Indiánská metoda. Máte zkušenost?

elissa48
28. únor 2023

Ahoj. Chtěla bych se zeptat na indiánskou metodu jak odnaučit plínu. Má s tím někdo zkušenost a může mi napsat svoje poznatky? Syn bude mít teď v březnu 2 roky a dost mě to láká. Ráda bych teda chvilku počkala až bude venku jaro, ale rada bych ho plíny odnaučila a tohle mi přijde jako super možnost

gbp
1. bře 2023

@elissa48 my sme to tak udelaly s dcerou. davalo mi to smysl. kakat na nocnik teda uz chodila, to si tak nak vybrala sama, protoze kakala vzdycky jen rozbalena z pliny. ale curani sme udelalaly takto. prvni den se pocurala snad 2x do pul hodiny, druhy den jen 3x a treti den uz vubec. cetla sem i knizku, ale myslim, ze to neni nutne. dulezite je to prvotni vysvetleni, klidne opakovani a hlavne se nezlobit. 👍

klchudik
1. bře 2023

@elissa48 vysvětlíte mi prosím o co jde? ☺️ Syn v květnu mu budou 2. Na záchod chodí občas..většinou jen, když se ptám

sorboni30
1. bře 2023

@klchudik taky mě zajímá

jane46
1. bře 2023

Synovi bylo 21 mesicu, kdyz to diky teto metode do tri dnu pochopil. Prvni den se pocuraval porad, druhy den uz mu vadilo byt v mokrem (je lepsi rovnou ucit s oblecenim nez nahaty) a treti den sam sel a bylo hotovo. Do tydne byl bez nehody.
S dcerkou jsme to tedy rozjizdely nekolikrat, ale vim ze byla chyba v tom, ze jsem nebyla ja pevna a vzdala jsem to predcasne... Trvalo ji to pak asi tyden to pochopit a za dalsi tyden byla bez nehody. Prvni dny jsou fakt narocne, clovek jen pere, uklizi, prevleka, vysvetluje... Ale doporucuji.

jane46
1. bře 2023

@klchudik Diteti proste vezmes plenku, nesmi byt nejake vyjimky, jen na spani. Vysvetlujes na co je nocnik, nechas ho nekde volne pristupny. Dite nenutis nejak na nem vysedavat, kdyz se pocura tak bez nejakeho divadla prevlect, pripomenout ze se chodi na nocnik a postupne by to tomu diteti melo zacit vadit a dojde mu to samo. Ale kazde dite je jine, za me bych vic jak tyden tu etapu "vsechno pocurane" nedala 🤔 Je to pak o nervy vydrzet. A taky kazde dite na to bude pripravene jindy. Syn 21 mesicu a dceri bylo skoro 2,5.

evap1
1. bře 2023

@elissa48 Taky do toho jdeme. Až se teď trošku oteplí. Syn má 2 roky a měsíc a nočník je nepřítel. Kamarádka aplikovala loni na dvojčatech a do měsíce byly bez nehody, na spaní teda plínku mají. Chce to být prvních pár dní doma, než mu to aspoň trochu dojde a pak s sebou všude nosit hodně náhradních slipů a kalhot..

exbordelar
1. bře 2023

Ve dvou letech - bylo leto - jsem nakoupila v bazaru hromadu kalhot, sebrala plinku a prevlikala a prevlikala 😃 prvni den dva cca 8 nehod, pak se to postupně snizovalo a po tydnu pres den odplenkovano. Na noc mel plinky do peti let 🙈

klchudik
1. bře 2023

@jane46 moc děkuji 🥰 tak až se oteplí, tak začneme. Máme schůdky na WC a tam chodí vcelku rád, ale jen když se zeptám 😶

me_druhe_ja
1. bře 2023

@jane46 Já obdivuju všechny, kdo na tohle má nervy. 🙈 Já čekám, až k tomu dojde sama v hlavičce. 🙈 Zatím na nočníku sedí a čte. 😀

