Povaha dětí v pozdějším věku. Jak moc se změnila?

janedv
12. kvě 2021

Zeny, rada bych se zeptala hlavne tech z Vas, co uz mate starsi deti. Jak moc se zmenila, nebo vyvrbila, upravila, povaha deti od dob, kdy byly opravdu male?

Mame starsiho, v lete mu bude 6, je velmi nadany, chytry kluk, empaticky, citlivy. Nesnasi hlucne a divoke deti, v kolektivu je rad, ale nesmi to byt divoka masa. Pujde do male soukrome skoly, i proto, ze je to skola pro nadane, ale hlavne proto, ze ve velke statni spadove by se necitil dobre. On neni vyslovene plachy, rad by se kamaradil, ale jen s klidnymi detmi, ktere jsou casto ale introverti a o kamarady, prijde mi, tolik nestoji. Takze je v takove pasti - kamardske deti jsou hlucnejsi, zive, a to on nerad. Deti, ktere jsou klidne, si zase chteji hrat samy a on vlaje tak nekde uprostred.

Meni se toto casem? Mela jste nektera podobneho kluka (nebo holcicku) a jak to bylo v pozdejsim veku?

Dekuji.

lv
12. kvě 2021

Nepříliš, trochu se otrká a zvykne si, ale nijak výrazně se to nezmění.

neomenia
12. kvě 2021

Ahoj, resili jsme s dcerou něco podobného, nakonec tedy sla do spádové ZŠ a zatím dobrý. Přijde mi, že tak od 3 let do teď (7 let) udelala veliký pokrok ve vztazích, umí a hraje si v pohodě sama, ale má už ráda i kolektiv, nevadí jí ani divoké děti. Je taky hodně empatická. Ale jak se pozná, že je dítě nadané? Bez legrace, opravdu mě to zajima...

netopejr
12. kvě 2021

Mně přijde ze moc ne. Ze to, jaci byli uz odmalička - v 6 měsících necim vyrazni/jini/zvoastni, jim vydrzelo. U nek9ho jsembzas resila odlisnost ve 4, letech..... se srovna, pocitove drobnosti..... navrhovali uvazit odklad.... no, presne ty důvody, pro ktere to bylo, trvají i v 10 letech. A jak si vzpominam na nektere sve spoluazky, spoluacky, zname a jejich deti a ruzne zabavne aj.hisotrky, tak se to zasadne nemeni. Nekdo je 0raktik, nekdo ma hlavu v nebesich,.nekdo je sociapne nad úrovní zraleho dospeleho v ranem dětství, jiny je jak slon v procelanu. Mam dite, pro ktery vyzvednuti ve 3 odpoledne neni, kdyz orijdes 14.57 nebo 15.05. Podobne exaktní je i jinde, nakup nestal dve stovky ale 199.... jako vsechny cislovky, neakceptuje zaokrouhlovani, v6dycky Te opraví, a nedela to naschval,.vysvetleni efekt nula mnoho let. Jedni dite se nikdy nezepta na beznou vec, kdyz je trochu napnuta atmosfera,.druhe se pta kdykoli na cokoli bezbreze nevhod.... prostě se potrebuje v tu chvili zeptat , nic jineho nevnímá - jak9ze i venku ruzne situace. Nekdo je velice kooperujici, na vsem se v klidu domluvis, uz od miminka.....Kdyz se mu to nelibi, da.navrh, prbereme, diskutuje, takze casto najdeme vhodne reseni a taky masnpr9stetendenci mu vyj8t vstric. Jiny jeci a ma problem se vsim a kdyz uhnes, tak si výrobi jinej.... a cyklu se samo v sobe. S nekterym muzes mluvit normalne, s nekterym se ucis v pohode ,kdzyneche pomoct, rekne to.... Druhy se sekney kdyz.pomahas zrovna trochu vic nebo tr9chu min,nez by si přálo, ale neni, jakto poznat..... nekdo mlugi hodne, druhy je na.slovi skoupy - to mam u mych deti bud tak nebo tak, nic mez itim. Nekdo ma fantazii, nekdo je pouze exaktní. Nekdo je introvert nekdo ne.
Ale 8nintrovertise kamaradi, jen musinajit toho k sobe. Myslim, ze Tvuj syn potřebuje potkat nekoho, kdo uki byt přítelem, opravdovej kamos. A to nikdy neni ta hlavní tlupa ve tride, ale nekdo z tech jednotlivců - tam nebo na krouzku jebo nekde. "Přítele mej je jednoho z tisíce. Pratelit se s mnohými je ke skode." Prostě potřebuje toho dobreho. Prijde to, neboj. Jako zeny,ktere se vdavaji pozdeji a ne zabo3vniho, kteryho potkaj. A radsi vuhec, nez blbe.
Urcite je dobře, aby s tou svoji socialni skupinou vysel. Ale nekdy to proste nejde. Neody se tam muze citit ok, i kdyz tech kamaradu ttam moc nema, nebo ty je nevidis. A nekdy ne.
Kdy h9 nekdo p9tve na návštěvu, oslavu ap.,podpor to a opetujte to. Anebo zkuste udělat ten prvni krok. Napr.oslava narozenin - pozve si kamarady, qle jen 4nebo 2, a nemate to v nejakym centru/restauraci, ale doma a priprav8t3 sinzabavu, co bez syna a komu se to bude libit, tr3bq to opetuje.... a bude mit i podle ceho to poznat. Ostatne spoluzaka si muze na navstevu pizvat bez narozenin, můžete treba někoho prizavt na vylet nekam... odpoledne na hriste.... Ale zas tvuj vyber neni jeho vyber.

