Neštovice a miminko. Odhlásit starší dítě raději ze školky?

niliho
11. led 2023

Maminky je tu nějaká, co má doma staršího sourozence chodícího do školky. U nás ve školce je oznámení o výskytu neštovic. Nechci dopředu stresovat nebo panikařit, ale bojím se, že to malý přitáhne domů k miminku. Malá má 4 měsíce. Nevím, co mám dělat, jestli ho odhlásit nebo ho nechat dál chodit. Ani nevím, na jak dlouho bych ho případně měla odhlásit, jak dlouho to tam může být. Případně je tu nějaká maminka, co to miminko chytilo od sourozence? V případě, že ano, jak to zvládali? Děkuji za odpovědi

eressiel1020
11. led 2023

@niliho Minulý rok jsem tohle taky řešila a po poradě s lékařkou jsem syna nechala doma. Malá měla tehdy jen 2 měsíce.

merope
11. led 2023

Pokud není problém nechat ho doma i mírně delší dobu, tak je asi lepší nechat doma. Alternativně nechat doma měsíc, očkovat proti neštovicím, chvíli počkat a pak poslat. Přenesení na miminko bych neriskovala, tam to bývá dost rizikové. Inkubační doba neštovic je cca 14 dní - ale to znamená, že do konce ledna to chytne "1. vlna", ta nakazí ty, co se s nimi potkají - a v půli února je 2. vlna. Ale ta pořád ještě někoho může nakazit...

petep
11. led 2023

@niliho
Ahoj, vloni předškolák neštovice, pravděpodobně chycené ve školce, řekla bych středně vážné -teploty, velká únava, bolest hlavy, pupínků fůra, ale bez svědění, naštěstí. Přidal se k tomu zánět středního ucha, pohotovost,píchání, dlouhá léčba časté kontroly, trvalo to měsíc, děs.
Chytilo to tříměsíčni, kojené miminko,řekla bych lehkou formou. Obsypalo se až když se starší uzdravoval. Pupínky, hlavně na hlavičce a horní půlce těla, teplota lehká první den dva. Jinak spokojené miminko bylo takové mrmlavé a víc kontaktní. Jestli proti nim už bude mimi imunní ukáže čas.

kakba
11. led 2023

Muze to mit dve nebo i 3 vlny. To by si ho mela doma klidne i mesic, mesic a pul doma. Muze a nebo nemusi to chytit. Jestli uz to ve skolce je, muze se to uz za 14 dni projevit. Jestli nemas problem si ho nechat doma, tak nech. Ja bych to treba neudelala. A to jelo ve skolce vsechno. To by musela starsi byl doma porad. Mladsi chytla nestovice az roce a to zrovna nestovice a vsi jely furt dokola.

niliho
autor
11. led 2023

@eressiel1020 V pátek jdeme s malou k Mudr tak se jí zeptám, jak ona to vidí, jestli ho mám raději odhlásit, i když jsem slyšela, že miminka to většinou zvládají lépe, než ti starší sourozenci a kór ty kojené a malá je plně

niliho
autor
11. led 2023

@merope Jako je to velmi těžké, protože od září co nastoupil do školky, tak je pořád nemocný, týden 14 dní je ve školce pak týden 14 dní je doma. Samozřejmě malá od něj většinou vše chytí. Ale dnes jak jsem to četla, říkám no potěš a právě fakt nevím, jestli ho tam nechat nebo ho stáhnout. Nejhorší je to, že to tam může řádit opravdu dlouho, taky to může a nemusí chytit

niliho
autor
11. led 2023

@petep Četla jsem, že právě miminka to většinou zvládají lépe než ti starší a kór ty kojené a malá je plně. A že je lepší teď než později, ale zase tím jak jsou malí, tak si to tělíčko neumí vybudovat imunitu a mohou to pak chytit znovu

