplatu ani poloviční jak ten tvůj. Já mám půl úvazek v tabulkovém platu a PnP na syna. U nás je nižší hypo, ale máme k tomu také ještě půjčku kvůli autu. Zvládáme ale vše a ještě se snažíme něco ušetřit stranou. Žádné kapesné si nedáváme, co kdo potřebuje si koupíme, manželovi častěji já, on moc do obchodu nechodí. Jídla je tu vždy dostatek, pomáhá nám ale i zahrada, na které hodně pěstuji. Manžel většinou chodí zalévat ( pro mě velká pomoc).
Asi takto. Z takto velké výplaty se dá ušetřit opravdu hodně, jen nekupovat blbosti. Nastavila bych opravdu manželovi ,,kapesné,, a znemožnila mu přístup ke zbytku peněz. Horší je to, že si klidně sám vezme půjčku bez tvého vědomí. Toho bych se bála.

betelgeuzz
7. zář 2024

Ještě mě k tomu napadlo, kamarádka vykládala, jak to fungovalo u nich doma - tatínek přinesl výplatní pásku a do koruny vyskládal peníze na stůl, maminka mu dala 200 kč a zbytek sbalila a hospodařila s tím ona 😀 pak vůbec nechápala, když si stěžovala kamarádka, že je na mateřské, nevěděla, kolik manžel vydělal a on jí dal pár tisící na domácnost.

drep
7. zář 2024

Já jsem sice obecně hodně rovnostářská a rovnoprávná a tak, ale to prostě funguje jen mezi dvěma dospělými, ne mezi mámou a zlobivým dítětem. Jestli je schopný (nepročetla jsem to úplně detailně) uznat, že finanční negramotnost je opravdu velmi reálný problém, který mu ohrožuje manželství a rodinu, tak by mi jako asi nejoptimálnější přišlo, aby i jeho výplata přišla na tvůj účet a tys mu přeposlala peníze na hypotéku plus nějakou domluvenou částku na osobní potřeby. Píšu to všude, nejvíc férový mu přijde opravdu pečlivě spočítat náklad a říct si: naše rodina měsíčně utratí se vším všudy třeba 60000,-, příjem je výplata 80000 plus rodičák 10000, celkem 90000. Tj zbývá nám třicet tisíc, z toho dáme 10000 do investic/spoření/rezervy na dovolenou a zbývá dvacet, ty si férově rozdělíme půl na půl, já deset a ty deset. A teda neodpustím si poznámku pod čarou (jsem lékařka intenzivista v traumacentru, tak je to fakt můj denní chleba) - nemáte na život a živíte debilní motorku? A má pan manžel dobré životní pojištění pro případ, že se na motorce zabije/zmrzačí?

autor
7. zář 2024

@drep do posledniho puntiku s tebou souhlasim. Zivotni pojisteni? NEMA!
Tos tou vyplatou na muj ucet jsem mu predevcirem navrhovala, uplne se na to netvaril - ale zase to nezavrhnul.
Ted jsme se zase strasne pohadali, protoze za mnou furt leze a chce, abych byla v pohode. Jenze ja v pohode samozrejme nejsem. Takze jsem v razi rekla, ze od ted nastolim financni pravidla ja, ktera se budou dodrzovat a s nim doladim jenom detaily. V opacnem pripade se s nim rozvedu a at se klidne zadluzi, ale mne at do toho netaha. Protoze timhle zpusobem skoncime v dluhove pasti a tam ja skoncit rozhodne nechci. Ted se pohybujeme na hrane relativne pohodove splatitelnosti.
Dalsi vec je, ze on je o 13 let starsi. Mne je 40, jemu 53. Takze hraje velkou roli to, ze frlou dobu naseho vztahu byl on ten zkusenejsi a "moudrejsi". A ja jsem byla spis blba, ze jsem si nedovolila byt na nej az moc tvrda, protoze on to prece vi lip nez ja, kdyz je na svete o 13 let dyl.
No tak ted uz jsem prozrela uplne. Ze vek neznamena moudrost, zkusenost a zodpovednost.
A co si budem - ja uz taky nejsem zadna mala blba copata holka!
Doplatila jsem na svou duverivost a zamilovanost. Ale s tim je ted konec 😳

tinaprofi
7. zář 2024

Nikdy nikdy nikdy spolecny ucet. Nezavislost a svoboda rozhodovani je nadevse

llluckaaa
8. zář 2024

@betelgeuzz takhle to měli moji rodice