Ambulantní vs. obyčejný porod. Co si o tom myslíte?

klokanka31
11. srp 2021

Mám dvě známé co nedávno porodily. Jedna měla ambulantní porod jako já, druhá byla v porodnici čtyři dny. A mě by zajímalo čistě ze zvědavosti, proč ženy zůstávají v porodnici když je už ta možnost ambulantního porodu? Samozřejmě když je žena i mimčo v pořádku. Zdá se mi že téma ambulantního porodu je pořád trochu tabu...

inkheart
11. srp 2021

Někdo se bojí, že by s novorozencem byl nějaký problém, nebo se mu jednoduše nechce běhat po vyšetřeních s mimcem, když může být v porodnici,kde se o všechno tohle postarají. U mě to byla kombinace těchto dvou faktorů.

loylii
11. srp 2021

@klokanka31 třeba ta žena chce byt pod dohledem lékařů. Já byla v porodnici 6 dni a nikam jsem fakt nespěchala. Doma vše připraveno a žádné další ditko mě tam nečekalo. Strašně jsem si odpocinula. Celou dobu nadstandart v Podoli. Jak na hotelu😀…

jana_zofie
11. srp 2021

@inkheart souhlasím. A asi bude ještě jeden důvod. Když jsem nedávno řešila s mužem můj budoucí druhý porod s tím, že bych ho případně mohla podstoupit ambulantně, aby nekrotil starší dceru prohlásil, že rozhodně zůstávám aspoň dva dny v porodnici, protože doma si neodpočinu a on se na mě nebude dívat, jak se plazím po bytě jako zombie... :D

lovemusicsun
11. srp 2021

U první dcery bych si ambulantně rodit neriskla. Přece jen jsem za ty 4 dny pochytila pár věcí o kojení, koupání, přebalování, oblekání atp. Nic jsem nevěděla ani o těch vyšetřeních, byla jsem unavená po celonočním porodu a nepřipravená na všechny ty očistky, nalitá prsa a nepřisávající se hladové dítě.
U druhé dcery už jsem to dala levou zadní, asi bych klidně mohla jít domů hned, ale zas to byly 4 dny, kdy jsem měla klid se svým novorozeňátkem, nosili mi jen jídlo a sem tam zkontrolovali, jak se mám. Všechno bylo pro miminko zajištěné, nemusela jsem uklízet ani vařit. Přečetla jsem si knížku, dala v klidu sprchu, dospala pár ztracených hodin a to vše pod lékařským dozorem. A pak až začal kolotoč péče o dvě malé děti, který trvá dodnes..

nazka
11. srp 2021

@lovemusicsun to je hezky napsané 🙂 souhlasím

cherie24
11. srp 2021

@loylii
@lovemusicsun teda kde jste rodily? Já jsem se z porodnice vrátila úplně vyřízená. V noci malá brečela
nebo se neustále budila a přes den tam pořád chodili vizity nebo uklízečky, takže jsem se nevyspala ani přes den a kdyby mi tam rodina nenosila jídlo, tak tam za těch 5 dní zřejmě pojdu hlady. A to jsem byla na pokoji sama a personál byl skvělý, ale byla jsem ráda, že jdu domů.

@klokanka31 já třeba skončila císařem, takže 5 dní 🙄 ale teďka teda doufám v přirozený porod jinak asi bez dcerky zešílím jestli by si mě nechali 5 nebo 6 dní v porodnici. Poprvé bych si na to netroufla ani po přirozenén porodu. Teďka jsem nad tím popravdě ani nepřemýšlela. Možná asi kvůli jistotě, že miminko je pod dohledem.

soda365
11. srp 2021

@lovemusicsun souhlasim s Tebou.. pobyt v porodnici beru jako krásnou dovolenou, kdy se soustredim jen na sebe a seznamuji se s tvoreckem, ktery ve me 9 mesicu rostl.. tentokrat budu opet tech x-dnu v porodnici a opravdu si uziju to, ze muzu nerusene koukat na sve miminko aniz bych musela bezet do kuchyne, protoze napr.:"mamí, já mám žízeň"..😀.

