Čištění zubních kanálků

xyz30
8. čer 2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má někdo zkušenosti s čištěním zubních kanálků? Bohužel mě toto šetření čeká v pondělí.
Zajímalo by mě, zda toto ošetření bolí? Mudr mi říkal, že se nemám bát, že to nebolí ( že mi dá injekci) ale stejně i přes toto uklidnění mám strašný strach a zajímala by mě zkušenost někoho, kdo už si tím prošel. Děkuju

verinka88hb
8. čer 2017

@xyz30 ahoj, příjemné to opravdu není, ale asi také záleží, jestli máš v tom kanálku zánět, což já jsem měla a při čištění jsem viděla všechny svatý a žádná injekce ani neměla cenu. Pokud to bude bez zánětu, tak si myslím, že by ti ta injekce měla pomoct! Držím palce 👍

xyz30
autor
8. čer 2017

@verinka88hb moc děkuju za reakci. Mudr říkal, že mám v zubu kaz, který možná zasahuje už k dřeni....☹ ☹ Díky bohu zatím nebolí, jen je trošičku citlivější na horké a studené. Říkal, že zub otevře a dle nálezu bude postupovat. ( buď jen vyvrtání kazu a zaplombování a nebo vyvrtání kazu, vyčištění kanálků přístrojem a zadělání plombou). Každopádně mám hrůzu z toho, že mi hodinu bude čistit kanálky a mě to bude bulet i po injekci....☹ ☹ Jinak moc děkuji za držení palců, budu je potřebovat 🙂

ginnyweasley
8. čer 2017

Mě čistila zubařka kanálky se zánětem, pak ta injekce opravdu zabírá hůř. Ale když mě to zabolelo, tak přestala a zeptala se, jestli chci ještě jednu. Pak už to bylo ok, ale pocit je to divný. Když to bylo hotový dost se mi ulevilo.
Takže hlavu vzhůru, když to přežil srab mýho formátu, dáš to taky;).

xyz30
autor
8. čer 2017

@ginnyweasley moc děkuju, ale obávám se, že větší srab než jsem já snad ani nemůže být....☹ 🙂 Kdyby mě tam manžel nedoprovázel, tak prostě z čekárny uteču....
můžu se ještě zeptat, zda u tebe čištění taky probíhalo přístrojem? Nebo ti čistila kanálky ručně? Moc díky 🙂

boule12
8. čer 2017

Ahoj,
endodoncie alias čištění kanálků spočívá v tom, že se z kanálků odstraní nervy, které způsobují tu zvýšenou citlivost nebo i bolest. Pokud dřeň není v zánětu, může to být citlivé, ale ne bolestivé. Maximálně první zásah do dřeně může trochu zabolet. Poté se Ti ale uleví a už bys nic cítit neměla. Dva až tři dny po zákroku může být zub ještě citlivý, poté je z něj tzv. mrtvý zub, který už Tě bolet nebude. 🙂

ginnyweasley
8. čer 2017

@xyz30 No já se většinu času přes návštěvou zubařky třesu, když už jsem v ordinaci je to relativně v pohodě, protože moje zubařka je skvělá, ale dojít tam i jen kvůli preventivce je pro mě očistec. Do detailů bych asi nerada soutěžila o to, kdo je větší srab takhle veřejně :D.
Čistila mi to ručně a jediná strašidelná část toho procesu byla, když si to v průběhu zrentgenovala, podívala jsem se na tu obrazovku a přišlo mi vážně divný.
Ten zákrok není nic co by se nedalo zvládnout, navíc není jistý, že tě čeká. Tak se dopředu neboj a budu ti držet palec.

kacenka_12
8. čer 2017

Ahojky 🙂 Na čištění kanálků jsem byla cca před třičtvrtě rokem a bála jsem se toho jak čert kříže. Nakonec mě opravdu NIC nebolelo, ALE!, to jen díky tomu, že jsem dostala 5 injekcí. Sám zubař mi říkal, že bez injekce by to nešlo. Jinak trvalo to 2 hodiny v kuse.

kacenka_12
8. čer 2017

Jinak dodám - zánět jsem měla a injekce mi pomohly - ale jak říkám, bylo jich 5.

xyz30
autor
8. čer 2017

@kacenka_12 bože....5????? V životě jsem do dásně nedostala ani jednu injekci ( takže injekce se bojím taky strašně ) ☹ Taky mi mudr říkal, že to bude trvat dlouho. Jen se zeptám, to si musela mít 2h v kuse otevřenou pusu??? To mě totiž děsí taky....🙂

kacenka_12
8. čer 2017

@xyz30 Injekce se neboj, to je to nejmenší. Navíc můj zubař mi vždy před injekcí potře dáseň vodičkou, která mi ji znecitliví a ta injekce je cítit opravdu jenom maličko, ale všude to tak nedělají. Ale i tak, injekce se neboj, to se opravdu vydržet dá. Já si ji od jisté doby nechávám píchat i na obyč. vrtání 🙂 Jinak pusu jsem měla otevřenou opravdu 2 hodiny v kuse, ale ač se to zdá neuvěřitelný, dá se to vydržet celkem v pohodě. Nejhorší na tom celém bylo ten strach a čekání na to, až přijde bolest, která vlastně vůbec nepřišla 🙂 A to podotýkám, zánět jsem měla opravdu velký.

xyz30
autor
8. čer 2017

@kacenka_12 ufff, tak jsem teda zvědavá na sebe v pondělí.....jdu tam až v 15:30h.... už aby to bylo za mnou. Tohle čekání je naprosto šílené...původně jsem měla jít až na konci července , ale uvolnilo se místo, tak mi hned volali, zda nechci přijít už teď. Tak snad to zvládnu a bolet to nebude 🙂 Moc děkuju za informace 🙂

zizibou
8. čer 2017

Ahoj, mě to čeká ve středu také. Zub už mám otevřený tři týdny a v tu středu se uvidí, zda půjde jen zaplombovat nebo i vyčistit 😢. Mám z toho opravdu strašný strach. Ze zubaře mám značný respekt. Chjo..😔
Určitě napiš, jak to dopadlo. Budu držet palce 😉🙂

boule12
8. čer 2017

Já jsem se vždycky udivovala, jak se lidé báli chodit k zubařům. Několik let praxe na stomatologii a tolik lidí s vystrašeným výrazem, opocení a kolikrát omdlévající.
Dnes mi psala kamarádka, co jí prováděla její starší zubařka a už tomu začínám přicházet na kloub. Je to opravdu síla, jaké máte někteří zkušenosti a zážitky od svých zubařů. A moc mě to mrzí. Pak jsme na stomatologii za největší tyrany. Přitom jsme hodní. 🙂

zizibou
8. čer 2017

@boule12😨😔
Tak teď jsem ještě vyděšenější 😂

kacenka_12
8. čer 2017

@boule12 Máš pravdu. Já se zubaře nikdy nebála a taky jsem se vždy divila lidem, kteří se před návštěvou zubaře stresovali. Ale u mého bývalého zubaře jsem zažila tak hrůzný zážitek, že mám od té doby trauma a když jsem měla jít k němu na další návštěvu, už jenom při té myšlence se mi hnaly slzy do očí. Tehdy jsem nakonec k němu už nikdy nešla, našla si nového zubaře a jsem s ním nadmíru spokojená. Stále se před návštěvou zubaře bojím a bát už se budu vždycky, ale mám v něj důvěru, protože vím, že on opravdu tyran není, na rozdíl od toho předešlého.

boule12
8. čer 2017

@zizibou Jééjda, to jsem opravdu nechtěla. 🤐
Chtěla jsem jen říct, že pokud necítíš ke svému lékaři důvěru a máš pocit, že Ti neposkytuje maximální péči, máš možnost volby. Je to jen na Tobě. 🙂

alca666
8. čer 2017

@xyz30
Zubní kanálky mám čištěné už u čtyř zubů a zkušenost mám se třemi zubaři. Pokud je doktor dobrý, umí píchnout anetsezii a hlavně Ti věří, když to bolí a případně Tě dopíchne, tak je ošetření bezbolestné. Bohužel má stará zubařka takto dobrá nebyla a tam to bylo utrpení. Moje nová zubařka umí anetsezii píchat fakt dobře (až tak, že mám nefunkční půlu pusy :D ) a tam to ošetření fakt nebolelo, jediné nepříjemnější bylo plnění, to se dělá zatepla..... Po odeznění anestezie to samozřejmě přišlo k sobě, ale to už pak stačilo vzít si včas ibalgin/cokoliv co vím, že mi zabírá na zuby (ideálně když už cítím, že to přichází k sobě, nenechat rozjet bolest)......
A nezáleží, zda je zánět akutní nebo ne, já měla v akutním zánětu, kdy už jsem měla chuť bolestí mlátit hlavou do zdi tři zuby, a ve třetím případě bylo u nové zubařky a jejího záskoku ošetření naprosto v pohodě..... A to jsem to měla v takovém zánětu jako nidky předtím, vyfásla sjem dokonce antibiotika..... A přesto bylo ošetření v podstatě bezbolestné....
Každopádně správně provedené čištění zubních kanálků by mělo být bezbolestné! Pokud tě zub akutně stále nebolí, tak není důvod, aby ošetření přes správně aplikovanou injekci bolelo.

alca666
8. čer 2017

@xyz30
Mě třeba zubařka nejdřív místo pro injekci potře anestetickou odičkou a teprve pak píchá. Ale já s tou ajsně definovanou krátkodobou bolestí typu injekce nemám problém.
Jinak o který zub jde? Délka zákrokus e liší podle počtu kořenů, co zub má, nejdelší jsou stoličky, ty mívají 3-4 kořeny a trvá to délě než třeba trojka s jedním.... protože kolik kořenů, tolik kanálků....

alca666
8. čer 2017

@boule12
Jo, ono ten přístup zejména některých starších "řezníků" je hrozný. Mě se bývalá zubařka vysmívala, že když mě to bolí jak chci rodit, odcházela jsem od ní s pláčem. Přitom evidentně byl problém na její straně, s novou už problém nemá, nebolí mě víceméně nic.
Já si vypěstovala hodně silnou fobii ze zubařů, přispěl k tomu i zážitek na stomatochirurgii, kdy mě při páčení osmičky z ksoti zase doktorky nevěřily, že mě to bolí. Prý vždyť jsem dostala injekci..... Až moje současná hrozně hodná doktorka přišla na to, že asi tu anestezii jinak metaboluju a tak mi trvá déle, než zabere....... Od té doby je vše ok.
Já vnímám jako největší podraz, když doktor nevěří svému pacientovi, že ho něco bolí. Přitom kdo jiný by to měl vědět?

xyz30
autor
8. čer 2017

@zizibou Ahoj, naprosto tě chápu....😖 jelikož já se bojím úplně strašně taky....😖u Mudr jsem byla v pondělí, ale to mi udělal jen rentgen a objednal ne na ošetření ( dle rentgenu říkal,že to vypadá,že kaz zasahuje k dření😖😖😖) objednal mě téměř až na konec července.Ale včera mi volal,že se mu uvolnil termín v pondělí, tak jestli můžu přijít, ze by se na ten zub rád podíval a dle toho,co tam najde buď bude čistit kanalky a plombovat a nebo jen plombovat bez čištění ( je mi ale jasné,že to bude určitě čištění) Takže panikařim už teď...strašně se bojím,že to bude bolet ( ikdyz Mudr říkal,že to nebolí,že mi dá injekcí) ale nevím,nevím....😖 Už jsem přečetla takových zkušeností s tímto ošetřením, že nevím, co si mám myslet.Urcite dám vědět ( jestli to teda přežiju) 😊

alca666
8. čer 2017

@xyz30
Hele jen ybch doplnila, že čerstvě vyčištěné kanálky se většinou hned neplombují. obvykle se to dělá tak, že na první návštěvě se vyvrtá, vyndá se nerv, vyčistí kanálky, dá se dezinfekční vložka a pak se zub dočasně zavře cementem. A po pár dnech-týdnu se kanálky znovu přečistí a definitivně zaplní a zub se zavře plombou..... Možná mě @boule12 opraví a je běžné to dělat rovnou, ale já mám i u té dobré doktorky opačnou zkušenost......

xyz30
autor
8. čer 2017

@alca666
U mě se jedná o šestku vlevo dole 😑 Mudr říkal, že to bude dělat tak hodinu až hodinu a půl....
Já nikdy injekci do dásně nedostala,takže vlastně vuvec netusim, co mám čekat 😊

xyz30
autor
8. čer 2017

@alca666 aha vidíš, to jsem vůbec netušila.Dle toho, jak mi to Mudr vysvětloval,tak jsem pochopila,že se to udělá v jedné návštěvě, ale je možné, že jsem to špatně pochopila, pac jsem z toho byla celá vyplašená 😋

boule12
8. čer 2017

@alca666
@xyz30

Ve většině případů se ošetření zubních kanálků rozdělí na více návštěv. Většinou jsou 2-3. V minimu případů stačí jen jedna návštěva. Čištění, tedy odstranění nervů plus několikero výplachů se dá zvládnout tak za hodinku. Nejtěžší je kanálky najít. Každý člověk je jiný a s ním i jeho zuby. Jsou předpokládané počty kanálků u jednotlivých zubů. Ale jsme jen lidé a tak se občas stane, že místo 4 kanálků jich má stolička pět. A je velmi důležité nalézt všechny kanálky. Pokud by se jeden zapomněl ošetřit, za nějakou dobu se ozve a dá o sobě významně vědět. Pro lékaře je hledání kanálků mravenčí práce. Je to náročné na koordinaci pohybů a únavné pro oči. Přeci jen je pusa malý otvor a když se tam člověk potřebuje vytočit s nějakým nástrojem, je to složitější.
Plnění kanálků se dělá dvěma způsoby. Starší způsob, který používají starší generace doktorů se nazývá "centrální čep". Spočívá v tom, že se do každého jednotlivého kanálku zavede jeden hlavní centrální čep a okolo něj se zavádí čepy menší. Ty se postupně utlačují ke stěnám kanálku a na konci se jejich konce upálí. Druhým způsobem je plnění teplou gutaperčou (čepy jsou také z gutaperči), kdy se speciálním přístrojem, který zahřívá gutaperčové kapsle, aplikuje tekutá hmota přímo do kanálků. Je tak menší pravděpodobnost, že v kanálku vznikne dutinka.

Teď si říkám, jestli jsem to zase nerozebrala moc dopodrobna. Koho to zajímá, že? 😀 Možná je někdy lepší nevědět.

Každopádně každý lékař si to dělá po svém a určitě Vám to dokáže odůvodnit. 🙂

lenbela
8. čer 2017

@boule12 Prosím, mohu mít dotaz? Na podzim mi dr. čistil kanálky u šestky vlevo nahoře. Proběhly 3 návštěvy, opakované čištění ( 3 kanálky), uzavření. Kontrola rtg. Myslela jsem, že zub bude úplně mrtvý. Není. Někdy mě i jakoby tlačí, jakoby byl trochu citlivý, nedá se říci, že by vysloveně bolel, ale prostě vím o něm. Byla jsem u dr., zub prohlížel a rentgenoval, ale nic "závadného" neshledal. Prý se to stává. Jaký je Váš názor? Děkuji

zizibou
9. čer 2017

@xyz30 budu moc držet palce, ať to opravdu nebolí a nebo jen minimálně! 😉

xyz30
autor
9. čer 2017

@zizibou mockrát děkuju 😊 doufám,že to bude bez bolesti,pac jen si vzpomenu,že tam v pondělí jdu, tak mi je špatně od žaludku a jdou na mě mdloby....😖

zizibou
9. čer 2017

@xyz30 a proto jsem to z pondělí přesunula na středu..

xyz30
autor
9. čer 2017

@zizibou 😂😂😂😂 ty si taky měla jít v pondělí?😂 Já původně měla jít až někdy na konci července, ale jsem na jednu stranu ráda,že mi mudr volal,že se mu uvolnil termín (pac mám strach, aby mě to nezačalo bolet) a už to chci mít za sebou, ale ten strach je prostě naprosto šílený.....

xyz30
autor
9. čer 2017

@zizibou dokonce jsem si v lékárně koupila i nějaké volně prodejné léky na nervy (i když na mě to asi prostě nezabírá) ale tak i jako placebo dobrý 😊 lepší něco, než nic 😁