Věčně nemocné dítě. Jak nakoupnout synovi imunitu?

kris_kubko
28. zář 2021

Prosím, poraďte, jak nakopnout synovi imunitu a prosím o váš názor, už jsem z něj nešťastná. Bude to dlouhé, omlouvám se. První atb mi mudra napsala v půl roce, streptokok. Má v ordinaci takový ten rychlotest na přítomnost, udělá stěr z krku, šoupne do mašinky za pár minut výsledek. Díky tomuto zázraku měl atb do svých téměř pěti let tolikrát, že už nejsem schopná to ani spočítat. Pokud má horečky, bolí ho v krku, mandle od pohledu jasné, nemám s tím problém. Ale několikrát je vyfasoval i bez horečky, jako teď. Má v krku rudo, oteklý, čepy, huhňá, že mu není rozumět, měl brutálně nateklé uzliny na krku, předevčírem se přidal kašel. Jinak žádná teplota, horečka a ani únava. Chtěla jsem pořádný stěr z krku, nic. Aspoň crp, to měl 5, na druhý den 7, takže žádná hrůza. Ten krk má fakt hnusný, takže ač nerada, ospen jsem mu nakonec dala. Má ho pátý den a nejlepší se, ani trochu. Teď jsme to postupně chytli všichni, včetně jeho 10m bráchy, který chrochtá s malýma přestávkama už skoro dva měsíce. Od srpna jsme staršího třikrát dali do školky a třikrát byl do tří dnů KO. 2x hnusná laryngitida, jednou s pícháním ucha (další atb) , teď tohle. Bylo tu podezření na mononukleózu, naštěstí jaterní testy ok. Chtěla jsem řešit s doktorkou jeho imunitu, ale jí se to zdá asi normální, prý období. Děcko je od jara v podstatě konstantně nemocné, my s ním. 🤷‍♀️ V životě jsem nezažila takový rok, kdy jsem měla věčně rýmu. 🤦🏻‍♀️ Tak se ptám, přijde vám to normální? Psát pořád atb? Podle mě mu to úplně odpálilo imunitu. Přemýšlím nad kolostrem, ač se mi to trochu příčí, ale fakt potřebuju tomu malýmu pomoct. Zabralo vám? Napadá vás, jak ulevit od toho randálu v krku? Asi ho to moc nebolí, ale je oteklý slušně. Ach jo.

hezz17
28. zář 2021

@kris_kubko jen se zeptam, behem brani atb davate i probiotika?

michaela_2
28. zář 2021

@kris_kubko imunita začíná ve střevech, takže se zaměřit na toto a postupně se ji snažit zlepšovat. Naše deti atb neměly téměř vůbec (prostřední syn jen jednou) a všichni 3 jsou až na občasnou rýmu zdraví po většinu roku. Hodně ale sportují, odmalička, celoročně i venku a praktikujeme suché otuzovani.
Co mě napadá : určitě nasadit nějaká ta probiotika, hlídat příjem vitamínu, pohyb venku v každém počasí, dostatek spánku, zvážit návštěvy solné jeskyně (docela se už objevují na dost místech a dětem pomáhají)

A zvážit změnu dětské lékařky, pokud mate pocit, že předepisuje atb jako lentilky 🙂

atraps
28. zář 2021

@kris_kubko atb (caste uzivani) vyrazne znizuji imunitu...pozor na to...

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@hezz17 ano, poctivě a bere je i nějaký čas po atb.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@atraps no mně je to jasné, i jsem si dovolila to zmínit před paní doktorkou a moc jsem nepochodila.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@michaela_2 už jsem právě přemýšlela, že najdu jinou dětskou, ale v okolí je to dost bída. Hlavně jsou hodně natřískané a je těžké k nim to dítě vůbec dostat a nemají moc prostor se mu věnovat. Tak jsem z toho dost rozčarovaná. Probiotika bere. Ven chodíme normálně, máme i zahradu, takže i když nechodí mezi děcka, jsme aspoň tam, nebo v lese. Snažím se nám o nějaký normální pestrý jídelníček. Díky za tip na solanku, to vyzkoušíme. 🙂

janinasm
28. zář 2021

@kris_kubko No na čepy v krku se antibiotika fakt dávají, i bez horečky. Čepy jsou vlastně hnis a to je zánět v těle. Jako když jsi proti antibiotikum, tak mu je nedávej, ale já bych si to teda nelajsla. Bez antibiotik by lidi umírali mnohem víc, buďme za ně rádi! Ale samozřejmě, pokud cítíš, že je píše doktorka zbytečně, tak zkus jinyho pediatra. Máš tu možnost přihlásit dítě jinam? Jinak jak to tak popisuješ, tak by to mohla být i vleklá nelecená alergie. Co poradny alergolog. vyšetření? P. S. Můžu se zeptat, jak dlouho jsi ho kojila?

korin
28. zář 2021

Co si nechat vytřít krk celá rodina, jestli to třeba nechytá od vás? Můžete být nosiči.

neomenia
28. zář 2021

Na Crp 5 se ATB nedávají, angina může být i virová stejně jako streptokokova. U nas v ordinaci normálně delame Streptest, ale v případě nejasností i klasický výtěr z krku. A u tak častých atb bych se ptala rodičů, mimo jiné i na psychickou pohodu v rodině, na vztahy, co ve školce, na čas strávený s tím ditetem, na stres. To je psychosomatika a v dětství má psychika ohromný vliv na zdraví tělesné ( v dospělosti samozřejmě taky). Až v další řadě bych resila alergilogii a imunilogii.

neomenia
28. zář 2021

@korin to se nedělá. Pokud vytres celou rodinu a třeba najdeš nosiče streptokoka, prelecis ho , ale za 14 dni se tím ten clovek zasee osídlí. Streptokok je soucasti osídlení krku až u 30% zdravých lidí.

te_reza
28. zář 2021

Vyšetření na alergologii, případně ORL na nosní mandli má?

korin
28. zář 2021

@neomenia Myslím, že jsi lékařka...? Takže to budeš vědět líp než já. Ale co pak s tím?

tahejhula
28. zář 2021

Věčně nemocné dítě mám doma a jelikož je to nejmladší ze čtyř, je to velmi radostné zdolávání dnů. 😁

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@janinasm ale já proti atb nejsem, to ani omylem, jen si myslím, že by se měly psát až když je k tomu opravdu důvod. Jinak jsem ho kojila téměř dva roky. Už jsem se rozhlížela po jiné doktorce tady v přilehlém městě, ale je všude hodně plno.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@te_reza už ji má jednou seřízlou, chystáme se na orl, až se uzdraví, ať mu na ni znova mrkne.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@neomenia tak mi řekněte, proč mu ty atb napsala? 🤷‍♀️ Doma fungujeme myslím normálně, žádné velké nebo nestandardní rozbroje v rodině nemáme. I táta s náma tráví dost času, hodně se dětem věnuje. Do školky chodí malý rád, je mu právě líto, že tam teď nemůže. To alergo vezmu v úvahu, děkuji

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@korin to už máme za sebou. Já měla stěry ok, táta vyfásl preventivně atb, děcka tehdy taky.

zmrzlinka
28. zář 2021

@kris_kubko pokud má časté anginy- určitě navštivte ORL ( ale nějakou modernou ordinaci,ne lékaře před důchodem).Moje děti když mají angínu ,tak dostávají 10 injekci penicilinu do zadku.Ospen im nezabere.Ale naposledy měli oba angínu v roce 2019 a to jsme chytli nějakého super streptokoka a dostali i Lentocilin po penicilinu a od té doby v pohodě.
Určitě by to chtělo navštívit i alergologii a imunologii.

barmil
28. zář 2021

@kris_kubko zkus si přečíst něco od Hnizdila. Věčně nemocné dite rovná se nešťastné dite. Neumí to sdělit, tak vola o pomoc onemocněním. Nehadate se doma? Nemá strach ze školky, nezarli na mladšího brasku, tak skrz nemoc hledá víc pozornosti pro sebe?

neomenia
28. zář 2021

@barmil diky👍 moje slova.

