Spory s rodiči

petasa
11. led 2017

Zdravím.Od r.2010 bydlíme s přítele,ted už vlastně manželem u mých rodičů.Mají rodinný dům a nabídli nám abychom si zafinancovali podkrovní byt.Již sedm let tedy bydlíme nad rodiči v podkrovním byte.Na bydlení jsem si brala půjčku 200 tisiíc korun,něco dali naši,a manželova rodina jalikož jsou vsichni zedníci či jiní řemeslníci,tak udělali práci zadarmo..vlastně za oběd...Faktury na práci nemáme.Postupem času se ukázalo,že moji rodiče si myslí že u nich bydlíme jen tak zadarmo..platím půjčku,platíme uhlí,platíme elektriku,poplatky...Takže my to vidíme jinak.Máme dvě děti a rodiče o ně nemají příliš zájem,mají jiné priority.Nedávno se manžel nepohodl s mojí matkou,a ta nás vyhodila.Oznámila nám že o dvou měsíců se máme vystěhovat,že to takhle dál nejde,že nejsou s tátou dojné krávy atd,že se s manželem nestaráme o skleník,o slepice atd..Upozornuji,že my jsme skleník ani slepice nechtěli.Vše kolem zahrady děláme společně.Dům je stále napsaný na rodiče,tvrdí že dokud budou živí tak na nikoho nic přepisovat nebudou a potom at se o barak popereme.Mám jednoho bratra co žije s rodiči dole,a pak ještě jednoho nevlastního,od táty.Ten také bude mít nárok na dědictví.A ted k samotné otázce..Chceme si tedy vzít hypotéku a koupit malý dům,bude to tak pro všechny lepší.Problém je ale v tom že splácíme půjčku na ten podkrovní byt,jeste 11 let ji budem platit,není to moc,ale s touto pujckou neuplatíme žádnou další.Rodiče nám nic dát nechtějí,přestože dům je jejich,že byt jsme financovali my není nikde psáno,a cenu domu zvedlo vystavění podkrovního bytu podle znalce min. o 1 milion..Nevíme jak to řešit,jak je donutit,alespon 500 000.Svolili maximalne k tomu ,že stávající půjčku doplatí,ale pod podmínkou že mě vydědí.Upozornuji že nejsem žádny vyvrhel spolecnosti,nikdy problémy,materská,po ni hned práce..Vzdy predemnou upřednostnovali bratra,vztah nebyl nikdy nic moc..s rodici..ale nabídli nám bydlení,tak jsme to vzali.V danné chvíli to byla nejlepší možnost.Později se ukázalo že to asi fungovat nebude...Díky za rady

anelamates
11. led 2017

Jedině pokud máte nebo jste na tu přestavbu měli papíry od úřadu - tzn stavební povolení, ohlášení nebo něco. Pak můžete doložit, jak jste dům zhodnotili, a případně se nějak s rodiči domluvit.
Jinak takové bydlení může fungovat, ovšem za předpokladu stanovení pravidel a hlavně vlastních měřáků energií. Takže si pak každý platí své, přispívá na domovní dan, je stanoveno, kdo a kdy uklízí společné prostory atd. Pokud užíváte zahradu, tak jakým způsobem se podílíte na údržbě, stejně jako pokud si třeba berete zeleninu. To jsou věci, které se musí včas řešit, jinak z toho pojdou jenom potíže.

pet359
11. led 2017

to je hrozný....pardon, omlouvám se, ale musela jsem to napsat....přeji Ti, ať se to rychle a dobře vyřeší...

lucinkaxxx
11. led 2017

Tvoji rodice jsou neskutecne svine,promin ze to pisu takhle bez obalu. Nechali si zhodnotit barak a ted vas chteji vyrazit. Ja se i divim,ze jste do baraku investovali,kdyz rekla,ze to pak na tebe neprepise,at se o to porvete.
Hnala bych to pres soud,proroze tohle je hnus.

marketa2016
11. led 2017

No vydědění není tak lehké musí být splněny podmínky, kdy lze svého potomka vydědit (trestná činnost, nezřízený život, dlouhodobé nestýkání, kdy se rodič ale o kontaktování musí snažit). Jinak 200 tis. splácíte více než 11let? To musí být strašně malá splátka...To na hypotéku bude splátka mnohonásobně vyšší. Ale v tomto případě bych se sbalila a raději šla jinam. Pokud to nějak urovnáte, budete mít nad sebou vždy hrozbu, že vás zase bude chtít vyhodit a nkdy se nebudete cítit jistě. já sama bydlím v domku s rodiči, máme dva oddělené byty, ale máme vyřešené vlastnictví darem. A je to úplně v pohodě, každý máme to svoje. Jinak aspoň účtenky od materiálu nemáte?

kulistice
11. led 2017

V tomto případě bych se spojila s právníkem a pozjišťovala si veškeré možnosti a pak podle toho jednala. Ten ti určitě poradí, co může v této situaci dělat či nedělat. Jestli se s nima nejde domluvit rozumně, tak je to fakt smutný :(

nutricnihodnota
11. led 2017

Já to teda vidím tak, že vy jste 7 let žily v bytě, za cenu 200 000+poplatky. To je hodně malý nájem. A jelikož jste těch 200 000 nebyli schopni za celou dobu splatit, přičemž jste neplatili jiný nájem a nedávali si nic bokem, tak jak by jste prokristapána chtěli utáhnout hypotéku na barák? A za co jako chcete po rodičích půl mega? Tohle mi hlava fakt nebere ☹

nutricnihodnota
11. led 2017

Rodičům se vůbec nedivím, že na vás nic nechtějí přepsat, vždyť vy jste jak kobylky. Jestliže se dům zhodnotil o milion, z čehož jste vy zacálovali jen 200 000, tak rodiče s tchány do toho vrazili minimálně 800 000 a vy se ještě chcete nechat vyplatit? A jako, vážně mě hodně zajímá, jak by jste chtěli tu hypotéku splácet, když jste si na splacení 200 000 vzali 18 let. To je splátka max 1500,- a to ještě přidávám. Kolik si myslíte, že stojí malý dům?

linee
11. led 2017

Myslim, ze tady ti poradi jedine ten, kdo se dostal do podobne situace, my ostatni si to muzeme jenom predstavit.
Tezko neco rici. Pokud mate pujcku kolem 200 000, tak platite asi kolem 2 500 Kc mesicne. Ver, ze s hypotekou by to bylo mnohem vyssi. Pokud vam kvuli 200 000 nechteji dat hypoteku, tak bych se nad tim zamyslela, zda ji mohu opravdu splacet.
Jinak na zacatku je asi otazka, kdy vam to vse nabidli, zda jste s nimi resili prispevek na najem, nechce se mi verit, ze narazky, ze jim na bydleni (energie) neprispivate nebyly i drive a vzniklo to vse najednou. Pokud bych bydlela takto u rodicu, urcite je dobre si predem stanovit prispevky na cokoliv. Ano, bydlite u rodicu a mate dve male deti, ale jak rikaji, je to porad dum, ktery je napsany na ne a energie a dane a poplatky s tim spojene, jestli chapu, plati stale rodice, ne?
Ja bych zasla za svoji mamkou, bez manzela, bez deti a v klidu si to vsechno vyrikala, nez jednat v hadce a afektu. A promluv si s ni ty sama. Mozna ji stve neco jineho a dava to takto najevo. Zkuste najit kompromis, co vy vyhovovalo i vam i jim. A nechapu, proc maji doplatit vasi pujcku? Protoze jste do toho investovali? Kdyz jste si brali penize, tak jste nedokladali za jakym ucelem? Vzdyt to musi byt dolozitelne..., ne?

linee
11. led 2017

@nutricni hodnota Ja myslim, ze to tak neni. JDe o to, ze oni do toho vlozili 200 000, ale hodnota domu se zvedla o milion, takze oni ted po rodicich pozaduji polovinu toho milionu. Zavisi, jak a zda meli s rodici nastaveno, kolik a jak budou prispivat na bydleni. To z nas nikdo nevi.
JInak se splacenim hypoteky souhlas...

nutricnihodnota
11. led 2017

To je nesmysl, aby 200 000 zvedlo hodnotu o milion. Takhle to fakt nefunguje, spíš naopak. Však taky psala, že rodiče a tcháni do toho taky dali prachy + tam rodina makala zadarmo. Navíc je to naprosto bezpředmětné, pakliže se rodiče nechystají dům prodat. Ale i kdyby jo, tak takhle to zhodnocování u rekonstruovaných nemovitostí opravdu nefunguje.

terry1512
11. led 2017

Takže rekonstrukci jste zhodnotili dům o milion. A nájem platíte? Energie a další poplatky? Pokud ne tak možná bych to viděla tak že by vám maximálně mohli vrátit těch 200000,- co jste do toho dali a papa a satecekšáteček. Jinak teda nechápu z čeho chcete platit hypo když 200 000,- splacite víc jak 15 let. To je splátka max 1000,- to vám hypo zlomí vaz.

nutricnihodnota
11. led 2017

terry1512 Nechtěla jsi spíš napsat, že pokud platí nájem a poplatky, tak by měli nárok na vrácení vlastního vkladu? Takhle to vyznívá tak, že by těch 200 000 měli dostat, pokud nájem neplatí, což nedává smysl 🙂

terry1512
11. led 2017

@nutricnihodnota no jasný. Blba T9 a automatické opravy. Pokud platiplatí,

marketa2016
11. led 2017

jinak ještě dodám, že bych po rodičích při odchodu nic nechtěla - prostě by to jedině zhoršilo vztahy a jak už holky psaly - brala bych to jako nájem, těch 200tis. za 7 let je teda extra nízký nájem. Spíš bude otázka, jak se k tomu postaví tchánovci, vyznívá to tak, že do toho dali nemalé peníze....

