Záhada pro očního lékaře nebo toho, kdo to zažil

9. pro 2021

Ahoj, vím žen tato otázka má směřovat pro neurologa, s tím ale budu mluvit v pondělí.
Setkal se někdo z vás.. A může odpovědět i linka, která dělá oční lékařku na tuto záhadu?
Řeším delší dobu náhle rozostřené vidění a jakoby stíny u každé věci kterou vidím... Nevím jestli to nazvat jako rozdvojene vidění... Na základním očním vyšetření jsem byla již 2x , nic nezjisteno, jen klasicky dioptrie. Ovšem mě roztříštěný zrak trápí, nejsem na to zvykla. Rozjelo se mi říká po porodu. Postupně lítám po vyšetřeních.
Stalo se nekomu z vás, že měl horší vidění když se díval na nějaký předmět před sebe, ale jakmile hlavu ohnul buď k pravému rameni, nebo k levému... Jako když cvičíte krcni pater, že by ty stíny zmizely a viděli jste najednou pěkně ostře? S tím že zase tu hlavu zvednete zpět a díváte se před sebe a opět ten horší zrak se stíny?
Nemůžu o tom nikde nic dohledat, přijde mi to minimálně divné, když jsem poslední dobou trochu mimo a to i se zrakem.

Předem díky za postřehy
P. S. Bolí mě i pater, žebra a často hlava.
Díky

.

martulka88
9. pro 2021

Já bych se nedivila, kdyby to bylo přiskříplé v páteři - jde o to, že když se nakloníš, je to ok a naopak. A při porodu se klidně mohlo něco hnout.

hvezdicka09
Autor odpověď smazal
Zobraz
autor
9. pro 2021

@martulka88 trochu v to doufám. Protože mám problemy , že se občas motam, hlavně k večeru a jsem trochu mimo.

hvezdicka09
9. pro 2021

Nemáš astigmatismus? Pro ten je to myslim typické. Je to typ oční vady.

autor
9. pro 2021

@hvezdicka09 napsane to v papírech mám, ale nic mi k tomu neřekli, vlastně ani nevím, proč se mi zhoršil zrak po porodu. Ještě mě čeká výsledky z punkce a v lednu mri

hvezdicka09
9. pro 2021

Po porodu se oční vady většinou zhoršují. Proto se doporučuje nechat pripadne laserové operace oči až po dětech. To co popisuješ mi jednou můj známy optik vysvětloval, když jsem mu říkala ze mam astigmatismus. Říkal natoč hlavu ať mas oči kolmo k zemi a uvidíš ostre, když hlavu vratis do původní pozice vidíš opět rozmazane-tak se pozná astigmatismus. Myslis toto? Jinak kolik mas dioptrii a nosis brýle? Ja mam dvě dioptrie což je na astigmatismus celkem dost a nemít par hodin brýle tak se mi motá hlava a je mi na zvracení a spatne, jednou to se mnou malém seklo. Pokud mas brýle nosit a nenosis zkus na nějakou dobu je nosit třeba to pomůže..

autor
9. pro 2021

@hvezdicka09 mrknu se do papíru. Brýle jsem nikdy nenosila. No motám sen furt, není mi moc dobře, ale já jsem zablokovaná i s páteří asi. A proč se ten zrak horší po porodu? Zlepší se to samo ještě? Nebo jen to trvale...

autor
9. pro 2021

@hvezdicka09 jo a kdo případně doporučuje tu laserovou operaci oči? Nebo to si můžu požádat sama na očním?

hvezdicka09
9. pro 2021

Proč se horší po porodu a zda se to zlepší to nevím. Mne se po porodu ten astigmatismus taky zhoršil, budu muset jít na premereni dioptrii. Jinak pokud ja bych ty brýle nenosila hlava by se mi bolesti asi rozskocila. A dr ti neřekl jestli brýle nosit?

hvezdicka09
9. pro 2021

To ja netuším, neplanuju ji. Ale myslim ze to si pacient hradí sám takze si najdeš kliniku kde to dělají a domluvis se přímo tam..

autor
9. pro 2021

@hvezdicka09 dala mi papírek na brýle, že pokud je chci, tak ať si dojdu do optometrie. Ona moc špiona nebyla, vlastně vůbec. Jo to by, mě zajímalo, já bych byla radši, kdybych je nemusela nosit. Já se teď podívat nemůžu, ale mrknu a napíšu ti schválně kolik mám naměřeno

knoesell
9. pro 2021

Vůbec vás nechci strašit, ale poruchy vidění, ztráta citlivosti, pocit zatuhlosti, bolesti hlavy mohou být i příznaky roztroušené sklerózy. Zkuste raději i neurologii.

autor
9. pro 2021

@knoesell to už s neurolozkou řeším a jsem zn toho na prášky dost. Zatím čekám na výsledky LP a pak mě čeká rezonance.

autor
9. pro 2021

@knoesell neurolozka si myslí, že rs nemám, že jsem jen unavená že to mám psychosomatické atd.

autor
9. pro 2021

@hvezdicka09 mám na prave oko 1 a na levé 0,75 obojí 80° PD 60 ... Nevím co to je

hvezdicka09
9. pro 2021

Myslim ze to už by si brýle zasloužilo. Hele muzes je zkusit a když se stavy zlepší budes vědět ze to bylo tím.

knoesell
9. pro 2021

Bohužel mám takto nemocného manžela, u kterého to také přišlo z ničeho nic, proto raději upozorním. Je dobře, že vám to na neurologii vyloučili, moc vám držím palce, ať to dobře dopadne!

esmeralda11
9. pro 2021

Vase potize muzou mit spoustu duvodu. Jako nejpravdepodobnejsi se jevi nekorigovana zrakova vada, at uz sfericka (obycejna dioptrie), tak i asfericka (cylindricke dioptrie - astigmatismus). Dalsi moznosti by se nabizela pareza (obrna) okohybneho nervu, ktera muze mit vicero pricin. Dalsi vysetreni by prineslo odpovedi - napriklad: vidite jakoby dvojite, kdyz koukate obema ocima najednou nebo i kazdym samostatne? Kdyz vam ocni lekarka zkousela sklicka, dvojity obraz se zlepsil nebo ne?
Jinak dioptrie se bezne po porodu mohou menit, je to dane hormony. Pokud by se ukazalo, ze vase potize jsou zpusobene nejakou refrakcni vadou (tzn. dioptriemi), je vetsinou mozne je odstranit laserovou operaci. Tu si ovsem musime uhradit sama. V pripade, ze byste o ni mela zajem, objednate se na nejakou ocni kliniku, tam vas vysetri, posoudi, zda jste k operaci vhodny kandidat a zakrok provedou. Pokud byste o operaci nestala, pripadne by u vas nesla provezt, pak zbyva v pripade refrakcni vady jedina moznost - brylova korekce/kontaktni cocky. Pokud by byla pricinou pareza okohybneho nervu, reseni by se odvijelo podle priciny.

autor
9. pro 2021

@knoesell no vyloučili, nevím, ona si zatím myslí že ne, ale mají přijít ještě výsledky z lumbalky. Já si to musela vyduoat a ještě rezonanci. Můžu se zeptat, jak to u něho začalo a jak na to přišli? Jaké mu dělali vyšetření a jak s tím žije? Momentálně jste mě uvrhla zpět do těžké deprese. Lítám po lékařích a odpočítávání dny, kdy budí vědět něco více. Jsem úplně vyřízena a mám bohužel i černé myšlenky.

dandaa
9. pro 2021

Nechci tě strašit, ale takto se začala projevovat RS u mého ex . Bohužel se potvrdila az po několika letech ,protože každý lékař tvrdil něco jiného a nikdo mu neudělal pořádná vyšetření.

autor
9. pro 2021

@esmeralda11 mám ještě požadovat další vyšetření? Já myslela ze to jak koukám do přístrojů na obrázek a na zelené světýlko a že pak čtu přes taková sklíčka pismenka a že mi pak lékařka kouká do očí baterkou je všechno...
Zrak mám tak že na stín u objektu mám u každého oka a to i když jedno zakreju s tím, že na pravém lépe vidím ale jen tam stín co kopíruje ten předmět a u levého taky, ale je tam asi větší dioptrie. Ale když koukám oběma očima, tak to mám jakoby dvojité, neboli nevím jestli dvojité ale když si predstavite třeba sloup, tak doleva je půlka jeho stínu. A mám takový celkově pocit, jako bych byla trochu nepřítomný, nebo já jsem, ale v jiném světě? Nevím jak to popsat. K večeru je to horší

autor
9. pro 2021

@dandaa teď si mě srazila na kolena, uvrhla do těžké deprese, nevím co mám dělat. Nemůžeš mi k tomu napsat více?

esmeralda11
9. pro 2021

Na modrem koniku se zda, ze at uz ma kdokoli jakekoli problemy se zrakem, s bolesti zad nebo prakticky s cimkoli, hned je mu zde diagnostikovana RS. Prosim vas, roztrousena skleroza se vyskytuje u 2,5 lidi na 1000 obyvatel. Je urcite spravne pri potizich zajit k lekari, ale opravdu se nemusite desit k smrti, ze mate RS!!! Tohle je vazne neuveritelne. Vase problemy daleko spise vypadaji na obycejnou nekorigovanou zrakovou vadu nez na RS. Radim vam resit potize s lekari a ne tady na modrem koniku, kde to vypada, ze jedina zde pritomnym damam znama nemoc je roztrousena skleroza a ma ji kazdy. 😡 Fakt miluju, kdyz mi do ordinace chodi takto vystraseni lide, kterym nic vazneho neni, ale oni si precetli na internetu, ze umiraji. Je to uplne zbytecne se takto dopredu desit.

