Laparoskopie ve 20. týdnu těhotenství. Je zákrok opravdu nutný, pokud se cysta nebude zvětšovat?

Zodpovězené
25. čer 2021

Dobrý den,

jsem v 8.tt a na UTZ mi doktor zjistil cystu na levém vaječníku, velikost 8x6 cm. Objednal mě na laparoskopickou operaci ve 20.tt, podle něj není šance, že by cysta sama zmizela. Ja jsem ale slyšela o mnoha případech, kdy se tzv. těhotenská cysta vstřebá.

Proto se chci zeptat, jestli je zákrok opravdu nutný, pokud se cysta nebude dále zvětšovat. Nemám vůbec dobrý pocit z celkové anestézie v těhotenství.

Děkuji za názor.

Dobrý den,

důvod ke každému chirurgickému výkonu se vždy posuzuje individuálně. Máte-li pochybnosti, doporučuji ještě znovu prodiskutovat se svým gynekologem. Definitivní rozhodnutí, zda výkon podstoupíte, či nikoliv, děláte vždy Vy.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz