Vyčerpání rodičáku při druhém dítěti aktuálně. Jak to je, prosím?

vero987nika
7. zář 2022

Ahoj, jak je ti prosím v současnosti s čerpáním rodičáku když ho mám momentálně nastavený do 3 let dítěte ale před jeho druhým rokem porodíme druhé? Musí se rodičák vyčerpat před nástupem na mateřskou? Mám na mateřskou stále nárok? (Zaměstnavatele mám) nebo lze vyčerpat až po úspěšném porodu? Nerada myslím na černé scénáře ale víte jak to je, 6 týdnů před termínem ještě nutně neznamená že se v pořádku narodí miminko ...

lencaa11
7. zář 2022

@vero987nika myslím že rodičak se stopne nástupem na mateřskou a a co co vám zbyde si pozadate po porodu o doplaceni

werik153
7. zář 2022

Rodičak končí nástupem na mateřskou.

lisnice
7. zář 2022

Po porodu vám nic nedoplatí, je potřeba si vybrat před nástupem na mateřskou to co nestihnete to propadá.

lencaa11
7. zář 2022

@lisnice teď už jde že si paní může požádat o vyplacení rodičáku co zbylo

tercasv
7. zář 2022

Zajít na úřad, tam rodičák zastaví a po porodu zajít s rodným listem narozeného miminka na úřad. Zbytek rodičáku vyplatí. Nebo navýšit měsíční částku rodičáku tak, aby si ho do nástupu na mateřskou vyčerpala.🙂

nikolite
8. zář 2022

@lisnice Tohle už dávno není pravda. Po narození druhého dítěte se nevyčerpaná částka vyplácí.

krisstina93
8. zář 2022

Nastoupis na mateřskou, rodicak se stopne a po porodu, až budeš mi RL mimca, si zazadas o vyplacení toho, cos nestihla vybrat.

jako_mala_holka
8. zář 2022

Aktuálně jsem řešila, požádala jsem si o navýšení částky na výši mateřské, dostala/dostanu několik dávek takhle a pak poslední vyšší a tím pádem stihnu vybrat všechno před nástupem na novou MD... Čekala jsem, že to co tam zbyde, že mi doplatí po porodu, ale prý ne... Možná záleží na ÚP, nevím (mně po té změně přišel papír), každopádně můžeš brát RP nejpozději do mateřské a pak po porodu ti to vyplatí, jde to určitě i tak... A když máš platnou smlouvu, tak máš normálně nárok i na MD a taky na čerpání řádně dovolené mezi MD a RD 🙂

vero987nika
autor
8. zář 2022

@jako_mala_holka Tyjo na dovču jsem zapomněla tak to bude fajn ☺️ a v kolkatem měsíci těhotenství jsi to šla na úřad řešit ? 🙂