Dvouletý nechce jíst a má podivné chování u jídla.

nikolaamiminko
11. dub 2020

Ahoj, už si nevím rady se synem, jsou mu 2 roky a 2 měsíce, zhruba do září minulého roku (to mu bylo rok a půl) krásně jedl uplně všechno, pak nastal zlom a téměř vše odmítá. Navíc má takové zvláštní požadavky u jídla. Třeba rohlík nebo chleba nesnese namazaný - ničím, chce to jedině suché a šunku vedle. Jídlo chce na rozdělovacím talíři -knedlík nemůže být namočený v omáčce a stejně tak maso, na každou surovinu chce novou vidličku 🤦‍♀️🙈 je to trochu psycho a nechápu, kde to viděl? Nebo proč to tak má? Z ovoce jí jen banány a meloun a ze zeleniny jen okurku. Přílohy nejí vůbec, sní pouze pečené brambory, nejí polívky, maso jen kuřecí a jen výjimečně. Zkoušela jsem ho i vyhladovět, ale vydržel fakt dlouho bez jídla, jakoby mu to vůbec nevadilo 😳 Vůbec nemá potřebu ochutnávat nové, ale pomalu přestal jíst i vše staré, ani když vidí jíst nás, tak ho to neláká. Už nevím jak na něj 😔

paumerka
11. dub 2020

Vyprdni se na něj když bude jíst tak bude když nebude tak nebude děláš mu akorát poskoka

puhelin
11. dub 2020

Obdobi vzdoru, drzim pesti, je to zkouska nervu.

kacenka115
11. dub 2020

@nikolaamiminko mám doma podobnýho exota, taky cca kolem 2 let to začalo, možná dříve. Není to tak vyhrocené, nádobí mu stačí jedno. Ale taky jí suchý rohlík, šunku vedle, jí zeleninu, ovoce, suché přílohy,polívky. Omáčka nehrozí, ani neochutná, kolem nové věci, dlouho vyčkává (v rámci dní) než zkusí, pokud vůbec. Maso jen šunku nebo v polévce, jinak vůbec. Jediné, co sní v kombinaci, je toast a pizza. Už mu budou 3, postupně, pomalinku zavádíme potraviny. Radu nemám, nepomohlo jic, jen vydržet. ;) Nepřijde mi, že by to dělal naschvál jako vzdor, je prostě takový. Celkově je trochu jiný než ostatní děti, takže to tak beru a dělám, co můžu.

eithelwing
11. dub 2020

Dcera bude téměř tříletá, dlouho byla vzorný jedlík, teď taky zbojničí, navíc něco stihla okoukat v jesličkách. Samozřejmě to "nejlepší". 😅
Každopádně já si držím jen pár pravidel - u stolu se neříká "fuj", s jídlem si nehrajeme (v jejím věku už by to mohla chápat, když byla úplně maličká s příkrmy, tak jsem to nehrotila) a když nechce, nejí, ale nic jiného není, musí počkat do dalšího jídla. Dcera to respektuje, občas něco fakt odmítne, já to taky beru, ale musí si počkat na další jídlo. A funguje nám to.
I ona od určité doby nemusí smíchaná jídla, takže má např. těstoviny v jednom koutu talíře, omáčku v druhém, maso ve třetím. Někdy to holt nejde, oznámím jí to, buď to akceptuje, (např. rizoto :D), nebo holt nejí.

Jako babičky by vymýšlely, co jí podstrojit, aby teda slečinka jedla. Já to nehodlám hrotit, buď se s námi nají, nebo ne, její volba. Rvát si vlasy nebudu. Za ten den se vždy něco najde, co si vybere. A leckdy překvapí, teď jsem dělala špenátový quiche a ona, zarytý odpůrce špenátu, se tím cpala, až jí to lezlo ušima. 🙂

martt
11. dub 2020

@nikolaamiminko Ta změna v chování je jen v jídle? Nebo jste si všimli i jiných změn v chování?

martt
11. dub 2020

@paumerka Na tohle bych byla opatrná. Jsou děti, kteří když to třeba nemají na nějakém talíři nebo jidlo v nějaké podobě. Tak prostě jist nebudou. I kdyby nejedli 2 dny. Oni to nedělají schválně, ani to nemusí být z období vzdoru, ale prostě to tak mají.

nikolaamiminko
autor
12. dub 2020

@martt Jen v jídle, jinak ne. Je společenský, miluje děti a lidi, rád je středem pozornosti. Rád počítá, umí do 20 a umí abecedu, je schopen poskládat písmena i čísla jak jdou za sebou, ale jine “obsese” nez to jidlo nema 🙏

areh
12. dub 2020

Kolem toho 2. roku je to nějaký prokletý 😂 syn taky všechno krásně baštil, s ničím nebyl problém a najendou nic nechce nakrájet, nic nechce namazat. Nejradši by suchou rýži nebo těstoviny. Beru to tak, že je to období a že to zkouší. Na talíř mu dávat, co sobě jen mu to třeba nekrajím. Někdy po vstekací scéně jí víc někdy mít. Kdyby měl hlad, tak by se najedl. 🤷‍♀️ Ale to je těžký...

hermia
13. dub 2020

dopoeucuji skupinku na fb malí nejedlíci, ja se dost uklidnila s mojim malym nejedlikem 😉