Děti s ADHD a ADD

maximka33
8. říj 2014

mám syna s diagnozou ADD, tak zakládám téma pro ostatní,co si občas nevědí rady.

krtecek75
9. říj 2014

Ahoj, mohu se přidat? Mám syna 7 let s ADHD

coopanka
9. říj 2014

Doporučuji tuto knihu od Dr. Gabora Mate, jedna z nejlepších prací http://www.amazon.com/Scattered-Attention-Defic... (On sám i jeho děti byli diagnostikováni s ADD), vzniká to v kojeneckém a batolecím věku reakcí rodičů na komunikaci dětí a vlivem stresového prostředí. Bohužel zatím jen v angličtině, nicméně jeho knihy byly přeloženy už do 25 jazyků, tak se možná dočká vydání brzy i u nás.

jancip
9. říj 2014

@coopanka To pise ten doktor, jak to vznika? To je poprve, co to slysim...a to mam vystudovanou specku

maximka33
autor
9. říj 2014

tak to si jdu přečíst. já dostala tip na jinou, tak uvidím.

miranda77
9. říj 2014

@jancip kde jsi studovala? 😝

jancip
9. říj 2014

@miranda77 V Brne, ale je to uz par let, tak se to mozna zmenilo🙂

maximka33
autor
9. říj 2014

@krtecek75 jak zvládá syn školu? můj fakt neposedí, přijde mi to čím dál horší. tak uvidíme, jestli ho příští rok vůbec vezmou..

maximka33
autor
9. říj 2014

@krtecek75 jak zvládá syn školu? můj fakt neposedí, přijde mi to čím dál horší. tak uvidíme, jestli ho příští rok vůbec vezmou..

miranda77
10. říj 2014

@jancip no já jen, že se to u nás na specce skloňovalo od rána do večera ... ale je pravda, že "dříve" se mluvilo o LMD 😉

miranda77
10. říj 2014

http://www.jarodic.cz/cz/kdyz-jsou-deti-nepozor...
http://www.databazeknih.cz/kniha-v-bazaru/nekli...
určitě se toho najde sposty - ADD a ADHD se problémévě prolínají, takže klidně v¨přečíst i knihu o ADHD. Přeji spousty trpělivosti!

jancip
10. říj 2014

@miranda77 Jojo, to se skloňovalo všude a pořád.....myslela jsem to tak, že jsem nikdy neslyšela, že to vzniká v batolecím věku jako příčina nevhodné výchovy/komunikace.....je to organickké postižení fce mozku, které vzniká mnohem dříve vlivem vícero faktorů a výchovou můžeme "jen" zmírnit nebo zvýraznit následky.

andrejinda
10. říj 2014

Ahojky,

já mám 3,5 letou holčičku s ADD. Dozvěděla jsem se to nedávno, byly jsme u dětské psycholožky. Tak nevím, co nás všechno vlastně čeká, máme z toho docela obavy. Zatím je malá, ale co potom třeba ve škole, uvidíme. Kamarádka má kluka (10 let) s ADD a ten má dost velký problémy ve škole, chodí do nějaké speciální školy, kde se neznámkuje, chodí k nim paní, která se s ním učí, protože rodiče jsou už z něj totálně hotoví. Naše malá je od narození taková neklidná, snadno vznětlivá, pořád po nás něco vyžaduje a od té doby, co mluví, tak od rána pusu nezavře🙂 Je to někdy fakt hooodně náročný, dostkrát mě i rozbrečela a byla jsem z ní fakt na dně...někde jsem četla, že tyto děti často narušují hranice ostatních lidí, to je přesný. Furt jsem si říkala, jestli jsem divná já, že to občas nezvládám, tak teď už alespoň vím, proč je malá taková. Doufám, že nebude mít taky problémy ve vztazích s ostatními...ona se vždycky na někoho strašně upne a nedá mu chvilku pokoj, úplně by ho udachmala. A to samozřejmě ostatním není příjemný a snaží se mít chvilku klid, což ona dost špatně nese. Psycholožka mi říkala, že by se to časem mělo naopak lepšit, jak mozek jakoby dozrává, že čas hraje pro nás. Ale fakt nevím...má i tiky, proto jsme původně k té psycholožce šly.

krtecek75
10. říj 2014

@maximka33 už je ve druhé třídě. Jeho učitel má přímo specializaci pedag.-psych. poradce a ten nám doporučil navštívit poradnu specializovanou a od té doby lítáme po vyšetřeních. Školu zvládá dobře, s vyznamenáním na konci první třídy. Teď taky, jen se na něj musí tvrději ač máme doporučení, že ne, ale domluvou to prostě u nás nejde ani náhodou.

snazilka_2011
10. říj 2014

Ahoj, ja mam holčičku - 3roky a ma Adhd, zrovna mame to horší obdobi, jsem z ni uplne vyřízena, hranice neexistuji, neposlechne, neni na ni metr☹. Z toho ma obdobi, kdy je to daleko lepsi, ale....

snazilka_2011
10. říj 2014

@coopanka rozhodne nemuzu souhlasit, je to nesmysl....

maximka33
autor
10. říj 2014

@andrejinda už tak brzy vám to diagnostikovali? mně říkali, že až od 5 let..
@krtecek75 hm, tak náš bude chodit na vesnickou školu, na nějaké specializace můžu zapomenout.. a jak tvoříte domácí úkoly? jak zvládá sedět v lavici při výuce?

sicinka
10. říj 2014

@maximka33 a kde jste byli na diagnostice? já si jistá nejsem že ADD má - on posedí, umí se soustředit, ale musí chtít a problém je obrovská nevyrovnanost toho jak funguje. Někdy je vše ok a někdy na něj jdou stížnosti ze všech stran. Hyperaktivní není určitě, ale tám zbytkem si tedy jistá nejsem. Ale třeba fakt hodně mluví a často vypadá že vůbec nevnímá druhou stranu neregujem jakoby mluví z cesty a to je pry pro ADD typické. No asi ho někam objednám a uvidí se.

maximka33
autor
10. říj 2014

@sicinka no my jsme byli v pedagogicko psych. poradně. je to zdarma, ale dlouho jsme čekali, asi 3,5 měs. Martin má zas jiné příznaky a navíc ta sociální nevyrovnanost. to, co popisuješ ty, mi připomíná bráchu. ten měl lehko mozkovou dysfunkci, ale dneska se to už víc rozlišuje, zrovna to s tou komunikací má stejné.. třeba teď jsme byli na bazéně, on prostě hodinu furt skáče do vody, ani neplave. ve vířivce nevydrží ani sekundu v klidu, i tam poskakuje... je to víc než živel..

andrejinda
11. říj 2014

@maximka33 ano, diagnostikovali nám to už takhle brzo. Kamarádka, která má toho 10 letého kluka s ADD mi dala kontakt na tuto dětskou psycholožku, ale říkala mi, že mi nejspíš nic moc neřeknou, že bude asi ještě brzo. Že jí, když byly jejímu synovi 4 roky a šli k psychologovi (jinému), tak jim akorát řekl, že je to výrazná osobnost a tak, ale o ADD nic, to jim stanovili až později. Tak mě taky překvapilo, že mi Dr. už teď řekla, že má malá poruchu pozornosti (ve zprávě má přímo napsáno: "Porucha aktivity a pozornosti". Takže tak, no. Ale ty znaky, o kterých čtu ve spojení s ADD na naší malou fakt bohužel totálně sedí.

krtecek75
11. říj 2014

@maximka33 v lavici sedí v klidu, ale o hodině kolikrát neví o čem je řeč, protože kouká kde co lítá. A o přestávkách prý lítá neustále ze třídy na záchod a zpět aby mu nic neuniklo 🙂 JInak úkoly no dřív to s ním bylo o nervy, protože jsme chtěli, aby si je kluci dělali hned po obědě. No ale teď jsem je začla posílat po obědě ven na dvě hoďky a úkoly jsou bez nervů

coopanka
12. říj 2014

@jancip Tak mi to přibliž, co vás učili ve specce 🙂 Já znám jen jeho práci (tohle mě zaujalo jen okrajově, má o dost širší repertoár). Dává mi mnohem větší smysl než většina znalostí, co se tu učí naši pediatři.
Většina vývoje mozku probíhá postnatálně vlivem psycho-socio-biologického prostředí. (Explains that in ADD, circuits in the brain whose job is emotional self-regulation and attention control fail to develop in infancy—and why)
Něco od něj k tomuto tématu: http://drgabormate.com/topic/adhd/

https://www.youtube.com/watch?v=VqiYJCX_lWg


Možná stojí za to si jeho práci přečíst, protože také poskytuje návod, jak to řešit. Tohle téma mě zas tak nezajímá, ale myslím, že pokud to někdo z nějakého důvodu pořebuje řešit, jeho práce mu může dát pohled a pomoc, kterou v tomhle prostředí možná nenajde.
@snazilka_2011 s čím?

jancip
12. říj 2014

@coopanka to jsem okrajove napsala, co se uci. Ale je to docela 'oblibene' tema, tak se toho uci hodne. Samozrejme na vyvoj mozku ma velky vliv postnatalni obdobi, jenze adhd vznika uz v prenatalnim nebo perinatalnim. Uplne jasne priciny nejsou, vliv ma mnoho ruznych faktoru, svoji velkou roli hraje napr. koureni matky nebo nejaka infekce v tehotenstvi, nedostatek kysliku pri porodu, genetika, ktere organicky poskodi mozek...co to presne v mozku udela, by lepe vysvetlil lekar nebo psychiatr, toto se na specce uci okrajove.....naslednym pristupem k diteti, se pak ty priznaky zmirnuji nebo zesiluji - to se zase uci na specce jak. Je to ale komplex ruznych veci, nelze rici, delejte toto a toto a bude to ok....jinak obecne k americkym odbornikum mam dost velkou neduveru. Treba v tomto oboru se dost vzdelavali a inspirovali od nas, protoze tam nema takovou tradici....tim je samozrejme nechci nahazet do jednoho pytle

janule11
12. říj 2014

Ahoj, mám 12-ti letého syna s ADHD a musím říct, že ve škole to je "bruťárna" 😝 . Pořád s učitelkama bojuju. Každopádně ve 3 letech Nikimu diagnostikovali LMD a postupem času ADHD. "Problémy" s ním byli od malička a jsou stále, ale má i "klidnější" období. Bohužel největší problémy jsou ve škole hlavně s učitelkama. Nechtějí se zatěžovat s pochopením poruchy a se snažením se, kluka podpořit, vyhovět mu a chovat se k němu slušně. Jednoduší je ho neustále napomínat, dávat mu poznámky, špatné známky, kritizovat ho a občas mám i pocit "provokovat" 😒 ,a samozřejmě si mi stěžovat . I když mají papíry z PPP a má i IVP ( má dysortografii, dysgrafii, slabší dysleksii, snížené sluchoví vnímání,...). No až budu mít víc času, tak se tu i rozepíšu víc, teď musím jít dělat oběd. Přeju všem maminám a jejich rodinám "pevné nervy" 🙂

coopanka
12. říj 2014

@jancip Mám v plánu si kupovat knížku z amazonu, tak jsem zvědavá, co se dočtu. Ale tohle není obyč americký odborník. Ti konvenční odborníci k sobě mají blízko napříč kontinenty. A myslím, že on svou prací právě spoustu těch "nejasných" příčin dokázal vysvětlit. Umíte anglicky? (mluvené slovo), mohla bych poslat na ukázku jedno jeho video na téma různých nemocí s nejasnými příčinami. Počínaje astmatem, sklerózou konče.