Kdyz jste byla na ocnim a delali vam ta vysetreni jak popisujete, tak se to zlepsilo s tema sklickama nebo nebo ne? To je dulezita informace.

autor
9. pro 2021

@esmeralda11 ano, zlepšilo, stíny zmizely.

Já jsem z RS úplně v prdeli 😭 celé šestinedělí jsem úplně vyřízena, zítra z toho mám online sezení s pychologrm ale mám pocit, že to do zítra nedam

autor
9. pro 2021

@esmeralda11 a ten pocit na motani se, to není priznak RS? Trochu slabost v nohách...

esmeralda11
9. pro 2021

No v tom pripade jde skutecne o potize z nekorigovane zrakove vady, ktera se vam zhorsila po porodu. Nechejte si udelat bryle podle predpisu od ocarky a jiste se to zlepsi. Pocitejte akorat s tim, ze nez si na bryle zvyknete, muze to 2 nebo klidne i 3 tydny trvat (muze se vam z toho trochu motat hlava nebo obraz, ale jde pouze o zvyk - nove bryle je v takovem pripade potreba poctive nosit, neodkladat je, a pokud jsou spravne vymerene, za ty dva tydny si na ne zvyknete).
Pravdepodobnost, ze mate RS je opravdu mala a vase potize, ktere zmizely u ocare pri sklickovani, tomu rozhodne nijak nenasvedcuji, takze se muzete uklidnit🙂

hvezdicka09
9. pro 2021

Jak píše pani doktorka nade mnou, chtěla jsem napsat něco v podobném duchu. I jak píšeš, ze sis vyšetření vydupala, na mě děla dojem, ze by te na nej lékařka sama ani neposlala. Podle mého názoru ses úplně zbytecne sama vystresovala. To co popisuješ je úplně typicky astigmatismus, ty stíny kolem obrysu věci. Jenže problem je ze když zadas do googlu dvojité vidění, hned ti na prvních řádcích vyjede rs. A potom se leckdo muže složit a vynervovat. Jsi po porodu, staras se o malé dítě, na sebe čas asi moc nemáš, tak nebi divu ze mas potize jaké popisuješ. Zavři Google, hlavně už si nic necti a soustred se sama na sebe, dopln určitě hořčík a zkus se nestresovat, verim ze výsledky budou vporadku 🍀

esmeralda11
9. pro 2021

Motat se muzete prave kvuli tomu astigmatismu, je to zpusobene tou ocni vadou. U RS to uplne typicke neni. Vse co popisujete, jsou caste subjektivni priznaky astigmatismu.
Ze RS na 100% nemate vam samozrejme slibit nemuzu, ale podle popisu tomu nic nenasvedcuje. Neni treba se toho nejak zvysene obavat.

dandaa
9. pro 2021

Detaily si už nepamatuji ,jelikož se mnou měl spoustu drobných zdravotních problémů, který každý přisuzoval stresu a špatné životosprávě. Vždy ho dali do pořádku ,ale po letech se sesypal a přišlo se RS. Bohužel jí je čím dál víc. Ve svém blízkém okolí mám čtyři lidi ,ale nikdo na tom není špatně, pracují a mají děti. Jinak k těm očím,sama mám vrozenou vadu a silný astigmatismu,na což se přišlo až po prvním porodu ,do té doby byl klid. Brýle nosím jen mimo domov . Bohužel operaci očí mot nemohu . Jinak žádné jiné problémy k tomu nemam ani jsem dřív neměla. Ač se oční divila, že jsem 28 let byla bez brýlí a v pohodě.

autor
9. pro 2021

@esmeralda11
@hvezdicka09 děkuji moc za uklidnění. Já jsem z toho psychicky úplně labilní, fakt mesuge. Protože praktik se mnou moc nechce řešit a na neuro jsem byla na Lumbalce původně kvůli boleriim a i když mi slíbili tento na tu rs pošlou, tak mi pak přiznali že neposlali, tak ještě poslali zmrazeny vzorek a čekám do příštího tydne. Chci se ještě z ostatních, jaká je úspěšnost odhalení RS z lumbalky a rezonance? Mám strach, kdybych to měla, aby se to ukázalo. Moc děkuji