kosi_cek
1. bře 2023

@elissa48 zkoušela jsem u jednoho syna, byl už starší - 2,5 roku a navíc jevil známky připravenosti, hlavně tedy tím že vydržel x hodin v kuse suchý a pak to pouštěl najednou, navíc nesnášel přebalování. Mohla jsem mu díky tomu vzít komplet (na den i noc) pleny na 2 týdny, aniž bych se "uprala" a udrhla louží po celém bytě x* za hodinu, ovšem jediný úspěch za ty 2 týdny byl, že jednou jedinkrát se mi to podařilo vychytat čůrání do louže a nebyla z toho nehoda. Po dvou týdnech jsem pleny vrátila a synovi se cca za 2 měsíce konečně podařilo vyčůrat na příslušné místo a od té doby už to šlo samo, dokonce ze začátku slavil větší úspěchy bez plen v noci než přes den s s velkou pitřebou byl pak ještě docela boj, to mu mimo plenu nevyhovovalo....U dcery ta metoda ale fungovala, možná jsem se trefila, ale té jsem vzala pleny jen přes den v době, kdy už taky vydržela několik hodin suchá a po pár dnech to secvaklo a začala chodit na nočník (pokud byla dole úplz bez oblečení, ale zase o dost déle měla problém v noci, kdy se to tak jako tak nedá ovlivnit. No, prostě jsem chtěla napsat, že tak jako tak záleží na dítěti, metoda nemetoda, každopádně pokud by dítě čůralo 5* do hodiny, tak bych tu metodu nedala, i když třeba nejstarší, ač čůral v těch 2,5 letech 5* do hodiny, tak pokud byl dole nahý, tak nehodu prakticky neměl, ale až od chvíle, kdy byl schopný přijmout příslušné místo k vykonávání potřeby, v jeho případě to byl nočník, jinak jsem to vždy vyzkoušela, udělal tak 3 louže a hned dostal zpět plenu.

cherie24
1. bře 2023

@elissa48 taky jsme to tak měli, ale víceméně to vzniklo samo. Malá se prostě rozhodla, že nechce plínku a neustále si ji sundávala, ovšem na nočník ještě nechodila. Já byla zrovna v prvním trimestru a chtělo se mi umřít, jak mi bylo zle a do toho všude loužičky. Já jí teda i vždycky sprchovala nohy, což se jí po čase hooodně nelíbilo a začala se zajímat o ten nočník. Hrozné období, ale odplínkovala se celkem brzo. 🙂 Jo a celkem top je načůráno v kožíškových nebo kožených botách nebo na gauči. 👌 To jen m taková vsuvka k téhle metodě. 😀

elissa48
autor
1. bře 2023

Všem moc děkuju za odpovědi. Jen jsem se utvrdila, že se mi to zda jako super nápad a pujdeme do toho

ajja87
1. bře 2023

Ono se tomu říká indiánská metoda? To jsem na to přišla brzo po dvou dětech 🙈ja mela za to, ze se to tak delalo vždycky a ono to má takový,, honosny,, název 🤣

darinka84
1. bře 2023

@elissa48 dítě musí splňovat známky připravenosti..jinak to nemá smysl...pokud je splňuje tak jsem dceři oznámila, že dneska měla plinku naposledy.. během jednoho dne byla odplenkovana a žádné nehody nebyly... Chce to ale opravdu načíst ty známky připravenosti

elissa48
autor
1. bře 2023

@darinka84 Jojo už jsem četla a vypadá to, že by to mohlo klapnout 😀 syn docela vše rychle pochopí, tak snad tohle nebude výjimka

me_druhe_ja
1. bře 2023

@darinka84 jak vypadají známky připravenosti? 😀

lvl16
1. bře 2023

@ajja87 No my jsme to tak nedělali 🙂. Ve dvou a půl letech syn řekl, že už nechce plínku, tak jsme ji sundali a bylo 🙂. Rovnou na noc i na ven, nehoda od té doby 3x (pokaždé v noci při horečce). Když k tomu dítě mentálně i fyzicky dozraje samo, tak není potřeba žádná metoda 🙂.

darinka84
1. bře 2023

@me_druhe_ja já si pamatuji,že kakání bylo někde o samotě v koutě, ráno suchá plinka ihned po probuzení a i celkově přes den,že už neučurává jako miminko, ale vyloženě se pocura jako když jde dospělý.treba jednou za dopoledne ?..ale vše si vyloženě nepamatuju... První je už odplenkovana více než dva roky a nejmladší zatím nechce slyšet o nočníku, takže tam vidím zcela jasně, že ještě ne 😁

eithelwing
1. bře 2023

Obě děti si tim že prošly. Dcera na dva pokusy. Poprvé to nebylo ono, plakala, nezvládala, ani po 3 dnech žádné zlepšení. Tak jsem to nechala být a jen jsme si o tom povidaly. Po 2 mesicich si sama řekla, že kalhotky chce, pliny odlozila a bylo. Par nehod, brzy to mela zmaknute, pak odhodila plinu na poledni spánek a do pul roku zrusila plinu i na noční.

Syn byl trochu oříšek, do teď příliš nemluvi. Měl 2 roky, bylo léto, tak jsem to taky zkusila. Nehod bylo víc, ale progres tam byl. Jen třeba pomalejsi než u dcery. Měl to prostě na háku. Plus bojkotoval nocnik, tak se curalo venku, na zachodet. Ale vše si sedlo. Se spanim si taky dava na casy, ale to neřeším.

izz76
1. bře 2023

@elissa48 Určitě to vyzkoušej, já mám starší dceru už 24letou a když byla malá,bylo běžné takthle učit děti na nocnik,nikdo ani netušil,ze to je indiánska metoda. Co si pamatuju,tak většina děti pochopila,když ne,tak se to zkusili třeba za 2mesice. Naopak je podle mě hloupost čekat až na to dítě přijde samo a pak se divit,ze ve 3letech odmítá sundat plenu.

zet83
Autor odpověď smazal
Zobraz
zet83
Autor odpověď smazal
Zobraz
darinka84
2. bře 2023

@zet83 nechci tady rozvíjet nějakou debatu špatným směrem, jen to , že babička posazovala v 9 měsících na nočník a jestli jsem dobře pochopila, tak v roce a půl byla bez plen - to neni indiánska metoda.. indiánská metoda trvá pár dní, kdy se opravdu vyčihne, že je dítě připravené..není to zkoušení, posazovani na nočník, běhání za dítětem s nočníkem a nekonečné utírání nehod několik týdnů...fakt to nemyslím zle. Jen mě tato metoda oslovila už při prvním dítěti a vidím, že se o ní moc neví. Tak jsem to chtěla upřesnit. Že to není to co s námi dělaly naše maminky. 🙂

zet83
2. bře 2023

@darinka84 aha.. děkuji za vysvětlení. To opravdu není !! Mažu 😉

veronikav31
4. bře 2023

@elissa48 u obou dětí jsem indiánskou metodu praktikovala,dcera dostala kalhoty a v 1,5 jsem plenu vzala a nedala,první týden nehody byly,pak se počet snižoval,pak už pohoda.u syna to bylo horší,tomu jsem pleny musela vzít dřív,měl vyrážku ať jsem používala jakékoliv pleny(jednorázové ubrousky jsem nepoužívala),hodně drahé jsem objednávala,tomu odplenkovani trvalo déle,ale pak už dobrý,jak jsem jednou pleny vzala tak už nedala.

martinka0209
4. bře 2023

Ta metoda u nás nepomohla museli to pochopit sami, zkušenost u dvou dětí, mladší dceru jsem nechala přes léto nahatou doma a plenku měla na ven nebo na návštěvě no a najednou před druhými narozeninami začala chodit sama na nočník,jenom nočník jsem ji nechala na očích občas posadila,když chtěla,nenutila jsem ji a když se doma počůrala vysvětlila jsem ji že se čůrá do nočníku a po týdnu co začala chodit sama pravidelně na nočník jsem ji nedala plenku na ven a nechala jenom na spaní přes den a v noci a teď ji je dva a půl roku a plenku má jenom na noc po obědě plenku na spaní nedávám a nehody se jí občas stanou,ale to se jí stávat může do pěti let,za mě netlačit

martinka0209
4. bře 2023

@darinka84 tak ta mladší jevila známky připravenosti,vydržela být dlouho suchá,dokonce když se vyčůrala do plenky hned mi řekla ,že čůrala a metoda vůbec nezabrala,plenku jsem sebrala i na ven,ale po 10 dnech žádná změna,pořád jsem vytírala podlahu a za tu dobu se povedlo vyčůrat do nočníku jen jednou,to samé venku,no tak jsem plenku nechala ještě na ven a doma přes léto byla nahatá a v září před druhými narozeninami to pochopila sama

michalusenka
4. bře 2023

Starší zvládla během týdne v srpnu a narozky měla koncem října.mladsi vypadalo že by už chápala,tak jsem zkusila ale absolutně nic.nechavam na jaro

hanica83
4. bře 2023

Kluci se tak odnaučili oba dva. Starší mel mít za 2mesice 2roky, mladší v roce a půl. V podstatě oba od prvního dne bez nehod. Ale já to nebrala jako nějakou metodu. Prostě když každý z nich přišel ze nechce plenu, ukázala jsem nočník, plenu už nedala a vysvětlovala, ptala se co hodinku, posazovala. Byli teda oba nahatí, ale jestli jsem po obou dohromady utřela 3 loužičky, tak je to moc. A plenku jsem nedávala ani do auta, nikam, aby je to nepletlo. Vycurali se před tím a pak jsem se zase ptala. Za mě to funguje skvěle. Jen je potřeba naslouchat tomu dítěti, kdy je na to čas.

evap1
4. bře 2023

@veronikav31 Ani na spaní?