martt
28. zář 2021

@kris_kubko Synovi doktorka "velký" výtěr z krku dělá skoro pokaždé, když má jen trochu zarudlý krk, aby se zjistilo jestli v krku něco má nebo ne. Každopádně tuhle častou nemocnost jsme řešily také s tím rozdílem, že synovi léky na imunitu nemohou nasadit kvůli lupénce. Ale nam hodně pomohli ústní probiotika Bactoral a zaměřit se na stravu, hlavně v zimě. Žádné tropické ovoce , spíše naše ovoce a zeleninu apod...

barmil
28. zář 2021

@neomenia znám to sama od sebe, děti nikdy nemocné nejsou, ale ja bohužel na velký stres reaguji reaktivaci EBV.

barmil
28. zář 2021

@martt přesně, nejlepší stravování je lokální a sezónní. kysané zelí, mrkev, česnek brambory, jablka.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@martt děkuji, to dává smysl.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@barmil zkusím. Jen nevím, proč by měl být nešťastný. Doma se nehádáme a když už, tak si to vyříkáme večer. Máme se s mužem rádi a taky máme rádi svoje děti, věnujeme se jim, trávíme s nimi veškerý volný čas a fungujeme všichni spolu, jako rodina. Brácha nemá ani rok, starší je takto nemocný od kojeneckého věku. Žárlil trochu na začátku, ale žádné drama. Maličkého má moc rád a jsou parťáci. Do školky chodí rád, má tam kamarády, těší se tam. Tak z čeho by měl být nešťastný?

barmil
28. zář 2021

@kris_kubko a Ty umíš vždy identifikovat, proc jsi smutná, z čeho máš strach, proc vnoci nespís? On třeba taky pořádně neví, nedokáže to pojmenovat, třeba to je něco od porodu, nebyl od tebe separovany v porodnici? Byl v pořádku po porodu? Příčin může být spousta, děti si pamatuji vše, ne že ne, jen ty prvotní vzpomínky máme potlačene. Fakt si najdi toho Hnizdila.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@barmil porod dlouhý, nakonec s oxy a je fakt, že bonding sice byl, ale pak jsem ho u sebe pár hodin neměla, byla jsem úplně ko. Celkově to v porodnici stálo za hovno, vzali mi ho na odběry, byl tam dlouho a celou dobu brečel. Tak ho dokrmili glukózou, nechtěl se pak moc kojit až do druhýho dne. Sestry protivný, minimum klidu, soukromí, stresy kvůli kojení. Podruhý už jsem rodila ambulantně.

prejeta_zaba
28. zář 2021

Hodně jíst syrovou zeleninu, česnek, cibuli. Co nejvíc se hýbat na čerstvém vzduchu, nenavlékat, nepřetápět. Vlhčit vzduch. Zkusila bych kompletní odběry, jestli mu nechybí nějaké látky, třeba železo. Máte pořádně přeléčeného streptokoka? Nechte si udělat odběry i ty a muž, jestli si ho neoredavate stále dokola. Na CRP 5 se antibiotika nedávají, třeba ho prestě jen bolí v krku, na to nemusí hned jíst antibiotika přece. Zkoušelas někdy nemoc léčit jen bylinkovym čajem a klidem? Jestli by se to rapidně horšilo, je to na lékařku, ale běžné nachlazení není potřeba farmakologicky přehánět. I třeba sirupy na kašel jsou občas fajn, ale vypít jich 8 za zimu u malého dítěte, co to s organismem musí dělat...

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@prejeta_zaba tak neletíme s každou rýmou k doktorce. Ani s každou teplotou (Protože mám regulérně bobky, že dostane zase atb). Ale teď měl a má ten krk hodně škaredý. Já třeba nebývala nikdy moc nemocná a většinou to zvládám práve v klidu, v posteli, s bylinkovým čajem, medem a kopou citrónu. Osobně kupovaný sirupy na kašel, imunitu nemám moc ráda, sladký to je jak sviňa a pomocný látky v nich mi trochu vadí. To mu raději udělám cibuli v medu, když už je třeba. On měl tu nosní mandli velkou, často se i dusil jídlem, mívá i laryngitidy, ty angíny... Prostě na ten krk je hrozně háklivý. Zítra budu chtít žádanku na pořádný stěr z krku.

kris_kubko
autor
28. zář 2021

@prejeta_zaba jinak já na stěry byla a ok, táta atb. Někde nahoře jsem to psala, že to proběhlo.