Obavy z anestezie

lucieteresia
28. dub 2022

Dobrý den, moji mamku čeká operace. Má cystu na levém vaječníku 8x8cm. Doktor jí řekl, že je to cysta, ale že pro jistotu ji vezmou vaječníky, dělohu, prostě vše. Řekl, že už to ve svém věku nepotřebuje. Má akorát jen léky na vyšší tlak a na cukr. Jinak má vše v pořádku. Byly ji odebrány odběry na tumormarkery, ty měla negativní ( v normě), měla i stěry na rak. z děložního čípku, to ji také přišly negativní výsledky. Mám obavy z anestezie. Nemám z toho dobré pocity. Mám strach, že když půjde do celkové, tak že budou komplikace. Měli by ji to dělat pravděpodobně laparoskopicky, a následně vaginálně vyndat.

drep
28. dub 2022

Špatná zpráva je, že tahle operace se jinak než v celkovce udělat nedá. Dobrá ale je, že celková anestezie je co se bezpečnosti týče srovnatelná s leteckým průmyslem. Maminka bude mít před výkonem předanestetické vyšetření, kde může s anesteziologem probrat všechny svoje konkrétní obavy

lucieteresia
autor
28. dub 2022

@drep No, mamka obavy nemá, ta to bere normálně, ale já ano. Mám prostě strach. 🤷🏼‍♀️

klokanka31
29. dub 2022

@lucieteresia Anestezie má vždycky nějaká rizika, ale neboj, určitě to bude v pořádku. Tys nikdy ještě anestezii neměla že se o mamku tak bojíš?

lenulacek
29. dub 2022

@lucieteresia vůbec se neboj 🙂 a je v pořádku ze se o maminku bojis

soptik82
29. dub 2022

@lucieteresia není vůbec čeho se bát taková operace je pro ně donodenní rutina. Semnou byla na pokoji starší paní které vzali taky všechno a za hodinu cca byla zpátky na pokoji a za 3 hodiny se na mě usmívala 😉🍀

eloana
29. dub 2022

@lucieteresia asi bych se nebala byla jsem cca 9x v narkoze- zadne komplikace jsem nikdy nemela - 3 operace byly ve 13 letech a dokonce behem 3 tydnu - 6 operaci bylo v dospelosti.

malanoha
29. dub 2022

A kolik je mamince roků? Anestezie je u nás na špičkové úrovni. Bude mít předtím určitě podrobné vyšetření, aby se podchytily možné komplikace předem. Měla jsem dvakrát celkovou narkózu a není se vůbec čeho bát 😉

lucieteresia
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
klokanka31
29. dub 2022

@lucieteresia Císař se dá dělat jen v lokální anestezii...Já byla jednou v anestezii při mimoděložním, a už teda nechci nikdy víc 😣 ale žádný následky jsem po ní neměla...

levandule_k
29. dub 2022

@drep Může se tě něco zeptat, sice je to trochu off topic, ale napadlo mě to v souvislosti s dotazem. Po přechodu vaječníky neprodukují vůbec nic, nebo jenom "trošku" nějakých hormonů?

drep
29. dub 2022

@levandule_k já nejsem gynekolog, ale myslím, že je to tak, že postupně se tlumí produkce hormonů, klesá, klesá, až doklesá na nějakou minimální úroveň.

levandule_k
29. dub 2022

@lucieteresia Ono je normální se bát o svoje rodiče, když je čeká zákrok.

emamaira
29. dub 2022

@drep můžu taky jednu trochu off topic?🙈 Co si myslíš o dlouhodobých následcích narkózy na děti? Mohou nějaké být, pokud dítě podstoupí více operací v kojeneckém a batolecím věku? Pohybuju se mezi rodiči dětí po operacích srdce a některé děti maji potíže s pamětí, s učením apod.

martt
29. dub 2022

@lucieteresia Mé mamce také braly "celý"spodek a také se léčí z vysokým tlakem. Na víc po obyčejné narkoze ji je zle. Takže si zaplatila nějakou šetrnější narkozu a operaci zvládla úplně v pohodě.

drep
29. dub 2022

@emamaira ano, o tom se hodně diskutuje a v oblasti dětské anestezie je to asi nejžhavější téma. Obecně se dost přeceňují důsledky anestezie (von po narkóze zblbnul) a nedoceňují důsledky operace a stavu, který k operaci vedl plus případných komplikací. Vliv má všechno výše zmíněné. Konkrétně dítě se srdeční vadou nejspíš zažilo epizody horšího prokrvení mozku, pak je samozřejmě vliv anestetik (zdá se, že umí navždy ovlivnit některé geny mozku), vliv případných komplikací - nízký krevní tlak, embolizace, infekce, bolest, atd atd během a po operaci. Doporučení dětské anesteziologické společnosti je, je-li to možno (což zrovna v případě srdce není), tak plánované výkony odložit až do tří let.

klokanka31
29. dub 2022

@drep Ty se v oblasti anestezie vyznáš? Taky by mě zajímala jedna věc.