somalicats
11. led 2017

Dvě připomínky: Jestli máte problém ufinancovat 200 tisíc, tak rozhodně neufinancujete hypotéku řádově v milionech.
Druhá připomínka: pokud jste někde v nájmu a po dohodě s majitelem zrekonstruujete prostory, kde bydlíte, tak se ten vklad (ve vašem případě těch 200tis) může použít ke snížení nájmu, rozhodně vás to ale nestaví do situace, že je byt váš nebo že máte nárok na odkoupení nebo že vám musí majitel něco vracet. Platíte poplatky - OK, platit byste měli i nájem - ten jste doteď neplatili, protože jste investovali do rekonstrukce. Takže ono i kdyby došlo na případný soudní spor, tak byste s velkou pravděpodobností nejenže nic nedostali, ale ještě byste taky mohli doplácet nájem, protože 200k za 7 let je dost málo...

lucinkaxxx
11. led 2017

Holky vasi rodice by po vas fakt chteli aby jste jim platili najem kdyz by jste bydleli u nich v baraku? ( nemyslim v byte,kde se najem plati,tam je to jasny ze se jede napul).
Jestli jo,tak to mi prijde teda fakt dost smutny...

terry1512
11. led 2017

@lucinkaxxx tak mi třeba bydlíme v rodinném domě kde jsou 3 bytové jednotky.Dům patří manželovo rodičům a platíme 12 000,- měsíčně.Byt má 160m2
Přece si nemyslíš že bydlet u rodičů se dá zadarmo.Platí se energie,voda,topení,poplatky atd...

somalicats
11. led 2017

@lucinkaxxx Já to považuju za naprosto normální. Ty domy se samy od sebe udržovat nebudou, neopraví se střecha, když začne zatékat... Já takhle bydlela v domě, který patřil mým rodičům, skoro 8 let (oni tam s námi nebydleli), a samože jsem taky měla smluvně dán nájem, taky jsem do toho domu vložila finance na rekonstrukci (podstatně víc, než zakladatelka), nějakou dobu jsme pak s mužem nájem neplatili, než se umořil náš vklad, a zcela logicky byly ty peníze za náš nájem ukládány zvlášť a bylo možné z toho financovat běžnou údržbu. Můžeš tomu říkat nájem, můžeš tomu říkat jinak, ale faktem je, že když někde bydlíš, tak se na tom provozu bytu/domu musíš podílet taky.

lucinkaxxx
11. led 2017

A pak dost nechapu takove ty vykriky jak kdyby tam zakladatelka bydlela zadarmo a nechala se pomalu od rodicu zivit. Pise ze plati uhli,elektrinu,poplatky. O tom ze by na zacatku uzavrela najemni smlouvu s rodici nic nepsala. A predpokladam ze takova dohoda ani nebyla? Spis bych to videla tak,ze rodice ji rekli,hele tak si to tu zrekonstruujte,my vam neco pridame. Neco dali oni,neco tchani,tchani navic udelali veskere prace zadarmo. No a ted si rodice mysli,ze je jen tak vykopnou. No tak to bych se jako taky branila.
A pak
dost nechapu takove ty vykriky jak kdyby tam zakladatelka bydlela zadarmo a nechala se pomalu od rodicu zivit. Pise ze plati uhli,elektrinu,poplatky. O tom ze by na zacatku uzavrela najemni smlouvu s rodici nic nepsala. A predpokladam ze takova dohoda ani nebyla? Spis bych to videla tak,ze rodice ji rekli,hele tak si to tu zrekonstruujte,my vam neco pridame. Neco dali oni,neco tchani,tchani navic udelali veskere prace zadarmo. No a ted si rodice mysli,ze je jen tak vykopnou. No tak to bych se jako taky branila. A jeste posledni vec,zakladatelka tady pise ze vlozila do baraku 200 ona,neco rodice a neco tchani. Nepise kolik celkem. A vy uz tady pisete ze je absolutni nesmysl ze se hodnota dobu zvysila o milion korun 🙂 🙂 🙂 jestli do toho vrazili treba 500 a rekonstrukci se vytvorila nova bytova jednotka v podkrovi,tak svete div se,je mozne ze celkova hodnota baraku vyskocila o milion.
Nechapu proc to hnedka vsechno prekrucujete.

somalicats
11. led 2017

Nájem nerovná se platba za energie apod., z vlastního nájmu se udržuje barák jako takovej.