niliho
autor
11. led 2023

@kakba Jak píšete, může to mít i ty tři vlny a to bych ho tam opravdu už nemohla asi vůbec dávat. Je pravda, že to nemusí ani chytit, jsou děti odolné. Já mám kamarádku a ta má 5 a 7 lété děti a ti to vůbec nechytili ani ve školce ani ve škole, jsou nějací imunní. Syn od září pořád nemocný, týden 14 dní ve školce a pak týden 14 dní doma. Jako je pravda, že kdybych ho měla při každém výskytu nějakých zákeřných nemocí nechat doma, tak by tam nemohl chodit vůbec, ale spíše mě zajímaly zkušenosti, když by to teda přinesl, jak to zvládají ty miminka

merope
11. led 2023

@niliho Proto bych s pediatričkou zkonzultovala to očkování staršího. Já mám pocit (ale nepamatuji si přesně), že právě ty rizikový případy jsou nejvíc u dětí do roka a pak tuším od 12 let výše, tam je snad přes 1% hospitalizací a jsou to hnusný případy. V ČR je ročně 50-90.000 neštovic a cca 500 dětí skončí v nemocnici.

Jinak pediatrička říkala mimo jiné, že neštovice odpálí imunitu na cca půl roku - u nás neštovice duben, pak ještě další nemoci, přes léto klid a od půlky září do cca konce listopadu v podstatě non-stop nemocný. Teď už zase vše ok.

prejeta_zaba
11. led 2023

Já bych se bála o nedonošené nebo nějak rizikové miminko. Plně kojené a už takhle větší, to buď chytí v lehčí verzi (což je vlastně to nejlepší, co se může stát - udělá si imunitu a nebude mít později žádný z ruky průběh) a nebo to u nej ani nevypukne. Samozřejmě za předpokladu, že by to vůbec mělo starší dítě. To jsou takové hypotézy... Stejně tak to můžeš teď donést od doktorky, ani nevíš. 🤷‍♀️ Já bych starší normálně dávala.

andyna85
11. led 2023

U nás ve školce řádily neštovice vloni od zimy až do léta. Dcerka je chytla poslední den před prázdninama a syn, tehdy 4 měsíce, hned po ní. Dcerka jich měla hodně a svědily a syn je měl hlavně na hlavě a po těle pár. Ten ani nevěděl, že něco má. A to 3 týdny před neštovicema měli oba sedmou nemoc. Tam zase dcera průběh v pohodě a syn horečky.

dendulevrtule
11. led 2023

Aktualne u nás řešené téma nestovice.Mladsi je pritahla ze skolky,ale nelde v pulce mezi prvni a druhou vlnou.25.12 se vysypala a starsi to ma aktualne od včerejška,tzn 17 dni po mladší.Inkubacni doba neštovic je 14-21 dni.Do skolky tudiz pri nejmensim 1,5 mesice.Porad se s pediatrem.Muze a nemusí to chytit.Ja uz v nestovice doufala minuly rok,starsi se vedla primo s chlapečkem co se ten den osypal za ruku a stejne nic.Takze si to odbyvame ted.A jeste pozor.Mladsi mela typicke nestovice co najdes na netu, starší ma puchyrky nalite vodou,ale bez jakohokoliv začervenání zatím,takze vypadaji uplne jinak,kdyby nepribyvali,tak nevim jestli bych uhadla ze to jsou neštovice.

niliho
autor
12. led 2023

@prejeta_zaba To je pravda, člověk jde na kontrolu k Mudr a může tak chytit všelijaké bacily a nemoci. To bych musela být s nimi zavřená 24/7 doma. Spíše jsem se v tu chvíli jak jsem si to přečetla vystrašila a nevěděla, co teď. Ale jak to tady pročítám, nechám ho dál ve školce a uvidíme

niliho
autor
12. led 2023

@andyna85 Už jsem klidnější, že kdyby to náhodou chytil a malá od něj, tak většinou ty miminka mají lehký průběh

niliho
autor
12. led 2023

@dendulevrtule Právě, to bych ho musela opravdu odhlásit na opravdu dlouhou dobu a to není jisté, jestli to tam nebude řadit až třeba do léta. Už jsem daleko klidnější po přečtení příspěvků. Uvidím, třeba to ani nechytne. Už jsme si říkala, jestli to vůbec poznám ty pupínky, hodně maminek si totiž i myslelo, že je to sedmá nemoc a ono to byly neštovice

mdch91
12. led 2023

V 10m bez problemu, ale to je o dost starsi, no.