anickajirka
14. říj 2014

@sicinka, náš syn Matěj je uplně stejný, přesně co píšeš, do toh ale začal ted na vše kašlat, je mu vše jedno, začal se dost zlobit, vybuchne pmalu kvůli ničeho...Jdeme do školy za výchovnou poradkyní jetli nám poradí co sním, ztím, než nás veme paní psycholožka.Musíme, přestal nám z ničeho nic jíst... ☹

sicinka
14. říj 2014

@anickajirka tak ono jestli ho ve škole za všechno kritizují, tak vlastně není divu že automaticky přejde do pasivity, ale jedno mu to není. Pokud mohu radit zkus najít něco v čem bude nejlepší i kdyby to mělo být mezi dětmi o dva roky mladšími a v tom ho zkus podporovat, třeba se mu zlepší nálada. Já trénuji jednu ADHD holčičku a tohle opravdu hodně pomáhá pak se dá tou aktivitou i motivovat ale pomalu nenápadně. Moje dítko v tom má jednu nevýhodu, že moc nestojí o srovnávání s okolím, nesoutěží- což jsem zatím moc u dítěte neviděla. Zítra se jdu podívat do jedné montessori školy přijde mi pro něj jako ideální vzdělávací instituce, akorát je tam plno, tak se uvidí.

alex001
14. říj 2014

Hezký večer, máme doma dvojčátka dva kluky mají 2roky narodili se ve 33tt váhy 1800g a 1100g. Od začátku těhotenství spousta zdravotních problémů. Po vyřazení z rizikové poradny nás poslali na psychologické vyšetření a tam jsme se dozěděli, že ten menší má ADHD. Jsem z toho docela vyděšená a už čtu nějakou literaturu a docela se bojím jak to zvládneme. V knihách píšou, že ADHD je dědičné a vzniká u dětí už když je žena těhotná a nemá "pohodové" těhotenství ☹ a taky předčasně narozené děti. Přicházím na to, že mám taky ADHD na 90% procent, takže to Filípek zdědil po mě a komplikované těhotenství a předčasný porod to ještě "zhoršil" 😠 .
Bude to asi boj 😒 .

maximka33
autor
14. říj 2014

@sicinka jak trénuješ tu holčičku?
@alex001 teda takhle brzo diagnoza, to jsem ještě neslyšela.Mně říkali,že dřív než v 5 letech to nemůžou rozeznat. jak se malý projevuje?

maximka33
autor
14. říj 2014

@miranda77 ahojky, že se opět sejdeme a u tohoto tématu,to jsemj nečekala 🙂 budu se k tobě obracet pro radu. koupila jsem si knihu těch autorek, co jsi psala, jen verze proučitelky (za pár korun). tak se musím začíst..

anickajirka
15. říj 2014

@sicinka no ono je problém le, že mu jde dost věcí, baví ho, umí, ale prostě to nechápu začne n to kašlat , nevím jk to popsat.Chtěl hrát n klarinet, vidí to u dědy i s dědou zkoušely...a už pár roků povídá, že bude hrát.Tak zaačal chodit do hudebky, co má v notách...zahraje, pojmenovt noty, pomlky...taky hne dpo první hdině věděl a když má cvičit, tak to dělá špatně jo, asi pět minut celkem dobrý a pk konec.Netlčíme na něho neříkáme mu, že to dělá šptně...Dneska volám pní učitelce bych věděl jak t je matějem ve škle a objednávám ho k paní v psycholožce nechci dělat něco špatně.Pracuji s lidmy s mentálním postižením a vím, že oprvdu každý člvíček je jiný, n kždého zbrá něco jiného, ale třeb s Matějem si nevím rady jak n něj, tolik jsem toho vykoušel a bez uspěchu.Jinak držím pěstičky ať v ám to vyjde ve školce a přeji všem krásný den 🙂