lovemusicsun
11. srp 2021

@cherie24 Já rodila obě dcery v Thomayerce v Krči. S první to bylo taky strašný, když se na to zpětně dívám. Pořád tam někdo chodil (ať už personál nebo natěšené návštěvy), každé 3 hodiny nekompromisní budíček na kojení, vážení před a po kojení a to strašný vedro! A dcera křičela a křičela, ve dne v noci. Ale já to tenkrát tak potřebovala, vědět, že v tom nejsem sama. A fakt jsem se tam dost naučila ohledně péče o miminko. Mě bylo sice 35 let, ale v péči o dítě jsem byla tele.
Druhou dceru jsem rodila v době největších zákazů kvůli koronaviru, bez tatínka u porodu, bez návštev, s rouškou na obličeji. Měla jsem samostatný pokoj a tím, že to bylo druhé dítě, tudíž mě asi brali jako zkušenou matku, a navíc se všichni báli covidu, tak ten kontakt byl minimální. A fakt to bylo perfektní, odpočinula jsem si a věnovala se jen sobě a dceři. Na oba pobyty v porodnici ráda vzpomínám.

anita003
11. srp 2021

A já si spíš říkám, která ženská se žene domů, když má v porodnici takovou pohodu 😀 jediné, co mě u druhého porodu potáhne domů, bude starší dcera, ale jestli bude v pohodě, tak si ten klid a jídlo až pod nos zase užiju 🙂 navíc lítat následující dny na testy a kontroly z domu, to si vůbec neumím představit...

gracinka7
11. srp 2021

@klokanka31 mě odradilo právě to, že bych si musela sama zajišťovat veškerá poporodní vyšetření.

me_druhe_ja
11. srp 2021

První porod nemůžu moc počítat, syn se nenarodil zdravý a já mám porodnici v mlze....Ale u druhýho jsem si říkala, že naprosto nechápu, proč se ty ženy-prvorodicky tak strašně ženou domu. 😀 byla jsem na pokoji sama, jídlo mi nosili pod nos, uklízečka uklízela a já jen ležela, kojila a mazlila se. 😀 úplná dovolená. 😀 ale mě se teda hrozně stýskalo po tenkrát 15m Synovi, takže jsem šla domů už v pondělí v poledne (rodila jsem v pátek pozdě večer). Bejt to první dítě, jsem tam klidně měsíc. 😀

drep
11. srp 2021

Já bych v podstatě naprosto souhlasila s @lovemusicsun V porodnici pohoda, jídlo pod nos, hrnek se umyje sám, jako prvorodička jsem o kojení/koupaní/přebalování věděla prdlačku a dcera měla porodní váhu maličko přes dvě kila, takže jsem domů fakt nepospíchala. Navíc jsme všechny vyšetření absolovaly už v porodnici a já nemusela svého iugříka v prosinci někde vláčet po vyšetřeních. Ano, u druhého už bych se těšila na dítě doma, ale u prvního mi tam fakt nic nechybělo (manžel pracuje v protější budově, kolegové o dvě patra výš, takže o společnost fakt nebyla nouze).

felixfelicis
12. srp 2021

Nedohodli jsme se na tom s manželem, beru to zpětně jako největší chybu, pobyt na sestinedeli byl hrůza. Ale respektuju jeho pohled na věc.

felixfelicis
12. srp 2021

A já teda myslím, že to tabu není, existují specializované stránky i Fb skupina, kdo o to stojí, informace si najde a zařídí se podle nich. V mé bubline žen s podobným pohledem na porod je jich několik, které rodily ambulantně.

