Ve školce pláče celý den, nehraje si, nejí. Nekdo podobně?

nanienka
3. zář 2022

Ahoj, dcerka ( skoro 3 roky) nastoupila poprvé do školky.
První den samozřejmě nevěděla do čeho jde, tak se těšila, předávání proběhlo v pohodě, jen se třikrát ptala, jestli pro ní přijdu. Když jsem ji šla vyzvednout, už venku jsem slyšela jak tam pláče. Učitelka říkala, že bude mít hodně těžkou adaptaci a ať se obrníme nervama. Většinu času tam probrečela. Ostatní děti prý brečeli, ale po chvíli se uklidnili a byli dobré.
Druhý den už od rána pláč, že tam nechce, že chce být se mnou. Ve školce ji museli odtrhávat. Neustále volala: maminko, já chci jít s tebou, prosím, neodcházej!
Prý to bylo ještě horší jak první den- plakala celý den, nehrála si, nejedla, stále se držela učitelky…..
Byla tam přes odpolední spánek, teď budu nastupovat do nové práce, jinak to nejde.
Ještě zmíním, že jak si ji vyzvednu, je šťastná, předvádí se, dělá lumpárny a je jako vždycky, ale o školce se bavit nechce.
Na děti je od malinka zvyklá, miluje je.
Chodíme spolu do dětských skupinek,na kroužky, s kamarádkami ven, na hřiště, nikdy nebyl problém, vždy se hned zapojí a nebojí se ani cizích lidí. Na hlídání je zvyklá.
Když na to jen pomyslím,jak se asi cítil, je mi špatně.
Nespím, stále na to myslím.
Byla jsem přesvědčena, že se jí tam bude líbit 😢
Měla jste to některá alespoň podobně? Moc by mi pomohly vaše názory, neznám nikoho, kdo to takto má nebo měl. Jestli se to postupně spraví, nezpůsobí to rány na té křehké dětské dušičce? Děkuji za jakoukoliv reakci.

codal
3. zář 2022

@nanienka u nás pomohly Bachovy esence, dcera měla taky náročný start ve školce, už před nastuoem se hrozně bála, plakala, nechtěla tam, když nastoupila, tak se jí stýskalo a bachovky ji krásně zklidnily, i když to nebylo hned, ale pomohlo. Měla je namíchané na míru právě na úzkosti že školky.
A jeden typ, který nám funguje, namalujeme si na zápěstí (zevnitř) srdíčko, když se jí stýskalo,tak ho hladila a já ji vždycky říkám, že to cítím, že mě lechtá na dálku a že je to jako by byla se mnou a pomáhá jí to.

nita1984
3. zář 2022

Když to jinak nejde, základ je, aby sis to zpracovala a byla v pohodě ty. Jinak to bude jen horší. Každopádně by možná bylo dobře se zamyslet, jestli to opravdu jinak nejde. Napr být tam par dni s ni, odložit nástup do práce atd. Bohužel, tyhle zážitky na dětské duši šrámy zanechají 😞

baduiv
3. zář 2022

@nanienka , asi tě nepotěším. Sic nastupoval loni v září. Byl tam dva dny. Víc jsem to nedala. V té době pořádně nemluvil, takže prostě jenom brečel, skoro celé ty dva dny. První předání proběhlo v pohodě, pak už hrůza. Celkove se vrátil vsim tak o rok zpět. Hrozně si mě hlídal. Nehnul se ode mne. Nechtěl být ani s tátou. Já si vlastně doteď vyčítam, ze jsem ho tam dala. Já byla v tu dobu už těhotná, tak jsem na to nemusela tlačit, ale myslela jsem si, že by se mu tam líbilo. Až začal mluvit, tak nám po půl roce řekl, jak se tam bál a že jsme ho tam nechali a spustil znovu nešťastný plac. Doteď si na to obcas vzpomene. Letos jsme ti ani nezkouseli. Zkusím příští rok. ... ale jak říkám, já mám tu možnost si ho nechat doma. .. a taky nejsem moc tvrdak. Detsky pláč mi nedělá moc dobře

lenickakl
3. zář 2022

Kluk rval skoro do Vanoc. Asi ne cely den, ale rano skoro vzdycky. Driv nebo pozdeji si to snad sedne.

