Aktovka pro prvňáka - prosím o radu 🙂

marulu
10. pro 2017

Prosím o radu, kterou aktovku pořídit pro prvňáka. Dcera si přeje aktovku od Ježíška a já stále řeším jestli od Karton P+P http://www.kartonpp.cz/anatomicky-batoh-smarty-..., která mě zaujala hlavně tím, že je lehká a že je to kompromis mezi batohem a klasickou aktovkou. Druhá možnost je batoh od Topgalu, který mají v našem okolí skoro všichni. Moc děkuji za rady, musím se rozhodnout do středy, abych měla jistotu, že stihnou do Vánoc doručit.

krystalka
10. pro 2017

@marulu - když ono taky záleží, jak je který prvňák velký, každá aktovka zdaleka nesedí každému, já bych bez zkoušení nekupovala nic....je prvňák, který má třeba 118 cm a prvňák, který má skoro 130 cm....navíc každý je jinak stavěný, každá aktovka má trochu jinou konstrukci....my jsme kupovali aktovku v červnu a bylo to tak akorát...za 9 měsíců může dítko vyrůst, zesílit, změnit vkus apod....já měla drobného prvňáčka - 118 cm a 18 kg, měl aktovku Emipo a velká spokojenost, měl ji 3 roky a pak přešel na batoh pro 2.-5. třídu od Topgalu....v první třídě ho každý Topgal převažoval dozadu i prázdný....stejně tak i aktovky Hama, které obvykle vítězí v různých srovnávacích testech...pro něj absolutně nebyly......a se spolužákem měli stejnou aktovku a ač byli i stejně velcí, tak jeden měl jinak stavěná ramena, než druhý a jednomu to pořád sjíždělo, ať to utahoval sebevíc a našemu seděla dobře.... Chápu, že přání je přání, ale asi bych to zkusila dcerce nějak vymluvit a Ježíšek by mohl přinést třeba penál, nebo tak něco....a nebo byste mohli jít tu aktovku někam spolu zkusit, aby Ježíšek věděl, co má přinést 🙂. Na druhou stranu, pokud bude mít dítko aktovku na zádech 5 minut cestou do školy, nebo se bude vozit v autě, tak na tom asi zase tolik nesejde....my třeba dojíždíme cca půl hodiny MHD - dvěma autobusy a metrem....

marulu
autor
10. pro 2017

@krystalka No my už tu aktovku zkoušely v prodejně a přišla mi v pohodě- i když měla jí na zádech tak minutu a půl a ještě k tomu na zimní bundě, Topgal zkoušela od kamarádky školačky - přišel mi mohutný, ale taky v pohodě. Dcera je spíš větší, ale stejně mi přijde, že vyzkoušením na půl minuty člověk moc nepozná. Zda budeme jezdit víc autem nebo pěšky se uvidí podle toho kam půjde nakonec do školy a kam mladší do školky. Moc děkuji za reakci.

krystalka
10. pro 2017

@marulu - ono je fajn vyzkoušet tu aktovku i bez bundy, protože synovi třeba u některých batohů vadilo, že jak mají nahoře to ucho na přenášení, tak se mu to dotýkalo vzadu krku...což v zimní bundě nezaregistruje, ale až bude teplo, tak jo...stejně tak třeba tvarování a materiál popruhů....nebo třeba mu bylo nepříjemné to tlusté polstrování zad, které některé batohy mají, vyhovovalo mu víc to tvrdší u Emipa - to taky v zimní bundě nepoznáš....přiznám se, že takhle dlouho dopředu a takhle narychlo, bych to neřešila, dala bych pod stromeček penál a třeba desky na sešity se stejným motivem, jako byla vybraná aktovka a přiložila dopis od Ježíška, že ví, že si ji přála, ale že je potřeba ji dobře vyzkoušet a tak ji půjdete koupit na jaře 🙂

zzuzinda
11. pro 2017

My Adamovi kupovali Herlitz midi a jak píše @krystalka, zkoušeli jsme mu různé aktovky, batohy, jak mu co sedí. A pak jsme zkoušeli s náplní, bez, na bundě, bez bundy, poskakoval, běhal. Šli jsme pro TopGal a odešli jsme s Herlitz. A byli jsme spokojení. Bára pak začala kručet, že chce aktovku po bráchovi, tak si jí doma stejně ozkoušela a seděla, takže s ní chodí do školy. A zase spokojenost. Bára je mrňous, Teď konečně poporostla a má 116 cm. TAkže vypadá jako aktovka s nožičkama 🙂

snahnah
11. pro 2017

@marulu Za mě jedině Topgal 🙂 Junior ho má , teď je ve 3.třídě a ještě si nestěžoval. Divím se, že ho ještě neroztrhal, jak tam všechno rve (učebnice, noty do klavíru, tělocvik a navrch ještě asi 10 autíček nebo tank :D) Ja měla kdysi od nich modrou karovanou aktovku, byla i v červené a ponosili ji i moji sourozenci, životnost cca 10 let. Teď mám od nich 10.rokem sportovní batoh, je trochu potrhaná síťka na flašku a vytřepená látka na popruhu. Jinak ok a to byl extrémně přetěžován.

snahnah
11. pro 2017

Ještě poznatek moji mamky, učitelky na 1.stupni. Lepší je spíš užší batoh, ne široká aktovka, ať dětem nepřekáží, když se furt někde cpou a nepraktické je prý i takové to víko nahoře, jak je v odkazu v 1.příspevku, že se malým s tím blbě manipuluje a že si to nezapínají a pak trousí věci.

krystalka
11. pro 2017

@snahnah - tak my máme s tím víkem na aktovce přesně opačnou zkušenost, zacvakne se to jednou rukou jedním pohybem...synovi třeba nevyhovovaly batohy na zipy, i u turistických batůžků to měl věčně nedovřené ty zipy, aktovku s klopou otevřel a hned viděl komplet všechno, co kde má...v batohu musí prolézat kapsy, zvlášť prvňáci se v tom prý hůře vyznají, stejně jako jsou lepší jednopatrové penály, než vícepatrové.....jinak souhlasím, že je lepší na záda něco užšího, že tak nevybočují, ale ne zase na úkor délky, aby to neměli až na zadku, to je pak nutí prohýbat záda....

zzuzinda
12. pro 2017

@snahnah i my máme s aktovkou jen dobré zkušenosti. Dítě si jí postaví na zem, odklopí a hned vidí. Herlitz má to víko tuhé a krásně drží. ZApíná se na jednu přezku, takže je to v pohodě i v rukavicích.

sabatko
12. pro 2017

Připojuji se k zastáncům aktovek s víkem, synek teď druhák a obrovská výhoda je, že jde zacvaknout jednou rukou, otevřená je přehledná, žádné zipy. V první třídě je to jen zdržuje. Nejlepší je vše co nejjednodušší, jednopatrový penál, atd. Jinak my máme pro syna aktovku Belmil, koupena k narozeninám dědečkem a jeli vybírat hlavně spolu, udělali si z toho vysloveně společenskou akci. Strávili v obchodě skoro hodinu a mě vzali až k finálnímu výběru ☺. U dítěte, které se třeba do školy netěší, by to asi nebyla žádná výhra, synek byl z toho nadšený.

betelgeuzz
12. pro 2017

Já jsem teda za vyzkoušení. Každému sedí něco jiného. Když jsme dali na starší topgal, byl jí obrovský, neseděl. Nakonec jsme vybrali aktovku belmil, ta sedí pěkně. Nemá hrudní pásek, ale ten jsme dokoupili samostatně. Dobře stojí, to víko mi naopak příjde praktické. Teď ji má ve 2. třídě, do 3. už budem asi kupovat něco jiného.

krystalka
12. pro 2017

@betelgeuzz - nám vydržela aktovka tři roky, pak už moc povyrostl a byla mu nepohodlná na zádech, tak teď ve čtvrté má batoh od Topgalu a zatím velká spokojenost, doufám, že mu zase tak aspoň 3 roky vydrží 🙂

baris
12. pro 2017

@marulu já jsem kupovala bez vyzkoušení, protože se mi žádná aktovka/batoh v obchodě nelíbila.

Kupovala jsem pro obě dcery batoh TARGET. A za mě můžu říct, že je super. Moje holky jsou vysoké - ale samá ruka, samá noha. Batoh Target má i neteř a ta neměří ani 110cm a má ho taky dobrý.

Starší dceři jsem pak kupovala do 3 třídy nový batoh (taky Target) a to jenom proto, že jsem neprohledala batoh a zůstala tam 14 dní švestka. Teda, pak už to byla spíše švestková šťáva a ta nejde dohromady se smetanovou barvou aktovky 😅

A hlavně - nikdo takový nemá, takže není problém družině v té hromadě aktovek poznat ty naše 😀

krystalka
12. pro 2017

@baris - tak to my s rozpoznáním aktovky nemáme problém, mají každý svojí skříňku a aktovky si před obědem dávají do skříňky a berou si ji až když jdou domů....ale taky máme ojedinělý batoh, zatím jsem ho za rok viděla někde venku na jednom dítku, ve škole nikdo....Topgal už totiž ten náš model v nabídce nemá 🙂

marulu
autor
14. pro 2017

Moc Vám všem děkuji za odpovědi. Nakonec jsme se s dcerou domluvily, že Ježíšek aktovku nepřinese, že ji koupíme k narozeniním nebo k svátku. Možná stejně nakonec koupíme vybraný model, ale bude to v klidu a vyzkoušíme více možností. I tak moc dík za podněty, určitě ve vybírání zohledníme 🙂.