Jsem na rodičovské dovolené a čekáme druhé dítě - z čeho vypočítají rodičovský příspěvek?

joelur
30. črc 2018

Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek, který do narození druhého dítěte nevyčerpám. Bohužel během mateřské dovolené u prvního dítěte mi skončila pracovní smlouva a logicky mi ji neprodloužili a nemohu nikde najít z čeho mi vypočítají nový rodičovský příspěvek? Případně jestli ji mohu čerpat na manžela, který pracuje a já jsem pracovala od svých 24 let až do mateřské, jen jsem rok před otěhotněním nastoupila do jiného zaměstnání a smlouvu jsme měla na dobu určitou.

joelur
autor
30. črc 2018

Ještě dodávám, že jsem prohledala mpsv a další weby, ale nikde jsem nenašla odpověď pro tuto situaci a pro tento rok 2018

78marcela
30. črc 2018

@joelur nebudeš mít nárok na.PPM. Dnem porodu začneš čerpat rodicak na narozené dítě. Bohužel co nevyčerpaná, to propadne. Doporučuji jít okamžitě navýšit na maximalni výši abys vyčerpala co nejvíc.

joelur
autor
30. črc 2018

@78marcela díky za radu, ale vyšší rodičák mi už nedají, čerpám maximum, co to šlo, chtěla jsem jít brzy do práce, protože máme půjčku - ale hlavně mně jde o to, podle čeho mi budou vypočítávat rodičák na druhé dítě?
Když bych měla řetězení rodičovské, tak by se vypočítávala ze zaměstnání, ale jak to je u těch, kteří už nemají zaměstnání? U těch, kterým skončila smlouva během mateřské?

blahova_andrea
30. črc 2018

@joelur rodičák se nevypočítává, ten mají všechny ženy stejný a to 220.000,- vypočítává se mateřská a na tu mít nárok nebudeš. je to jak píše marcela. do porodu pobíráš na první dítě. od porodu budeš pobírat na druhé. co nestihneš vybrat, to propadne.

78marcela
30. črc 2018

@joelur čerpadla maximum i teď co to od ledna zvedli? I přes manžela?
Rodicak ti nebudou vypočítávat, ten je pro všechny stejný, můžeš si vybrat čerpání myslím do výše 7600,- (pokud v tom nebude hrát roli.prijem manzela, to nevim).

joelur
autor
30. črc 2018

@blahova_andrea jasně, já vím, že dostanu 220.000,- Kč ale měsíčně z této částky něco dostávám, asi se špatně vyjadřuji - měla jsem na mysli to, podle čeho se vypočítá ta měsíční částka - jestli mohu vybrat tu zrychlenou variantu tedy 2 roky čerpat vyšší částku, nebo budu brána jako kdybych byla nezaměstnaná a musím zvolit variantu 7.600,- měsíčně a dobu 4 roky

78marcela
30. črc 2018

@joelur kolik teď bereš RP? Víc jak 11500?

blahova_andrea
30. črc 2018

@joelur tak čerpej přes otce dítěte. dolož jeho příjmy a budou to počítat z nich

78marcela
30. črc 2018

@joelur ta částka 7600 není na tři roky, ale ty ji budeš mít cca na 2,5roku.

joelur
autor
30. črc 2018

@78marcela právě od ledna mi to zvedli z 11500,- na 13200,- což bylo maximum i přes manžela, ale ten teď od září nastupuje na jinou školu a bude mít i jiný plat...jen jsem nepochopila podle čeho se bude určovat výpočet rodičáku na to druhé dítě... jestli musím žádat přes manžela, nebo jak to je...