katherine177
3. zář 2022

@nanienka dcera 5 let nyní,chodila už minulý rok ,celý rok plakala od příchodu do školky až po předávání učitelce,pak se prý už uklidnila ,byla dost často nemocná tak byl pak ten nástup do školky těžší. Přetrvává to stále ,ale nijak zatím nevyvádí,jen má ráno slzičky ,pak se uklidní.Učitelka říkala ,že si tím musí projít každé dítě.

nita1984
3. zář 2022

@katherine177 ne, opravdu si tím každé dítě projít nemusí. To je strašná věta. 😞😞😞

katherine177
3. zář 2022

@nita1984 oni my to tak řekli,tak uvidím

garfa4
3. zář 2022

@nanienka máme to teď úplně stejně jako vy. Dnes ráno nadšená, když se zeptala, zda jde do školky a já jí odpověděla, že dnes ne. Včera už me učitelka pripravovala na to, že ten nástup možná nezvládne. Jenže já se musím vrátit do práce....

@codal mohla bych poprosit o tip, kde (u koho) sis je nechala míchat? Kdysi jsem je měla pro sebe, ale u dcery bych ráda někoho, s kým má někdo velmi dobrou zkušenost. Moc dekuji

lilian2111
3. zář 2022

U nás byl problém u prostřední dcery, vždy šla do školky jako bez duše, šílený. Za mě by se tam děti měly těšit, ne chodit s pláčem (některé celý rok - šílený) a necitit se tam dobře.
Dceru jsem měla doma, šla až do školy - bez problému. U nejmladší to udělám stejně už rovnou. Koníčků mají habaděj. Doporučuji zkusit odložit nástup do práce, děti jsou malé jen jednou 😉

codal
3. zář 2022

@garfa4 já jsem z Liberce a chodím tady k čínskému léčiteli, který dělá zároveň bachovky.

te_reza
3. zář 2022

Nastupovala ve 2,5 letech, první měsíc byl v pohodě, ale pak dostala zánět středního ucha a byla doma měsíc. Návrat do školky vypadal tak, že už řvala ráno doma a řvala až do doby před obědem, kdy jsem pro ni šla. Takhle v kuse asi týden. Že tam nechce a občasný brek ji vydržel asi do Vánoc. Celkově se jí školka začala líbit a těšila se téměř po dvou letech.

veronicka89
3. zář 2022

Ja tohle ctu a jen kroutim hlavou... Hrozne tyhlety metody jak ve stredoveku...

Ja bych na tohle nemela zaludek

veronicka89
3. zář 2022

Misto michani naky zazracnych kapek se proste domlyvte ze ta adaptace bude trosku normalnejsi ...( ikdyz ted uz to bude horsi )

V civilizovanem svete probiha adaptace postupne s rodicu a ne takhle ...vetsina deti ve skolce brecelo...no to muselo byt paradni...🙄...
A pak mi nekdo rekne ze na normalni adaptaci neni prostor...misto aby proste 14 dnu probihala adaptace ...tak tak bude cela skolka 2 tydny brecet...no comment

pampeliska1313
3. zář 2022

Dala bych plyšáka, náramek, nebo cokoli, kde bude “kousek mně” a tím budu porad s ni.) A ujistovat. Jinak plac je nějak normální ale tohle muselo bejt pro prcka hodně těžký, když plakala tolik, brouček. Neslo by si holcicku vyzvedavat treba dřív? Třeba někdo jiný z rodiny pokud Vy nemůžete.

martinka_33
3. zář 2022

@codal prosim napiš mi do zpravy kontakt 🙏

sinicka
3. zář 2022

My jsme meli teda adaptaci ve skolce kdyz mu bylo 3,5 roku na 2 tydny, bylo to bezva, stejne potom slzicky byly, ale ne vylozene řev, jen prostě při loučení, potom tam byl syn šťastný. Slzy teda byly až do jeho 5 let 🤷🏼‍♀️😀 prostě mamináč.. take nam pomahala řikanka a namalovani do dlaně “ Očička, nosíček, pusinka a bude s tebou maminka”.. když mu bylo smutno, tak dlaň otevřel a pohladil. To vypada, ze holcicka jeste neni zralá na to.. nektery deti vklidu dou do jesli v 15 mesicich a jine řvou do 5 let. Zvyknout si zvykne, ale trhalo by me to srdce. Kdyz jsem s klukem zustala sama a musela sem se postavit na nohy, tak mu bylo 2,5 a delal presne tohle.. byl ve firemni skolce (bez plinek, jinak moc sikovny) asi 3 tydny a proste jsem šla na polovicni a stridala se s moji maminkou.. za cenu aby byl stastny jsme se proste uskromnili.. ne kazdy ma tu moznost no..

martinka_33
3. zář 2022

@veronicka89 je to děs 😥 Měla jsem u starších kliku, že ani jeden neměl se školkou sebemenší problém, dcera byla ráda, že se rodičů zbavila, syn mel ve třídě ségru 👍 U nejmladší mam ale obavu, ani jeden ze starších neměl ani náznakem v batolecím veku separační úzkost, nejmladší ji má na roce v plne parádě

zizkmi
3. zář 2022

@nanienka nemusi si to tak byt. Proste bych rekla, ze tam budu s ni, dokud nenastoupim do prace. Adaptace je nutna. Syn nastoupil vloni. Prvni den pohoda a pak plakal. Za cele zari tam byl asi 8x, jinak byl nemocny nebo nechtel. Mladsi byl miminko a pry kvuli covidu jsme nesmeli s detmi do herny. Deti predavame pred hernou. Segra s maly pomalu nesmi ani do satny. S lonskou zkusenosti uz bych se ale nenechala odbyt a narizeni nenarizeni bych tam se synem byla jak dlouho by potreboval. Letos bude chodit do lesni skolky a pristup je uplne opacny a adaptace s rodicem vyzadovana. Paradoxne, tam syn nema problem a uz prvni den me poslal po 10 minutach domu🙂

ultradotty
3. zář 2022

Nám hrozně pomohlo, že už znala jednu holčičku, co tam bude nastupovat. První den ji hned zbystřila a běžely si spolu hrát, ani se se mnou pomalu nerozloučila. Hrály si tak hlavně ty dvě spolu. Když pak v pátek ta holka šla dřív, tak dcera byla smutná a taky chtěla dřív (i když mě ráno přesvědčovala, že tam chce zkusit i spaní). Jinak byla taky vždy mamánek, i když se to postupem času pořád lepší.

zuzazidkova
3. zář 2022

Měla jsem to úplně stejně s dcerou, brečela tak celý den, držela se učitelky, já chodila do práce, takže musela, naštěstí moje mamka si ji brala vždy hned po obědě, brečet přestala nějak po vánocích, ale celé tři roky nesnášela školku, nikdy se tam netěšila. Teď chodí do školy druhým rokem a tam je nadšená, každý den se těší, je to sto a jedna, hold, každému školka sednout nemusí si říkám ..ale dcera od malá si nerada hraje, ráda hraje jen deskové hry a teď se ráda učí, prostě takový typ no ...držím palce ☘️

atraps
3. zář 2022

@nanienka ahj, meli sme to podobne, u nas adaptace trvala rok, dokud si nenasla kamaradku, s kterou si povahove sedli. jinak, casem cestou do skolky neplakala, jen ve skolce po mem odchode. pak ve tride neplakala, rikala ucitelka. dcera je introvert, zrejme hledala aspon jednu osobu, s kterou si sedne. nejlepsi je, mluvit o skolce hezky a neukazovat vas smutek pred dcerou. pak budte smutna doma, ale sama.... dite z vas vsechno vyciti