dominika963852
12. led 2023

Syn to chytil od staršího také ve 4m. Průběh v pohodě 😉

jannym
12. led 2023

Deti uz mam starsi, ale chapu obavy o male miminko, ale kdyz to vezmu jak to vypada u nas ve skolce, tak od zacatku skolniho roku uz byly ve skolce v nabidce infekcni zanet spojivek, nestovice, covid, spala a spalova angina (to uz od lonska a furt se to tahne), spalnicky, roupy a vsi - kazda infekce se muze zvrhnout a podle me lepsi kdyz si deti nektere infekce projdou jako kojene kdy mohou cerpat i z matcinych protilatek nez pozdeji…navic inkubacka u nestovic je az 21 dni, uz davno muze byt syn infikovany a pozna se to az s velkym odstupem. Ja sice v lete sve deti separovala kdyz syn mel nestovice, ale to uz se starsi co mela pred operaci mesic nebyl v kontaktu, tak jsem u tchyne vyhandlovala dalsi tyden hlidani dcery, ale pokud by byly predtim spolu, tak bych to neresila a nechala to volne osudu…

petep
12. led 2023

@niliho samozřejmě vám to nepřeji, ale je možné, že v době oznámení už můžou být infikováni i ostatní..

dendulevrtule
12. led 2023

@niliho hlavně neni jiste ze uz to treba nechytil,to je taky další věc.Verim ze to bude v poradku a z aktualni situace muzu rict ze teda mladsi,byt mela nestovice dost na genitaliich,tak to zvladala lepe než starší.Noci jsou sice klidnější,ale pres den resime kazdicky pupinek🤦 Držím pesti🍀

niliho
autor
12. led 2023

@mdch91 Děkuji za uklidnění, zatím čtu, že miminka to zvládly bez problémů

niliho
autor
12. led 2023

@dominika963852 Děkuji za uklidnění, kdyby to náhodou donesl, tak alespoň vím, že by to mohl být v klidu u malé

dominika963852
12. led 2023

@niliho I já jsem se bála, nakonec jsem ráda, že už to má za sebou 😉

mdch91
12. led 2023

@niliho tohle je tezky, no, RS viry taky hodne deti zvladne bez problemu a syn byl v 7m par dni na kysliku a tyden v nemocnici. Mne osobne tahani skolkovych viru k miminu prijde zbytecny... Ale my jsme predtim dima byli vsichni ok, takze chytit muze ledaskde ledasco.

niliho
autor
12. led 2023

@jannym Právě člověk se hodně bojí o to miminko, které ještě nemá vybudovanou žádnou imunitu. Od září už přinesl domů tolik bacilů, že bych ho tam nemohla dávat vůbec. Jen mě teď trošku ty neštovice vystrašily, ale uvidíme. Nebudu se předem stresovat, jak se říká, co se má stát se stane

niliho
autor
12. led 2023

@petep To je pravda, stejně s tím nic neudělám. To je holt ta školka, pořád nějaké viry a bacily

niliho
autor
12. led 2023

@dendulevrtule Ano, čtu to tady hodně, že ti mladší se s tím poperou daleko lépe než ti starší. Dokonce jsem před chvílí mluvila s maminkou ze školky, jak jsem šla teď po obědě pro syna a sama mi řekla, že ta starší hrůza, vysoké horečky a mladší pár pupínků a popral se s tím dobře

niliho
autor
12. led 2023

@dominika963852 To věřím, člověk se opravdu moc bojí o ty mladší, kteří ještě nejsou tak odolní

zmrzlinka
12. led 2023

@niliho dcera měla neštovice ve 4.mesicich.Syn je přinesl ze školky.Zvladla to docela dobře.Nebala bych se toho.

niliho
autor
12. led 2023

@zmrzlinka Hodně jsem se zde uklidnila