Mate nekdo zkusenost s lekarskou peci o covid pozitivni deti? Mam doma novorozence kde je urcita moznost ze je nakazeny covidem. Jaka je reaktivita lekaru v pripade zhorseni (napr. horecky) u takto malych miminek? Nevahaji vyslat sanitku a rodice (take covid pozitivniho) s miminkem odvezt na prohlidku do nemocnice, pokud si to rodic "vyzada" a nasledne je zase propustit domu?
@neomenia A to mohu jako covid pozitivni vzit dite a jet s nim k pediatrovi do cekarny plne deti? Pripadne na pohotovost? Mela jsem za to, ze to se prave nesmi.
U novorozence je pro me dost tezka diskuse co pokladat za "ohrozeni na zivote", respektive za jakych okolnosti ho brat na pohotovost. Na pohotovosti kam jsem volala predtim nez bylo podezreni na covid mi totiz rekli "za kazdych okolnosti". To pro me pripadna dusnost a horecka rozhodne je.
Sanitku ti nepošlou. Pokud budeš potřebovat konzultaci, tak zavolej do nemocnice na pohotovost, aby věděli, že přijedete. Řeknou ti kam přesně jít. Taky jsem volala a vždycky byli všichni moc milí a ochotní.
Je potřeba předem pediatrovi zavolat a domluvit se. Vyšetřit by vás měl, pokud nemá kapacitu, doporučí, co delat a kam jet atd. Mimochodem, o té horečce a dušnosti- víš, že malé děti takové příznaky u Covidu OBVYKLE nemívají? ( Těžké stavy nekdy zpusobuje PIMS - postcovidovy syndrom, ale ten je s odstupem treba 6 týdnů po Covidu).Kdyby jste byli ten vzácný případ a mimi by bylo dusné a s horečkou, tak to na zachranku u novorozence určitě je, ale takovy stav není moc pravděpodobný ( spíše než Covid by dušnost a horecku udelaly jine viry nebo bakterie). Pak zachranka asi vezme i rodiče, ale tam už by jistě nasledovala hospitalizace a ne ambulantní vyšetření....
V první řadě je dobré jít na test, aby byla pozitivita potvrzená. Pokud miminko bude pozitivní, tak platí stejná pravidla jako pro každého jiného pozitivního. K lékaři nechodit, všechno řešit telefonicky. Ať už s pediatrem, nebo na pohotovosti. Kdyby se stav zhoršil hodně, tak volat záchranku, ohlásit pozitivitu a oni jsou na to připravení a přijedou. Určitě se nemusíte bát, že by miminko nikdo nešetřil, kdyby to bylo potřeba.
@neomenia záchranka rodiče bere vždycky, dítě má právo na přítomnost zákonného zástupce a při případné nehodě a zranění/úmrtí rodiče (protože kdokoliv další v autě už sedí na nouzovém místě) bych si jeho přítomnost ve voze zdůvodnila.
Autorko, dušnost u kohokoliv je indikací k výjezdu zzs, horečka jako taková ne, ale myslím, že dispečer by u novoše asi posádku poslal, resp. Pokud by k tomu dítě bylo spavé, nepilo nebo něco, ale jen naměřená TT 39 indikace není. Jinak ale život neohrožující stavy řešit můžeš telefonicky s pediatrem, může vás objednat na čas na konci práce, ošetřit v oopp…
U nás ve městě se domluva buď pediatr nebo přímo rodič s dětským oddělením.Maji na to vyhrazenou speciální ambulanci ,kde chodí covid pozitivní děti.A nebo pediatři vyšetřují děti po ordinacnich hodinách nebo přímo doma.Možnosti je víc.Je potřeba to obvolat.
Sanitku nevím....
Ohledně vyslání sanitky - mas na myslí prevozovou sanitku, nebo záchranku? Prevozovou sanitku ti dětský lékař jen tak neobjedna, slouží k prevozu např. starých a chronicky nemocných lidí k vyšetření v nemocnici, když jsou třeba nepohybliví atd. Záchranná služba se volá v případě ohrožení života, nenahrazuje taxík. Optimální a správný postup pri onemocnění miminka, které ho ale v tu chvíli neohrožuje na životě ( což prosté zvýšení teploty jistě neohrožuje) je dojít s ním k detskemu lékaři k vyšetření, a v případě víkendu nebo svátku eventuálně navštívit pohotovost. A vyuzit k tomu vlastní auto, nebo odvoz. Covid, necovid .Pokud máš podezření na Covid, není nic snazšího, než si domluvit u dětského lékaře zadanku na PCR.