Práce na poloviční úvazek

moni_12
Dnes v 06:56

Holky, skončila mi rodičovska a nastoupila jsem na puluvazek do jedne super firmy s tím, že to bude super, než se mladší zajede ve školce atd...no, od nového roku mi úvazek o něco málo zvednou, ale bylo mi řečeno, že to tak zůstane dalsi cc 2-3roky. No, to mě trošku vykolejilo, protoze jsem s tím nepočítala, měla jsem slíbeno, že zvýší úvazek víc, než jaká je realita. A teď nevím, co s tím...manželovi se to moc nelíbí, že přeci skoro ve 40 nebudu pracovat tak málo, že peníze potřebujeme, ale současně je ta práce dobrá, firma taky, to bych nerada opouštěla. Co byste dělali, vydrželi a čekali, co bude dál? Nebo si k tomu našli něco dalšího? Ja jsem pracant, já se nechci flákat doma, ale samozřejmě budu ráda, že budu stíhat vše s detmi-vyzvedavat včas, vodit na kroužky..ale za cenu nižší výplaty no. Je to tak půl na půl no

amazienka
Dnes v 07:10

Za mě- žádné peníze mi nevynahradí čas pro děti.
Já bych zůstala a zkusila vyjednávat, pokud potřebuješ vyšší úvazek.

angelinie
Dnes v 07:34

@moni_12 Za mě částečný úvazek je k nezaplacení. Mám už roky 6hodinový a vidím já tom jen samá pozitiva. Děti už máme relativně velké, ale plánuju si ho tak nechat minimálně celý první stupeň nejmladšího...čas s dětmi nic nenahradí ☺️ a to snížení platu není až tak výrazné, aby se tak nedalo pohodlně žít. Navíc dost věcí si obstaráš v tom volném čase navíc, takže takhle můžeš i částečně ušetřit ✌️

ninive211
Dnes v 08:09

Vždy je to něco za něco. Musíš zvážit, zda vystačíte I s těmi penězi,které máš na zkrácený úvazek. Najít zkrácený úvazek, kde ti vyjdou vstříc a ještě tě ta práce baví, je terno, ne samozřejmost. A děti jsou malé jen jednou. Pokud vás to neohrožuje existenčně, tam bych si zatím tento úvazek nechala...odejít někam jinam na plný úvazek můžeš vždycky

pilzzee
Dnes v 08:10

Co by za to jine daly 😀 Pokud to finance ustojite, tak si to uzivejte 🙂

areh
Dnes v 08:20

@moni_12 za mně ideál pracovat s dětma 6 h. 8 je mazec. 4 mi přijdou málo. To než se rozkoukáš,tak jdeš domů 🙂 Pokud jste byli domluveni na zvýšení úvazku, tak bych písemně požádala o navýšení úvazku a napsala bych tam dle ústní domluvy s tím a tím ze dne ..., příp. ze srpna 2024 třeba. Pokud zamítnou, tak zvážit možnosti. Máš kam jinam jít? Zvládnete to finančně, když zůstaneš?

lv
Dnes v 08:20

Mám 6h, peněz pomálu, ale neměnila bych, a ani bych ze zdravotních důvodů víc nezvládla. Co k tomu nějaká brigáda, 2x do týdne? Promluvit se šéfem, jestli by se nějaká možnost přivýdělku, nad úvazku?

lauriak
Dnes v 08:30

Nepises kolko hodin pracujes ale za mna skrateny uvazok je najlepsia vec pre matky. Ja som pracovala na 5h denne s bola som velmi spokojna. Bohuzial mi pozicia zanikla a teraz uz rok pracujem na full time a je to masaker - deti 7 a 4. A sice mam peniaze ale inak nestiham nic...

95newmommy2020
Dnes v 08:30

Já si to neumím představit, pro mě by to bylo málo. Celkem mi dáva smysl pracovat 8 hodin denně. A pak ty finance, ale já nikdy neměla kratší úvazek, vždy plnej.
Zas na druhou stranu, moje dítě jsem nikdy nevyzvedla ze školky, protože končím v 5 a déle. Vyzvedává babička, děda, táta, ale nikdy ne máma. Zas má ten luxus, kdy chodí po O.
Nestíhám besídky ani akce ve školce v 15:30, o5 chodí děda, babi, táta, ale nikdy ne máma. Kroužky od 15:30 je taky pro mě nonsense, zase nezná, aby tam byla máma. Ostatní děti to tak většinou mají a já nechápu, jak to sakra dělají.
Já to v dětství měla stejně, měla jsem mámu posedlou prací a generováním peněz. Ale taky si pamatuju jak mi chyběla, jenže si nedokážu představit, že bych to měla jinak. Mám výčitky i o dovolené.
V tvé situaci, bych to brala asi tak jako příležitost pro tebe a pro tvoje dítě, ale vím, že mě by to frustrovalo, že nepracuju dost. Ono je to těžký, každý to vnímáme jinak. Proto jsou lidi, co jim zkrácený úvazky dávají smysl, a lidi který by to nedali a žijí prací.

moudivlacek
Dnes v 09:06

@95newmommy2020 Ono je to těžký, někdo to vyzvedávání rodinou nemá, takže není na výběr, mám to ještě v živé paměti, zkrácený, ale s dojížděním do práce 1,5h tam a1,5 zpět je to fulltime, vyzvedávání, kroužky, pro mě to bylo v té době opravdu k nezaplacení. Je to proti sobě čas s dětmi vs. peníze, to si musí pak každý zvážit sám...

tereza0111
Dnes v 09:14

Ted bych to neresila. Je zari, zabiha se novy rezim. Zvykni si zase na pracovni rezim a ukaz ve firme co umis. Dost mozna zjistis, ze je strasne krasne ze manzelovi se neco nelibi (ja jsem na tenhle argument uz tak alergicka, podili se nalezite na chodu domacnosti a vyzvedavani ditete z instituce, ze jo, kdyz ma pocit, ze bys toho mohla delat malo? ), ale ze plny uvazek by byl peklo. Vyzvedavani, pece o domacnost a hlavne - nemocnost deti..
Kdyz dojdes k tomu, ze plny uvazek by nebyl problem a financne ho potrebujete a chces, jdi vyjednavat, ze j e to pro tebe opravdu malo a potrebujes vetsi uvazek - vic penez. Po pul roce budou vedet co umis, ty uz nabudes sebejistotu a nebudes ta zenska po matersky a tvoje vyjednavaci pozice bude uplne jina nez ted.

andelka
Dnes v 09:20

Od 3 a čtvrt malého jsem pracovala na 0.64 úvazek. Od 8 do 13 a v pátek do 12,takže mohl chodit pravidelně po obědě v pátek celý rok. Teď mu je 5,5 a je předškolák a mám 0.75. od 8 do 14h. Za mě ideální. Finance jsou druhá věc,ale za mně to za to stojí. Manžel pracuje na směny, takže já můžu vodit na 7:30 a vyzvedávat v 15h a máme pohodu. Stíhám akce, dilnicky, budeme stíhat kroužky až budou..
Jo a je mi 41.

ninive211
Dnes v 09:28

@angelinie Mladší syn je v 1.třídě, už 4.rok mám 7h úvazek a kdyby to šlo, nechám si to tak klidně na furt. Akorát se obávám,ze letos to je naposledy, co to mám povolené (vždy to mám od září do srpna a musím žádat znovu). Teď máme novou vedoucí a po letech i novou personální (mzdovku)

swan42
Dnes v 09:28

@moni_12 2-3 roky castecny uvazek je sen! Sama budu skakat 3 metry vysoko, jestli pristi rok neco takovyho najdu. A pak uvidis...Chyba byla hned na zacatku, ze jste neuzavreli smlouvu na urcity casovy obdobi.
Manzela uklidni, ze aspon bude cas na vyzvedavani, vozeni na krouzky, ukoly a teply vecere 😉

amazienka
Dnes v 09:35

@95newmommy2020 To co píšeš, je pro mě noční můra. Nedokážu si představit, že by mi čas dětství proplul mezi prsty, protože jsem pracovala pro cizí lidi.

pampeliska1313
Dnes v 09:43

Souhlasím s tim, ze pokud vas to neohrožuje finančně… u me je manžel od rána do večera pryč. Chodi i v devět večer a pozdeji. Ja mam praci max do pěti a to jeste jen občas, jinak většinou končím fakt hezky. Mam plnej úvazek. Penize nic moc, ale presne - manzel tlačí, ze mam mit lip placenou praci, ja to vidim tak jak jsem mu to rekla - bude syna “vychovávat” babička s tim, ze ho bude vyzvedávat ze školky posledního a ani jeden ho neuvidíme? Tohle pro něj nechci. Ja vim, ze bych mohla mít o dost víc peněz, ale taky vím, že bych byla doma treba v osm večer, nejdřív v šest. A to nechci. Je pravda, ze to trochu komplikuje naše bydlení, protože proste nemáme peníze na to, abychom se přestěhovali, ale uz se taky ukazuje jedna cesta, která by byla schůdná a ja fakt doufam, ze to vyjde. Z ty práce odcházet nechci. Lidi dobry, zaměstnavatel taky, dělám co jsem vystudovala a na syna mam cas..

jane46
Dnes v 09:46

@amazienka Presne. Moji rodice cele me detstvi existovali vedle me...ne se mnou. Ani nahodou nechci, aby takhle na to sve vzpominaly moje deti. Hromadu penez at vezme cert, ta se mnou do hrobu nepujde, ale detem zazitky nikdo nevezme.

chemisterka
Dnes v 09:51

Já jsem se letos vrátila po rodičovské do práce na půl úvazek, mám to jako 8 desetihodinovych směn v měsíci. Nedovedu si představit chodit do práce na plný úvazek, manžel chodí z práce kolem 18h, nikoho, kdo by mohl vodit a vyzvedávat nemáme. Dcery mají 9 a 4 roky. A k tomu je starší diabeticka, tak byl nutný doprovod do kroužků. Letos už bude na kroužky jezdit sama autobusem.

zmrzlinka
Dnes v 09:55

Dělala jsem po druhé mateřské na poloviční úvazek kvůli časté nemocnosti děti a taky kvůli prázdninam( nemáme hlídací babičky) .
Samozřejmě,že peněz bylo míň.Ale čas strávený s dětmi je k nezaplacení.Chtela jsem zůstat na polovičním úvazku ještě aspoň do druhé třídy mladšího dítěte,ale dostala jsem nabídku na jinou práci.Ted dělám 3/4 úvazku a stejně je je to náročné.Dcera má vývojovou dysfazii,tak potřebuje víc času na učení a do toho je trénujeme na logopedii + kroužky oboch děti + domácnost a pes....no někdy mám toho plné brýle.
Co se týče manžela ,tak já jsem si doma vyslechla taky své...udělej si to tak ,aby si byla v pohodě Ty a děti.Chlapi jsou v tomhle natvrdlý....

pipi_puncocha
Dnes v 10:00

Pokud to je finančně reálné a práce tě baví, tak bych neměnila. Taky mám částečný a jsem za to nesmírně vděčná - obstarám logopedii, doktory, kroužky, nemusí být každý den v institucích dlouho… Prostor na zvyšování bude třeba dalších 20-30 let, teď si těch pár let co jsou malí chci užít především s nimi. ☺️

ninive211
Dnes v 10:01

@amazienka Přesně tak, pracovat denně do pěti, noční můra! Stačí mi to jednou měsíčně, když mám službu, od 15h už jen koukám na hodinky, kdy už bude konec. Jinak končím buď 14:20 nebo 15:20 (podle toho, kdy vyzvedávám děti). V létě nemám problém přijít do práce na 6:15, zato ale v jednu vypadnout

veroniquecz
Dnes v 10:15

@95newmommy2020 nikdy bych nedovolila, abych prací nahradila dětství svých dětí. Potřebují nás opravdu jen krátkou dobu. Pracovat budeme celý život. Tvůj přístup mi přijde smutný 😓

amazienka
Dnes v 10:18

@veroniquecz On si k tomu každý asi musí dojít sám. Čím jsem starší, tím větší pokoru mám před časem, a zvlášť teď, když se možnost jaderné války skloňuje ve všech podobách.

veroniquecz
Dnes v 10:19

Po první rodičovské jsem necelé dva roky pracovala na 4 hodiny, pak si dva měsíce zkusila na 8,5 a to byl masakr, nestihala jsem nic. Nakonec jsem to ustálila na 6, s pružnou pracovní dobou, s pevnými hodinami od 9 do 12 a zbytek byl na mě, paráda. Teď po druhé rodičovské mám zase 4 hodiny a mám čistý HO, takže neplýtvám čas na dojíždění. Za mě ideálka. Ještě nevím na jak dlouho, ale rozhodně na víc jak 6 hodin nepůjdu, dokud bude mladší ve školce, potažmo první druhá třída.
Na tvém místě bych pockala, promluvila si časem s vedoucí jak to vidíš ty a jak to vidí oni. Ono sehnat částečný úvazek je o hodně těžší než klasický full.

95newmommy2020
Dnes v 10:21

@moudivlacek Ano, já mám štěstí, že mám časovou podporu v rodičich manžela, jinak bych asi do dítěte nešla. Ne takhle brzy. Ale dobře se to sešlo, že zrovna byli čerstvě v důchodu.

95newmommy2020
Dnes v 10:34

@veroniquecz no, je to standardní korporátní pracovní doba od pondělí do pátku. 8:30-17:00 +,-
Proto mě překvapuje, jak to dělají ostatní.

barumrallyebum
Dnes v 10:44

Vzkaz manzelovi, ze muze byt rad, pokud budes v praci aspon na 3/4 uvazek, protoze pokud nemate hlidaci babicky, tak beztak budes furt doma s nemocnym ditetem nebo budes muset odejit driv, abys ho ze skoly vyzvedla a nedej boze jeste zavezla na nejaky krouzek. Kdo ma deti nema bez babicek cas chodit do prace 🙂(s nadsazkou)

moudivlacek
Dnes v 10:49

@95newmommy2020 velice jednoduše, taky jsem se vždy divila, někdo má možnost flexibilní prac.doby, tím pádem jde na besídku, nadělá si dřívějším příchodem, má částečný/úplný homeoffice, taky uzpůsobíš, podnikáš, taky do jisté míry si můžeš ovlivnit, ale nemají to tak samo všichni a nebo někdo to má tak, že se neeviduje docházka a laxní šéf, takže odchod o hodku dvě dřív není problém (taky znám takové)

merope
Dnes v 11:15

@95newmommy2020 Já mám pocit, že většina lidí to má tak, že když jsou různé akce, tak si domluví náhradní volno a šéf vyjde vstříc. Myslím, že i chlap takhle cosi řešil s šéfem, že jako je vánoční besídka a kryje se to s poradou - pochopila jsem, že na něj koukal "jak zjara", že jako jasně že půjde na besídku dítěte.

Já to mám složitější v tom, že učím a někdy prostě mám do 16:00, ale tím spíše pak je třeba, aby dorazil chlap a já přiběhnu, jak to je jenom možné. Pravdou je, že vloni jsem takto dobíhala na vánoční besídku fakt na poslední chvíli a to jsem ještě fakt moc doufala, že to vyjde - měli jsme prezentace projektů a nikde se to nezaseklo, tak jsme skončili dřív a studenti hned po odprezentování zdrhli, tak jsem mohla jít taky. Letos s obavami čekám, který den ta besídka bude.

95newmommy2020
Dnes v 11:22

@merope Mám to trochu podobně, sice mám flexi pracovní dobu, nemáme píchačky. Ale prostě mívám pohovory obvykle v 16, 17 hodin. To je realita.

martinka_33
Dnes v 11:27

Mam pulluvazek a k tomu brigadu, zatim si to nemuzu vynachvalit, odpracuju to svoje málo a kdyz nebudu chtit, na brigádu nemusim.