lucinkaxxx
11. led 2017

@terry1512 ne,opravdu si nemyslim,ze se u rodicu bydli zadarmo ;) o tom,ze se plati elektrina atd.,uz jsem neco taky zaslechla 🙂 🙂 🙂
@somalicats tak jak to pises ty to dava smysl,ale myslim ze jste na tom byli s rodici dohodnuti a podle toho jste jeli. U zakladatelky jsem pochopila ze je to trosku jinak ;)

somalicats
11. led 2017

@lucinkaxxx to opravdu záleží na tom, jak si to s rodiči zakladatelka dohodla a to tady nikdo neví.

terry1512
11. led 2017

@lucinkaxxx tak psala jsi to jako by to bylo jasný že se u rodičů bydlí zdarma.Proto jsem ti to napsala.
a máš pravdu nikdo neví jak přesně to měla zakladatelka s rodiči dohodnuté,jestli mají nějakou smouvu atd.. takže všechno jsou tu jen spekulace.

anelamates
12. led 2017

Dům neznamená jenom energie. Dům potřebuje také neustálou údržbu, to, nač se platí peníze do fondu oprav třeba. Také se musí udržovat společné prostory, zahrada. A o tom zakladatelka nepíše cvůbec nic. Myslím si, že tam prostě musí být něco víc. A to se tu prostě nedozvíme.
Souhlasím ovšem s tím, že pokud třeba oni investovali těch 200, další částku vložili rodiče, a k tomu připočtu práci, pak skutečně mohla hodnota domu vyskočit o ten milion. Ovšem problém je prokázat, co kdo udělal nebo neudělal. A jinak by se vážně dalo říci, že těch 200 si už odbydleli.Myslím si, že jediná rozumná cesta by byla , aby si zakladatelka sedla s rodiči a pokusila se s nimi domluvit. A případné prolémy do budoucna eliminovat stanovením přesných pravidel ( bereš si zeleninu ze zahrady - budeš se starat venku o to a to, užíváte terasu - uděláte to a to atd.)

petasa
autor
14. led 2017

Holky,omlouvam se,dlouho jsem tu nebyla.Je to asi takhle,abych to uvedla na pravou miru.Nizkou splatku opravdu mame,brala jsem si uver ze stavebka v dobe kdy mujprijem byl 7600 byla jsem s prvnim ditetem doma,tak proto splatka 1500 mesicne.Samo,potom hned druhe dite,takze se to hodilo mit splatku nizsi.Ted mam 3krat takovy plat nez kdyz jsem byla doma,a manzel si nasel takovou praci ze uz nemusi dojizdet denne 30 km tam i zpet takze ted by se hypoteka uplatit dala.Nechali jsme si to spocitat.Asi jsem spatne psala ze mi hypoteku nedaji kdz mam tento dluh,ale to je tak ze ja ani manzel nechceme brat hypoteku kdyz nemame splacene stare dluhy..asi tak.Jinak doted vse fungovalo tak ze se delalo spolecne,pece o zahradu,drevo,upravy kolem baraku atd.Ale vzdy bylo neco nam vycteno.Platime normalni poplatky plus kdyz se treba vyveze septik dame pul,kdyz se koupi drevo dame pul,kdyz je dan z nemovitosti dame pul...S investicema do podkrovi to bylo tak..Z vyplaty sla vzdy cast na stavbu,dal na to byla ta pujcka,a dal se delalo zadarmo,takze ano,myslim si ze cena nas vysla tak na tech 500 000.

anelamates
15. led 2017

Doporučuji skutečně s rodiči si sednout a probrat to znovu. A nevyhrožovat jim, že po nich budete chtít třeba ty peníze, ale zkusit z nich dostat, jak by si to představovali, to vaše soužití a co jim vadí. Pozvi je na kafe a na buchtu, sedněte si všichni čtyxři a klidně ekni, že tě to mrzí, že se to tak pokazilo ( milosrdná lež nikoho nezabije a nikomu neublíží) a zkuste si to vyjasnit. myslím si, že tam bude někde něco, co si ty třeba vůbec neuvědomuješ a co oni berou jako velmi špatné.

puutalo
15. led 2017

@lucinkaxxx Ano, platíme nájem a spotřebu. Nájem se přidává do společného fondu na opravu domu, ta bude za čas potřeba a peníze, které nerozházíme na blbosti, se budou na opravu hodit.

sarkad2856
12. led 2019

@petasa Ahoj, právě jsem řešila to samé , co jsem zjištovala,pokud nejsou faktury, fotky nic se nedá dělat. Domluvit se s rodiči nejde , tak jsem musela doplatit pujčku a dostala hypotéku, koupila jsem byt .Kdybych to věděla hned na začátku nikdy tady nedám ani korunu , celý spodek jsem opravila , nedostanu ani korunu , je to smutné , ale brácha je taky hodně upřednostnován, zase si říkám , že je to lekce od života a ponaučení .Co se dá dělat .