vikinkav
12. srp 2021

Ja bych klidne sla domu, ale nechce se mi zarizovat ta vysetreni po porodu, hlavne odber z paticky, ouska atd. A hned druhy den jet k pediatrovi, ja to mam pres pul Prahy, to by se mi treba druhy den po porodu taky nechtelo.
Hned po odberu jsem sla, byla jsem na pokoji s 3 maminkama a postel byla strasne nepohodlna 😕 Prvni porod v Podoli ani nemluvim, to sestinedeli bylo snad muj nejhorsi zazitek. Ted potreti se asi rozhodnu na miste, zkusim se nacpat na nejaky nadstandart. Zase jsou to jen 3 dny, ale pokud nebudu moct v noci spat, tak bych jela domu

loylii
12. srp 2021

@cherie24 Podolí, dvojcata, nadstandart. První 3 dny je měli u sebe sestřičky. Nebrecely, furt spaly a jediný co mě stvalo byl ten jejich monitor dechu, furt mi to houkalo 😁 S jídlem jsem pocitala, ze hrozny, tak jsem měla plnou lednicku od návštěv a na chodbe byl cely den k dispozici koutek s pecivem, čajem, kakaem.

jjasmina
12. srp 2021

@klokanka31 nikdy bych ambulantni porod netiskla, ty strávené dny jsou tam proto, abych já i miminko byla pod dohledem a doma by mi nikdo nepomohl, měla jsem problém s kojením, malé se udělal zánět v ocickach. A ano byla jsem klidnější, že v prvních dnech je o nás postaráno. A to nemluvím o nezbytných vysetrenich

pavca1982
12. srp 2021

Při posledním porodu jsem šla domů 20 h. po něm. Všechno jsem si zařídila, krev z patičky jsem synovi nabrala sama až doma a bylo to všechno fakt fajn.

kosi_cek
12. srp 2021

Je pravda, že chodit dodatečně po těch vyšetřeních je opruz největší a já většnu zazdila, absolvovali jsme jen odběr z patičky a kyčle, ale ani starší děti nemají víc, jen první 2 ještě UTZ ledvin. V porodnici jsem zažila klasický pobyt na šestinedělí 2* a za mě není o co stát, pro mne bylo těžké nejen odloučení, hlavně odloučení od staršího dítěte, ale pak ten zlom při návratu domů a jiný režim, to bylo pro mne hodně těžké, zvládnout ten propastný rozdíl, když k tomu nedošlo, tak jsem vše zvládala v o dost větší psychické pohodě, i když dětí přibývalo!..Kojení taky pobyt na šestinedělí moc neořeje, často panují různá nařízení (třeba vážení před a po) a navíc jak člověk není ve svým, tak myslím, že je vždy krapet ve stresu, takže to pak kojení nefunguje ideálně...Jo a to jídlo v porodnici jsem nedávala...ale jsem hrozně vybíravá, to vím.

jako_mala_holka
12. srp 2021

já měla teda sekci, ale až doma jsem si odpočinula, nerusilo mě druhé dítě z pokoje, ono se totiž s naší malou v řevu střídalo, buď řvala jedna nebo druhá 😄 takže poslední dva dny v porodnici jsem v podstatě nespala a doháněla to doma, taky mě štvalo vážení před a po kojení, jídlo celkem hrůza pro mě... Do porodnice jsem nastoupila v úterý, ve středu sekce a v neděli jsem šla domů, zpětně si říkám, že bych klidně šla v sobotu, dřív ne, měla jsem kapačky proti bolesti a omdlívala jsem, měla jsem celku ztrátu krve a nízký tlak 🙂 když jsem ještě nevěděla, že budu mít císař, tak jsem o ambulantním porodu přemýšlela, kdyby bylo samozřejmě všechno ok... V porodnici jsem ohledně péče o miminko nepochytila nic, v podstatě všechno jsem věděla a uměla tak nějak automaticky, ani jsem malou nenechala okoupat, to jsme třeba dělali až doma
Je ale pravda, že priste už bych chtěla nadstandard 🙂

mamikry
12. srp 2021

@klokanka31 Ja jsem se do porodnice tentokrat vylozene tesila, ctyri dny klidu, uvareno, uklizeno. Doma na nas cekali dva brachove, takze bych mela maraton hned po porodu.