neomenia
3. zář 2022

Dcerka nastoupila v 2 a půl do dětské skupiny a brečela asi 2 x a pak dobrý. Pak v 3 a půl šla do státní a tam nejdřív moc nechtěla, ale bez pláče a brzy si zvykla. Syn v 2 a půl plakal hrozně a nechtěl mě pustit. Zkusili jsme asi 3 x a nezlepšovalo se to, tak jsem ho odhlásila. Hlídání jsem vyřešila v rámci rodiny a byl šťastný ( babička, manžel). Rozhodně si nemyslím, že " tím musí každé dítě projít" a že " si prostě zvykne a basta". Naopak, takový stres zůstává navždy v podvědomí, to potvrdí každý dětský psycholog. A stresované děti bývají často nemocné, to je psychosomatika. Takže zakladatelko, zkusila bych ještě pár dní a pak bych zvážila, zda by to šlo udělat nějak jinak ( chůva, babička, odložit nástup do práce o půl roku??) Opravdu za stres dětí žádná práce nestojí. Každé dítě dozraje na školku jindy, některé v ve dvou, dvou a půl, nebo až třeba ve čtyřech letech....jinak u syna jsem skupinku znovu zkusila ve třech letech a už úplně v pohodě 🙂 za těch 5 měsíců dozrál. A teď v 3.5 šel do státní a těší se...ani nepozdraví👍

zuzekk
3. zář 2022

@neomenia přesně...
Máme podobnou zkušenost, začali jsme přesně ve 3letech a prostě bylo brzo. O dva měsíce později (i v jiné školce) už byl v klidu. Slzicka sice ukapla, ale bez neštěstí.

amazienka
3. zář 2022

To je strašný, co dokážete dělat lidem, které byste měly milovat nejvíc na světě 😔

nitii
3. zář 2022

@amazienka A co konkrétně mají dělat třeba matky samoživitelky, pokud se nechtějí jít i s tím dítětem pást na trávu? Mně se tyhle komentáře hrozně líbí, jak jsou ty matky vlastně hrozný, že dávají chudáky děti do školky, ale co jako mají dělat, když nemají finance a prostě do tý práce MUSÍ?
Dcera měla taky teď nastoupit, ale omarodila, tak nás to čeká až další pondělí, miluje děti a společnost, zatím se do školky těší, tak jsem zvědavá, jak to bude pak.. Já ale čekám druhé, takže jí budu vyzvedávat hned po obědě a když by to bylo špatný, tak bude moct zůstat doma.

amazienka
3. zář 2022

@nitii Hmm a kolik tak matek z této diskuze je samoživek? Vždycky to jde, když se chce. Vybrat lepší školku, být tam nějakou dobu s dítětem, hledat mezi maminkami a třeba se v hlídání střídat,… řešila jsem to u třech dětí, v jednu dobu jsem měla 5 různých přivýdělků a dala jsem to.

nitii
3. zář 2022

@amazienka Tak pochybuju, že by ty matky dávaly děti do školky s radostí, když vidí, že tam jsou nešťastné.. Já jsem třeba z malého města, jsou tu jen dvě školky, obě státní, takže výběr žádný.. Rodiče tam na adaptaci s dítětem nenechají.. A pokud se s jinou maminkou třeba dobře neznají, tak bych pořád radši dítě svěřila školce, než cizí ženě.. Já mám třeba kliku i ve velký a fajn rodině, takže řešení bych v nouzi měla, ale umím si představit, že ne všechny matky to tak mají a nemají pak jinou možnost, než tu školku..

gruyerre
3. zář 2022

@nanienka obávám se, že to bude těžké, je ještě hodně malá, zřejmě není na školku připravená. Asi ji nemůžeš nechat ještě doma, že? Ptám se proto, že některé maminky dítě dávají do školky, i když nemusí.

mimi1004
3. zář 2022

@amazienka Sedni si na ruce mlč. Nebo my všechny ti tu dáme čísla svých účtů a můžeš nás sponzorovat, abychom se děti "netýraly" školkami, když jeden plat rodině nestačí 🤬🤬🤬

amazienka
3. zář 2022

@mimi1004 A proč bych jako měla? Já se časem vypracovala docela dobře a nevidím důvod, proč by nemohly další. Nebo je pro tebe lepší stát s nataženýma rukama a čekat na prachy od jiných?