Antidepresiva. Co s tím?

10. zář 2022

Ahoj holky nezlobte se za dotaz.
Pry úzkosti dostala jsem prášky a doma to bylo děsný pak jsem odjela na dovolenou tam mi začalo bejt lepe prášky už mám takže je beru tak jak mám a je to uz 3 a půl týdne co je beru 🥺 chápu zázraky
Nejsou hned to já si klidně počkám. Jen me zajímá jak je možný ze na dovoleny super fakt jsem byla některé dny v pohodě úplně někdy chvilku ráno špatný. A já prijedu domu dneska se vzbudim a mám to zase? Ale silnější tak jako na začátku dá se říct 🙈 to přece není možný co stim mám dělat :( dekuju

inah91
10. zář 2022

Co vím já, tak AD se musí “doladit”, vybrat správný lék který sedne, dávkování, množství….kombinace s jinými léky…
A mám v okolí někoho na AD a i přes léky má někdy depresi, někdy je to horší někdy lepší, po letech (není tvůj případ,vím), musí měnit dávkování protože už nevyhovuje atd atd…
Drz se 💪🙏

autor
10. zář 2022

@inah91 děkuji jsem na to zvědavá a zoufalá 🥺
Kamarádky mi píšou jak je to možný ze proste mám prášky na dovoleny dobrý a najednou špatný ze to nechápou jak kdybych si to vymyslela

marselina
10. zář 2022

Třeba ti tento typ AD nesedi, zavolala bych lekari, vesměs trvá 14dni než AD zaberou.

inah91
10. zář 2022

No jako, ten člověk na AD mi je velmi blízký a taky jsem ze začátku nechapala jakto, ze má úzkost/depresi když přece bere 20let prášky?!?! Ale jo, je to tak…. Asi proste i zdravý člověk má dobre a spatne dny, co teprv člověk, jehož stav řídí léky - taky se nepovede někdy den. Plus na dovolené je vždycky lépe každému - doma je stres, rutina, starosti…. Normální jev

konidana
10. zář 2022

Ono hodne pusobi i to prostredi, doma to je ocividne mnohem narocnejsi. Pokud to je aspon trochu mozne tak jezdete na nejake male dovolene aspon o vikendech, at se mate na co tesit😘

autor
10. zář 2022

@marselina už je mám 3 týdny a kousek a má dovoleny to bylo dobrý a včera prijedeme domu a bum ráno se vzbudim a je to tady zas

konidana
10. zář 2022

Urcite konzultovat s lekarem

autor
10. zář 2022

@konidana to u nás většinou možné není chlap je pořad pryč jakoue v Práci jsem Rada když jedeme někdy
V neděli na výlet 🫢 ježíš me bylo na ty dovoleny dobře a proste teď to má bejt znovu? To nechci už

konidana
10. zář 2022

Ono to bude chtit jeste chvili cas, u leku s pomoci psychiatra vyladit davkovani a nejlepe k tomu i nejakou psychoterapii. A bude to dobre☺

autor
10. zář 2022

@konidana já to chápu ale nechápu proč dovolená 14 dnů docela dobrý jeďte říkám jooo je mi lepe super ve středu to byli 3 týdny a pak sem měla strach říkám prijedu domu a co když.. no a je to tak vzbudila sem se hbed 2x na velkou a přijelo to v plný palbě zase jsem to měla v břiše a bylo to hrozny :(
Já doufám protože já už fakr nemůžu.. každý si mysli jak si vymyslim ze na dovoleny je to dobrý a doma ne ze to není možný

dasipe
10. zář 2022

Jaká bereš AD a na co konkrétně? Úzkosti nebo deprese? Neboj, bude zase dobře 🍀 taky mám teď horší období.

niski
10. zář 2022

úzkosti nejsou jen o lécích, musíš se naučit s tím fungovat, taky, jak správně relaxovat, když cítíš, že ty úzkosti nastupují. Jinak, jestli jsi si večer říkala, co když se mi to doma vrátí, tak přesně tak funguje mozek, chce se to naučit, jak se od těch strachů oprostit, léky jsou jen prostředek, který ti k tomu pomůže, mluvím z vlastní zkušenosti

autor
10. zář 2022

@niski přesně tak! To už mi řeklo takových lidi jenže já to neumím nezvladam to nebo nevím myslela sem si ze jo když jsem byla na ty dovoleny hrozné sem se ji bála nechtěla sem nakonec ani jet ze mi tam bude zle ale me tam bylo tak krásné !! A prijedu domu a bum jasns ze jen prášky nepomuzou ale co mám dělat? :(

autor
10. zář 2022

@dasipe me bylo řešeno ze mám nějakou úzkost takhle mi to řekl beru Tritico protože jsem nemohla spát
A Helex retard to je ta první pomoc která nevím teda jestli funguje 🥺🙈 ja chci jen pomoc abych už to neměla už jsem z toho vyrizena dovolená se celkem povedla měla jsem tam horší rána ale ne tohle!!

dasipe
10. zář 2022

A víš třeba, z čeho ta úzkost pramení? Jaký je hlavní spouštěč? Určitě zkus terapie. Je to taky o tom, že když se bojíš, že to zase přijde, tak to opravdu přijde. Jaký máš doma režim? Klidně mi napiš do SZ 🙂

urtica
10. zář 2022

Ono to zlepšení nemuselo vůbec souviset s léky jako spíš s dovolenou. Moje zkušenost s Tritticem je taková, že zabírá dobře na spaní, ale úzkosti ani deprese příliš nezmírňuje. Připadá mi, že u Tebe bude klíčová terapie, že tam je nějaký velmi konkrétní spouštěč. Spíš než oprostit se od strachů bych doporučovala jít po stopě té úzkosti. Ona se objevuje z nějakého důvodu, je to jen symptom.

autor
10. zář 2022

@dasipe děkuji nápisu

autor
10. zář 2022

@urtica no na spaní ano sice sem se na dovolenè vyslala ale treba 2x sem se budila..
Ale bylo mi proste lepe fakt jasný ze to nebylo úplně dobrý rána jsou treba nejhorší ale pak je to dobrý odpoledne a najednou prijedu domu a ráno se vzbudim a bum ale vůbec nevím :( co stim atd

urtica
10. zář 2022

psychiatr a psycholog v součinnosti, je mi líto, ale silné úzkostné stavy nelze obvykle vyřešit do měsíce...

lenkalubina
10. zář 2022

Mi bylo řečeno,když jsem prášky dostala,že to trvá u některých i 6 týdnu než začnou fungovat🤷‍♀️ navíc, v prvé řadě se musíte s tím i trochu naučit žít a fungovat jinak se z toho zblaznite...já je beru už 15 let a taky mi to ruzne skakalo...časem už s tím budete umět i pracovat nebojte😉hlavně klid! Zabavte myšlenky...je to těžké,ale funguje to😉

autor
10. zář 2022

@lenkalubina jenže já vůbec nevím jak me přijde ze na nic špatného ani nemyslím proste se ráno vzbudim a je to nechápu to a jak jste na sobě začala pracovat? Co mám děláté? Na dovolené mi bylo dobře prijedu domu a je to stejný proste to jen nechápu

autor
10. zář 2022

@urtica to je mi jasné.. ake to ze je mi 14 dnů o dost lepe pak prijedu domu a zase to me úplně děsí

veroniqess
10. zář 2022

Ještě bych neházela flintu do žita a aspoň tři týdny počkala, zda AD zaberou. Zlepšení na dovolené nejspíš souviselo jednoduše se změnou prostředí a odpadnutím různých stresorů.

autor
10. zář 2022

@veroniqess taky si myslím :(
Dobře tak ja se budu snažit vydržet jenže co sem četla tak prý to moje tritico je jen na spaní ale ne přes den

apokalismus
10. zář 2022

Mě doktorka upozorňovala že po nasazení se může přechodně udělat hůř a že trvá minimálně měsíc než zabírají... Tak zkus ještě vydržet. Na té dovolené tě mohla vyklidnit změna a klid že nic nemusíš, proto se ti to mohlo zhoršit po návratu... Já je teda nakonec ani nenasadila, protože jsem nenašla důvod a s paní doktorkou jsem se rozkmotřila 😂 ale to je jiný příběh...
Tak zkus tomu dát týden,dva a když to nezabere zavolej paní dr... Nebo nečeká tě u ní kontrola?

autor
10. zář 2022

@apokalismus ano pravé to mi přišlo divné ze dovolená docela dobrý a pak první den doma a bum. Říkala swm si sakra ty prášky zabírají fakt rychle q ono ne.. jsou to tři týdny teprve kontrola me čeká 23 jenže on si moc nepovida jak ti je řeknu no hrozné a on no tyhle prášky čau

apokalismus
10. zář 2022

To jsou prostě psychiatři... já jí řekla že jsem prášky nenasadila ( není důvod) tak řekla naschledanou a po dvou minutách u ní jsem byla venku 😂🤦.... A souběžně psychologa máš? Myslím že by to chtělo spíš terapii,tam se člověk naučí pracovat se svojí psychikou. Občas člověk potřebuje rozebrat a zase složit,ne jen nadopovat léky...☹️

autor
10. zář 2022

@apokalismus ano také mám ale dlouhá celacka tak zatím chodím tady u nás byla jsem jednou a teď jdu podruhé ale on na me jen kouká a nic

apokalismus
10. zář 2022

☹️ jo,ty cekacky jsou masakr, já čekám s dcerou ba psychiatrii už od cervna, termín nám zrušili a teď ani nevím jestli bude nějaký jiný.... Tak držím palce ať ti je brzy líp.

stanlus
10. zář 2022

Jeden z nešvarů českého lékařství je psychiatrický redukcionismus, kdy lékaři vesele předepisují psychofarmaka, aniž by brali v potaz existenci doprovodné terapie. Farmaka bez terapie přitom představují zpravidla jen polovičaté a zdaleka ne vždy funkční řešení.
Kromě konzultace s lékařem ohledně stávajících léků (může vám doporučit upravit dávky či nasadit něco jiného) se můžete doptat na doporučení na terapie, případně si můžete nějakou terapii či psychologické poradenství vyhledat sama. Rozhodně to představuje aktivnější a mnohdy efektivnější způsob přístupu k vlastní péči o duši, než jen se odkázat napospas konzumaci farmakologických produktů 🙂