78marcela
30. črc 2018

@joelur pokud chceš maximum, tak to zkusit přes manžela (to je to, co jsem si nebyla jistá, jestli to jde). Jinak můžeš max 7600 na 2,5roku

joelur
autor
30. črc 2018

@blahova_andrea manžel teď měnil zaměstnání, doteď jsme na tom byli stejně, teď by měl od září mít plat okolo 18cti čistého

joelur
autor
30. črc 2018

@78marcela já si právě taky nejsem jistá, jestli to jde čerpat přes manžela, aby mohl dělat stejnou práci jako teď - ale asi bude nejlepší zeptat se přímo na UP co?

blahova_andrea
30. črc 2018

@joelur no buď prostě tvůj strop 7600,- nebo přes manžela podle jeho platu. jiné možnosti nejsou

78marcela
30. črc 2018

@joelur jak s tím souvisí jeho práce? Až půjdeš žádat o rodicak, dolozis jeho prijem z práce, kde bude aktuálně pracovat.

joelur
autor
30. črc 2018

@78marcela právě jsem někde četla, že pak by manžel nemohl dělat stejnou práci, protože nebudu čerpat já, ale on, prostě tomu nerozumím a proto se na to ptám

blahova_andrea
30. črc 2018

@joelur problém je, že ty plácáš dohromady mateřskou a rodičák, to jsou dvě odlišné věci a mají odlišná pravidla. sčítáš jabka s hruškama. ptáš se na rodičák, ale mluvíš o mateřské

blahova_andrea
30. črc 2018

pokud by chtěl jít tvůj manžel na mateřskou, tak ano, nemůže dále vykonávat tu samou práci, ze které pobírá ppm.

lenoulinkaa
30. črc 2018

@joelur pokud si budeš chtít zvolit výši rodičovského příspěvku u dalšího dítěte, tak v jeho práci vystaví přílohu k žádosti, kde se uvedou jeho příjmy ke dni porodu dítěte. Respektive předcházející měsíc a zpět a ty si odnesete na OSSZ a oni mu vypočtou DVZ a podle toho si můžeš zvolit výši rodičovského příspěvku.

joelur
autor
30. črc 2018

@blahova_andrea děkuju, konečně v tom mám jasno, až když jsi mi napsala, žesi to pletu, tak mi to začalo dávat smysl....

blahova_andrea
30. črc 2018

@joelur 😀 tak to jsem ráda, že jsem pomohla

joelur
autor
30. črc 2018

@blahova_andrea jo pomohla, sice do listopadu daleko, ale člověk chce být informovaný, když už nečekaně čekáme 😉

joelur
autor
30. črc 2018

@lenoulinkaa děkuji, tohle jsem právě netušila a jak se psalo víc, smotala se mi mateřská a rodičovská

78marcela
30. črc 2018

@joelur to byla první věta v moji první.odpovedi, že nemáš nárok na.PPM. Tvůj muž pokud by šel na mateřskou (PPM) tak by na ni mohl nastoupit až dnem porodu a byl by na ni 22tydnu. Současně by ale nemohl vykonávat práci, kterou dělá, musel by.mit jinou během pobírání PPM. Což je komplikovanější, málokterý zaměstnavatel toto udělá a současně to může být risk i pro zaměstnance (to musí každý vědět sám, jak to ma v práci.). Pokud toto nebudete podstupovat, tak Dnem porodu začneš.pobirat rodicak.

blahova_andrea
30. črc 2018

@78marcela na ppm muž nenastupuje dnem porodu, ale po šestinedělí, ne?

lenoulinkaa
30. črc 2018

@blahova_andrea taky si myslím, že až po sestinedeli

joelur
autor
30. črc 2018

@78marcela díky za ujasnění, na PPM se nechystáme, počítáme s tím, že bude rovnou rodičák, jen jsem si to nedala do souvislostí

78marcela
30. črc 2018

@lenoulinkaa
@blahova_andrea jojo, spletla jsem to teď já😀

lajla
30. črc 2018

@joelur budete brana jako nezamestnana..automatika na 4 roky..ale lze pres manzela..pak lze zmenit

simi68
14. srp 2018

Ahoj, ja to mela podobne, pracovni pomer mi skoncil tesne pred materskou, nicmene narok na PPM jsem mela, pak jsem presla na RD a cerpala rodicovsky prispevek, v prubehu jsem si nasla dalsi zamestnani, po 2 mesisich jsem vsak musela "prerusit" pro 2. tehotenstvi, rodicovsky prispevek jsem docerpat nestihla, ale narok na PPM pry nemam. Nechapu proc? V pracovnim pomeru jsem, nemocenskou mam za posledni 2 roky hrazenou, a prechazim z RD, tak proc nemam narok na PPM?