makovice88
12. kvě 2021

@netopejr Ty jo, člověk by si i početl...ale to se vážně nedá...😀

mandala
12. kvě 2021

Sama za sebe můžu říct, že nezmění... 😉

izz76
12. kvě 2021

@janedv Moc se to nezmění, řekla bych, že skoro vůbec.. Já zůstala vpodstate stejná, pamatuju si z dětství jak mě takové ty rozjasane, rozjivene děti, které lítají a křičí vůbec nebavily. Měla jsem kamarádky, dokázala jsem si vyhrát s detma, ale ne se vsema. Ráda jsem si četla a kreslila vůbec mi nevadilo být třeba celé odpoledne doma a bavit se podle svých představ, než se venku honit za míčem s tlupou dětí. Vyrůstala jsem v době kdy smečky děti litaly vsude😃 Jako dospělá, jsem stejná, mám svoje kamarádky, v práci vyjdu a lidma naprosto bez problémů, řekla bych, že jsem i oblíbená. Ale nepotrpim si na firemní večírky, nejela bych na dovolenou s bandou lidi, mám ráda svůj klid.

janedv
autor
12. kvě 2021

@neomenia k tomu nadani - ja (asi jako kazda mama) jsem od zacatku mela pocit, ze je hrozje chytry. Vzdy, uz jako s mimimen, se s nim dalo domluvit, pleny mu v 1 roce (pamatuji presne) stacilo rict jednou, ze ve spanku se necura a kdyz je vzhuru, jde se na wc. Mluvi plynne 4 jazyky (proste se do takove rodiny narodil, neni to, ze jsme prehnane ambiciozji rodice 🙂), umi pocitat a odvozovat matematicke a logicke souvislosti treba v stovkach, prisel na deleni, nasobeni, v 5 normalne cetl... Chodi na logopedii, protoze ja rackuji a manzel cizimec, tak at ma spravne vzory. A tam nas poslala do poradny, potvrdit vyjimecny intelekt. No a potvrdili. Takze se to dela v ppp. Muzes i soukrome. A vis co? Mame mladsi, cerstve dvouletou a ta uz plynme mluvi 2 jazyky, ostatnim rozumi, a uz pochopila cisla, pouziva je do tri v normalnim zivote (mam tady tri lzice, atd). Povahou je opacna nez syn, uplne 😉

janedv
autor
12. kvě 2021

@netopejr diky, chapu, to je zajimavy pohled. S tim 1 kamosem mas uplnou pravdu. On si ho nasel, jenomze jsou to amici a ma pul roku odjizdeji 🙂 ale jinak - on uplne asi nepotrebuje mou pomoc u tech kamaradu, on je oblibeny, protoze je velmi empaticky a detem pomaha, jak je sikovny, tak ho maji radi. Ale kluci jsou proste divocejsi a on je z nich takovy nesvuj. Kamarady mame, mam kamaradky se stejne starymi detmi, ale jeden kluk je ten divoky typ a druhy ten introvert 😉 a dalsi jsou male, na urovni nase mladsi.

janedv
autor
12. kvě 2021

@izz76 dekuji za tvuj pohled. Ono presne to by mi stacilo - tak dekuji za optimisticky vyhled 😉

neomenia
12. kvě 2021

@janedv tak to je úžasné, to opravdu chce školu, kde s vyjimecn nadáním budou pracovat. 👍 Drzom vám palce!

janedv
autor
12. kvě 2021

@neomenia dekuji, snad nezklamou... byli i u prijimacek z neho nadseni, on z nich, s ucitelkou si myslim sedl velice dobre, tak klepu na drevo, at to tak opravdu bude.

cilkat
13. kvě 2021

Myslím, že tohle už opravdu honě zůstane... Na druhou stranu to podle mě není problém: já mám tak 4 dobré kamarády, se kterými se navíc scházím s každým zvlášť a víc prostě nedávám. Párty pro desítky lidí mi nic neříkají... A to třeba 20 let vedu oddíl v Sokole a stoupnout před plnou tělocvičnu nemám problém. Dokážu bez potíží fungovat v davu. Ale dav není o kamarádech.