svorly
12. srp 2021

Prvni porod jsem zustala 4 dny. Byla to hruza na 6N , ale nevedela jsem do ceho jdu se synem tak pro jistotu jsem tam byla. Byl to akorat stres. Druhy porod ambulantni, odchod po 4 hodinach. Sli by jsme i driv, kdyby se nemenili smeny a neposlali nas misto domu na 6N. Tam jsme se zdrzeli o +- hodinu a pul. Za me AP top 🙂

soda365
12. srp 2021

Jeste me napada, ze u nas maji nejake informace k ambulantnimu porodu rovnou na strankach porodnice - Mlada Boleslav (Klaudianova nemocnice) takze asi i nemocnice s touto variantou pocitaji uz bezne.. myslim, ze tomu pomohl koronavirus.. me se take vzdycky styska po rodine, ale na navstevu snad prijdou (kdyz nebude uzaverka kvuli koronaviru) a jinak mi to fakt pripada jako pobyt v hotelu - za me jidlo fajn.. hodne chodi ten prvni den, ale ja jsem rada, ze maji zajem o to jestli se citim dobre a pak uz jen rano a vecer.. takze pohodička.. doma bych fakt hned litala a aspon prvni 4 dny si to mile rada uziju v klídečku.. trošičku sobectví musí být - však tatinek je take rodič a zvladne se postarat 😀

biciklissie
12. srp 2021

Já taky nerozumím, proč někdo spěchá domu. Vyjma starších dětí, když už jsou. Já měla plánovaného císaře v pondělí, domu šla v pátek a ještě jsem ani nechtěla🙂. Dcera malá, spava, se žloutenkou, málo pila, špatně se přisavala. Raději bych domu, až to budu mít víc zmaknute. Ale měli málo místa a prý si tam dceru jesre můžou nechat a mě ubytují jako její doprovod. To už jsem nechtela, tak jsme šly domu, no. Doma to taky měli své výhody, ale děsně jsem se bála, jak to zvládnu a taky byl ten začátek hrozný. Teď čekám druhé a mám pocit, že zase nic nevím, přece jen od koupání (atd) novorozenatka je to už skoro tři roky. Ale člověk aspoň už trochu ví. Jinak to se tak nedá říct, třeba co tu holky hodnotí negativně (jídlo, pití, monitor dechu, vizity, vážení), tak to zase mě přišlo hodně dobre. Proto by to mělo být v porodnicích víc individuální, no.

petulkadodo
12. srp 2021

@klokanka31 Jako prvorodička jsem ambulantní porod nezvažovala, neriskla bych si to, chtěla jsem být pod dohledem lékařů a sestřiček, které mi s malým pomůžou. A protože jsem si to v Podolí užila jako na hotelu, krásný pokoj, dobré jídlo, servis a úklid, návštěvy na 2 hodiny, jinak klid pro sebe a miminko, tak to nezvažuji ani u druhého. Doma takový klid a servis mít nebudu.

sirinfirst
12. srp 2021

Já si v porodnici odpočinu, je o mě postaráno, ani jednou jsem neměla problém, že by se mi tam nelíbilo, ty 3 dny jsou akorát, pak už se domů těším.. + navíc jsem ráda, že se tam obstarají všechna vyšetření a já nemusím novorozence nikam tahat

klokanka31
autor
12. srp 2021

@gracinka7 Toho jsem se taky trošku obávala, ale nebylo to tak strašný, jen pediatr, kyčle a krev z patičky. Kyčle a krev z patičky nám dohodla porodnice, takže jsme se jen dostavili v daný den a čas na místo 🙂

klokanka31
autor
12. srp 2021

@felixfelicis Tobě manžel zakázal ambulantní porod?

klokanka31
autor
12. srp 2021

@kosi_cek Naší malé taky dělali ultrazvuk ledvin, ale sfoukli to rovnou s první návštěvou na kyčlích 🙂

felixfelicis
12. srp 2021

@klokanka31 Mne manzel nic nezakazuje 🙂 Ale bál by se, chtěl mít miminko pod lékařským dohledem. Já si dovedu představit i domácí porod, takže tyhle strachy nemám, ale v tomhle jsem mu ustoupila. Ale jak tady všichni pisou o pobytu jako na hotelu, tak ten bych si teda predstavovala jinak😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru