Neschopenka při snažení o dítě. Je to možné?

7. únor 2022

Ahoj, je možné získat PN už při snažení o dítě?po několika neúspěšných pokusich, zamlkych těhotenstvích. Legálně, nebo je potřeba hrát to třeba na záda? Už přestávám být psychicky v pohodě, po každém neúspěchu jsem šla hned do práce. Teď jsem si řekla, že bych před dalším pokusem byla ráda doma, v klidu. Nejsem žádné nemakacenko, ale mám psychicky i fyzicky náročnou práci, škodlivé prostředí. Tak bych to jednou chtěla zkusit tímto způsobem. Byt v klidu a čistá už nějakou dobu před.

gracinka7
7. únor 2022

Zkus v práci zažádat o neplacené volno.

klokanka31
7. únor 2022

Nebo nemůžeš být nějaký čas jako žena v domácnosti?

mona91
7. únor 2022

Zkusila bych si vzit dovolenou. PN se co ja mam zkusenosti nedava ani pri IVF. Kdyz budes mit dovolenou aspon nebudes mit v hlave takoveho toho cervika prijde mi kontrola neprijde mi kontrola bude to nekdo resit proc marodim nebo nebude.... nebo se zkusit domluvit v praci na cas na nejakou pozici nebo misto ktere nebude tak narocne. Ja jako to i chapu, sama jsem mela problem itehotnet delala fyzicky i psychicky narocnou praci k tomu velmi rizikove prostredi tak jsem se domluvila ze jsem sedela na kartotece bylo to na palici ale byla jsem tam posledniho skoro pul roku ale zase jsem vedela ze fyzicky je to aspon kompromis a kdyz budes sedet doma budes i to vic myslet na to jrstli to vyslo nebo ne. Ta psychika dela hrozne moc. My v cervnu tehdy zmenili CAR zacali mi lecit stitnou zlazu, v srpnu mi rekli kontrola a v zari IVF a ja na to prestala myslet rekla jsem super takze v zari konecne se neco zacne po 2,5 letech dit a v cervenci jsem zjistila ze jsem tehotna 🤣 ( 2,4 roku jsem posloucaa ze samovolne nikdy neotehot im peoroze jsem neplodna ted mam 2 deti norane pocate)

veroniqess
7. únor 2022

Legálně to není možné. Vzala bych si dovolenou, nebo neplacené volno. Sice s neúspěšným početím nemám zkušenosti, něco mi ale říká, že čím víc času na to budeš myslet, tím horší. A být celé dny doma...

soptik82
7. únor 2022

Ahoj právě jsem podstoupila Ivf a mám za zebou KET... Mam nemocenskou vystavila mi jí obvodní lékařka 😉 jen se neboj zeptat...

kelerub
7. únor 2022

Mi neschopenku vystavil před každým pokusem v centru. Automaticky. Aniž bych chtěla. Po deváté, při posledním pokusu jsem odmítla a vzala si na prvních pár dní po transferu dovolenou a pak šla normálně do práce. Tím chci říct, že to není nic nelegálního. Některá centra neschopenku normálně dávají.

danulka04
7. únor 2022

@mona91 Neschopenka se při IVF normálně dává, můžou ji vystavit buď přímo v CAR, nebo obvodní gynekolog nebo klidě i praktik.

lachtanice86
7. únor 2022

Neplacené volno, dovolená, žena v domácnosti. Jinak nechápu, na co by si chtěla legálně pn. A to píšu jako někdo kdo tech nezdaru zažil hodne, včetně zamlkleho ve 12tt

tasimia
7. únor 2022

Já třeba byla při prvním IVF na nemocenské ( bála jsem se atd) a nepomohlo to. To, ze budeš sedět doma v klidu, nezaručuje šťastný konec.
U mě to bylo naopak, v práci 200h, stěhovala jsem, tahala jsem pračku,postele a nebudu ani říkat koluk prášků jsem zbastila a vypila energetaku a Mala je úplně v pořádku. Samozřejmě jsem nevěděla, ze jsem těhotná.
Každopádně si vem dovolenou a pak pokud zaměstnavatel te nebude schopen přeřadit na vhodné misto, běž na 100%. Nemocenska není žádná spása, je to nuda. Zvlášť přes léto.

ninive211
7. únor 2022

Neschopenka se dává při opakovaných IVF ode dne transferu (ne předem), pokud se snažíte přirozeně, tak není žádný důvod na PN. neschopenku jen tak "na záda", když reálně problém nemáš, ti doktor nenapíše, resp. neměl by. Řešením je dovolená nebo neplacené volno v práci ale nevím, no ono to "snažení" může trvat třeba půl roku, rok, to budeš rok doma "jen tak" kvůli tomu, že se snažíte o dítě? Jinak jak píšou holky výše, ani neschopenka ti nezaručí, že při otěhotnění to dopadne dobře, že samovolně nepotratíš.

autor
7. únor 2022

Chci být doma proto, že si myslím, že nepřetržitý provoz, vliv chemikálií a záření, vliv mého pracovního prostředí může mít vliv na kvalitu vajíček, celkově organismu. Už jenom nepravidelný režim plus to všechno okolo. Nemám v plánu být doma roky, než se zadari, jen ty tři čtyři měsíce před dalším pokusem. Je to jediná věc, kterou jsme ještě nezkusili. Abych byla v klidu a bez škodlivých vlivu, ale třeba i odpocata a psychicky v pohodě už před pokusem. Pracuji více než 20let a nikdy jsem v neschopnosti nebyla.
Děkuji všem za reakce. Domluvím se se svými lékaři a pak se podle toho zařídím.

konidana
7. únor 2022

Nebo zmen praci, najdi si neco jineho, vic na pohodu pro tebe. Pak třeba zafunguje i zakon schvalnosti a zrovna otehotnis😅

martiniquest
7. únor 2022

Btw, kvalitu vajicek neovlivnis. Vajicka se tvori jeste behem prenatalniho obdobi a s vekem to s nimi jde z kopce. Zmeny jsou nevratne. Nova vajicka se v zene nevytvari, pouze dozravaji ta, ktera vznikla, kdyz byla jeste v tele sve matky. Jen pro doplneni informaci.
A abych odpovedela. Ve tvem pripade bych si vzala neplacene volno ci dala vypoved. Dovolenou ti na 4 mesice neda nikdo a na neschopenku narok nemas. A pokud bys ji sehnala, ja osobne bych ji nechtela skrz pripadne kontroly a nesvobodu. Ale to je muj nazor.

lenkalubina
7. únor 2022

Podle mě záleží na dr😉pokud se s ním dá mluvit,tak by neměl být problém aby ti napsal nemocenskou😉 já tedy takového chvalabohu mám 🙏

zuzekk
7. únor 2022

Hlasuji pro změnu zaměstnání!
Na neschopence máš dost omezené vycházky, to je v řádu měsíců dlouho, nejspíš bys na ni šla hned po otěhotnění, to by byl třeba skoro rok zalígrovana doma..

2hanah
7. únor 2022

Souhlasím a může to být důvod, když to tak cítíte, mimčo za ten pokus stojí, moje sestřenice má 4 zdravé děti, nikdy žádný potrat, pak chtěli páté dítě, dělala zrovna jen v tu dobu na benzince prvně v životě a to páté nemají, najednou dva zamlklé potraty po sobě, lékařka jí řekla, že nejspíš vliv těch těžkých kovů, takže klidně si zkuste odpočinout a být v klidu, věřím, že to udělá hodně♥️

lachipie
7. únor 2022

Já jsem dostala PN, když jsem šla na IVF a na neschopnosti pak zůstala i nějakou dobu po IVF, i když bylo neúspěšné, domluvila jsem se tak s doktorkou, že to hodně stresové prostředí, kdy jsem v práci od rána do večera, někdy i plavno přes noc do rána, mi prostě neprospěje a doktorka řekla, že každopádně to bude lepší, po tolika letech a potratech, když mam takovou práci, když si odpočinu. Takže pokud to je tak, určitě bych se zkusila s doktorkou poradit a na PN chvíli zůstat.

michaela666
7. únor 2022

Neschopenka není žádná výhra. Pokud už teď nejsi psychicky v kondici může to být ještě horší. Osobně jsem byla na neschopence v těhotenství a u mě šla psychika dost do háje právě kvůli vycházkám, žádné vícedenní výlety přes noc, z akcí a oslav odcházet v 18 hodin, abych se stihla dostat domů do konce vycházek,... Budeš akorát odpočítávat dny, kdy přijde nebo nepřijde MS a pořád na to myslet. Co zkusit změnit práci? Vzít si dovolenou a někam odjet?

zuzkasim
7. únor 2022

Vzhledem k tomu, jak velkou roli hraje psychika, mi zrovna toto nepřijde úplně šťastné řešení. Naopak, obvykle otěhotní ti, co to nejméně čekají, tedy v době, kdy se soustředí na něco zcela jiného. Pokud máš zaměstnání, kde to může mít vliv na zdraví, dost vážně bych uvažovala o změně, bude to lepší investice do budoucna. Jak holky píší, vajíčka už jsou vytvořena, pouze dozrávají (tedy aspoň tak jsme se to učili), s věkem jejich kvalita klesá. Když píšeš, že už 20 let pracuješ, asi v tom bude hrát roli i ten věk, ale nic není nemožné. Ideální, hlavu zaměstnat něčím úplně jiným - možná právě hledáním nové práce a zapracováním se v novém zaměstnání, věřím, že do pár měsíců budeš mít dvě čárky, ani nebudeš vědět jak. Moc bych ti to přála.

atraps
7. únor 2022

spis neplacene volno nebo zmena zamestnani....u nas v praci 2 holky menili zamestnani a po pul roku sli na rizikove... podarilo se jim otehotnet... ale odesli z jinej prace do novej (k nam)...

17mia17
7. únor 2022

Mám to rovnako, ale toto ma nenapadlo 😅

ondul
7. únor 2022

No zavrit se doma na ctyri mesice s omezenymi vychazkami mi zeda neprijde uppne nejstastnejsi reseni, spis naopak, ti z toho akorat hrabne. Myslim, ze to dost z nas to videlo ted v karantenach, ze staci par dnu bejt zavrenej a dela to s naladou a psychikou peknou paseku.

nimea
7. únor 2022

Já přesně z tohoto důvodu teď měním práci. Poslední dva roky jsem tu zůstávala jen proto že už přece brzy půjdu na mateřskou tak nemá cenu měnit práci. Jsem neustále ve stresu, samé přesčasy které nikdo neproplatí, tlak na výkon, v noci nespím a v neděli je mi zle už od oběda že bude zase pondělí ... Už to překročilo únosnou mez - asi teda už dávno ale pořád jsem doufala že otěhotním a vše se vyřeší. Na neplacené volno jsem se ptala, u nás nepadá v úvahu. Rozhodla jsem se teda dát výpověď, najít si novou práci a další ivf o pár měsíců odložit. Zatím se zkusím dát psychicky i fyzicky dokupy. Věřím že je to krok správným směrem.... teď lituju že jsem to neudělala už dávno.

syslounek
7. únor 2022

@nimea Měla jsem to stejné, přes dva roky jsem odkládala změnu práce, že půjdu na mateřskou a furt se nedařilo. Nastoupila jsem do nové a otěhotněla ještě ve zkušebce.

drndadrnadova
7. únor 2022

Pokud máte dobrého praktika zkusila bych jít za ním a nebo gynekologem. Já bych to zkusila.

drndadrnadova
7. únor 2022

@ninive211 tak s tím nesouhlasím, že je vždy jen od dne transferu. Co když někdo nezvládá už stimulaci? Holky s neplodností marodí i rok a jsou klidně mezi lety doma.

teress1215
7. únor 2022

Také mám za sebou dvě neúspěšné těhotenství, po prvním potratu sem zůstala doma a po druhem sem sla do práce hned, abych měla zamestnanou hlavu také nějak jinak, když se mi na testu ukázaly opet // volala sem hned doktorovi, ze chci vystavit neschopenku. Vystavil mi ji obvodak a pak si mě převzala gynekologie. Právě z důvodu chemikálií v práci a náročnosti 😊 každopádně zkusit to můžete, důležité je dělat to jak to cítíte, ale zas na druhou stranu není úplně nejlepší byt doma a přemýšlet nad vším

aklin
7. únor 2022

Tento měsíc mám 2 IVF. Dnes proběhl odběr, mám na tento týden volno, v pátek bude transfer a to půjdu na nemocenskou. Minule 2 transfery jsem odchodila v zaměstnání a bylo to pro mě hodně stresující. Jelikož pracuji v Tescu, ranní dodávka zboží na 3 paletách po 200 kilo, dohromady 600 kilo i více. Neustále jsem chodila na WC se kontrolovat. Tentokrát zůstanu doma a uvidím jestli to bude lepší. Pro mě je tohle IVF úplně poslední. Můj limit je mít dítě do 35 let. Chci pro to udělat maximum.

nimea
7. únor 2022

@syslounek říkám si že by to tak mohlo být... Ale určitě počkám až po zkušební době, možná trochu déle protože mám zatím smlouvu jen na rok. Taky nevím jak by se tvářili na propustky s razítkem CAR, jestli by mě během zkušební doby nevyhodili rovnou.

mona91
8. únor 2022

@danulka04 tak to segre ji nevystavili ani v CAR ani u PL s tim ze po IVF neni duvod aby ji mela ze lezet nemusi🤷‍♀️