levandule_k
29. dub 2022

@klokanka31 Drep je anesteziolog 🙂

klokanka31
29. dub 2022

@levandule_k 😄 aha 😄

emamaira
29. dub 2022

@drep díky.🙂Syn měl první operaci dva dny po porodu a druhou ve třech měsících. Odložit to právě nešlo, tak uvidíme😇

martiniquest
29. dub 2022

V listopadu jsem byla na laserove operaci zil. Taky celkova anestezie, navic jsem byla intubovana, protoze jsem musela lezet na brise - to jsem se dozvedela az po probuzení na zaklade lehke bolesti v krku. Strasne jsem se bala. Jake bude usinani, co ucitim behem operace, zda to bude podobny prozitek jako spanek, jestli se neco neprihodi. Dobre to dopadlo a prozivala jsem to v pohode. Nevim, jestli ti tahle zprava k necemu bude, kazdopadne anesteziologove nejsou blbi a delaji to denne. Bude to v poradku 🤞

drep
29. dub 2022

@emamaira rádo se stalo. Já bych to samozřejmě nebrala jako tragédii. Kdyby si má dcera ve dvou letech zlomila ručičku, tak bych jí někomu z kolegů bez obav svěřila. Ale s kýlou nebo adenotomií bych maximálně vyčkávala, ale jak říkám, ty srdeční vady jsou samy o sobě mnohem závažnější stav a kardioanestezie obecně je úplně nejrizikovější.
@klokanka31 mám atestaci z anesteziologie a intenzivní medicíny, anesteziologii ovládám na obvyklé úrovni, vždycky jsem byla ale především intenzivista.

klokanka31
29. dub 2022

@drep Tak to klobouk dolů 😮👍 mě by zajímalo jestli je možné že o sobě člověk v anestezii ví...

drep
29. dub 2022

@klokanka31 Stát se to může, ale je to komplikace anestezie, ja těch osm let vím na klinice o dvou. Může se to stát hlavně když je člověk relaxovaný, tj. Má lékem vyplé svaly a není se schopen pohnout a zároveň nemá dost hlubokou anestezii. Ale ona ta nízká hloubka anestezie se dá monitorovat přes eeg a zároveň jsou i klinické známky, že se něco děje - vysoký Tlak, pulz, slzení. U nás to jednou bylo obtížné zajištění dýchacích cest, kdy se doktor soustředí na to, aby se pacient neudusil a už mu nějak nedošlo, že nespí a jednou špatné podaní léků - Dřív relaxans než anestetikum. Ona se tomu hodně věnuje pozornost, rozšiřuje se pomalu ta přístrojová monitorace (ale to je megadrahý), protože je to průšvih, oba naši pacienti mají posttraumatickou stresovou poruchu.

zuzkasim
29. dub 2022

@drep A je normální, že se člověk ke konci operace probudí? Necítí bolest, ale slyší, vidí (zakryté oči plachtou), cítí trochu tlak nebo tah. Je důležité na to při dalších operacích upozornit, že třeba možná hůř reaguje na anestetika?

klokanka31
29. dub 2022

@drep Já nevnímala své tělo takže ani bolest naštěstí, ale věděla jsem o sobě...tak mi leží v hlavě jestli to byl divný sen nebo to bylo skutečný.

katule1990
29. dub 2022

@klokanka31 Mně zase po probuzení říkali, že jsem nezavřela pusu, vyprávěla jim, co se mi v noci zdálo a další věci (vše sedělo) a že jsem jim chtěla odcházet z lůžka. Já naštěstí o ničem z toho nevím. Byla to jen krátká anestezie na odběr vajíček, cca 15-20 minut.

drep
29. dub 2022

@zuzkasim to je normální, anestezie má i nějaká ekonomická pravidla (resp. Provoz na sále), takže ke konci anestezii změlčujeme a cílem je, zjednodušeně řečeno extubovat při lepení rány instrumentářkou. A je to trochu alchymie a to anesteziologické umění, aby to nebylo ani brzy ani pozdě (stará pravda říká “intubation is a skill, extubation is an art), navíc do toho vstupuje, že mám pocit, že už končí a chirurgovi se po došití fascie přetrhne steh a začne znovu atd. Pokud má člověk epidurál a jsem si jistá, že nemá bolesti, tak klidn extubuju před došitím rány. Takže to není tvou jinou reaktivitou, ale spíš to je záměr nebo se něco maličko protáhlo.

@klokanka31 Samozřejmě my umíme měřit jen nějakou kvantitu, tj. Eeg vlny jsou takový a makový, ale ne kvalitu. To co popisuješ, bych přisoudila účinku anestetik, ona prakticky všechny dělají živé sny, jedno z nich (propofol) často s erotickým obsahem (kolik už jsem dostala po probuzení nabídek k sňatku) a jiné (ketamin) opravdu velmi živé a plastické a často děsivé sny.

zuzkasim
29. dub 2022

@drep Děkuju za odpověď, nikdo v mém okolí podobnou zkušenost neměl, tak jsem netušila, zda je to normální.

drep
29. dub 2022

@katule1990 já teď taky na odběr oocytů rusku žijící v česku. Probudila a první půl hodiny mluvila a rozuměla jen anglicky😂 což je taky popsaný

katule1990
29. dub 2022

@drep Aha, to je zajímavý 😀. Já jsem právě netušila, že někdo může uspaný takhle mluvit a docela jsem se styděla, protože jsem jim vykládala věci, co jsem teda nechtěla 😂. Ale probudila jsem se až po nějaké době na pokoji, tak mě překvapilo, když jsem se po revizi zbytků placenty probudila už na chodbě po cestě ze sálu a na pokoj jsem přijela vzhůru a normálně s mamkou a miminem mluvila, jen jsem chvíli zapomínala, než jsem se probrala pořádně. A tam mi právě říkali, že takhle by to ideálně mělo být, že se člověk ihned probouzí 🙂.