Zbavil se někdy někdo brýlí? Dítě nebo dospělý?

lucka662006
5. čer 2018

Ahoj maminky,
syn dostal před rokem a půl brýle, docela poctivě je nosil a dnes na prohlídce u lékaře dostal brýle silnější. Zajímalo by mě, zda se někomu podařilo nošením brýlí si oči uzdravit a brýlí se zbavit? Nebo zda Vy nebo Vaše děti dostáváte jen stále silnější a silnější brýle. Napadlo mě totiž, že jsem ještě nikdy nezažila, že by oční lékař někomu řekl "tak už brýle mít nemusíte" - jak dítěti, tak dospělému. Malý vidí i bez brýlí, mohou mu vůbec pomoci? Promiňte, ale nechci toto téma rozebírat s oční lékařkou, zajímalo by mě prostě, zda zkrátka někomu ty brýle oči vyléčily (ať už je vada jakákoliv). Mimochodem, syn vidí i bez brýlí lépe než já. Připadá mi to jako drzost, se na toto lékařky ptát a vidím, že stále povídá to svoje.... Ale zbavil se někdy někdo brýlí? Děkuji.

dizi
5. čer 2018

Mně takhle každý rok přidával doktor o půl dioptrie, až jsem to sama zarazila asi v 16 na 6 dioptriích a od té doby se to celkem drží. Ono se říká, že i dítě vidí hůř po nějakých náročnějších akcích - zkouška ve škole, sport.zápas atd a zase naopak po dovolené by třeba viděl lépe. No a nedávno jsem narazila na článek, že jde zlepšit zrak různými cviky. Manžela dost z počítače boleli oči (také má brýle) a našla jsem paní, která ty cviky učí - http://www.lepsi-zrak.cz/ - Je tedy z Prahy. No a byli jsme u ní na pár lekcích a manželovi to strašně pomohlo. Samozřejmě že zbavit se úplně brýlí, když máme víc dioptrií, by bylo na velmi dlouhou a člověk by se na to musel hodně soustředit, což v dnešní uspěchané době tak nejde. Ale bavili jsme se s paní, že třeba u dětí se na tom dá opravdu velmi dobře pracovat, protože ty oči reagují rychleji. Takže kdybych měla dítě, které by mělo mít brýle, tak bych s ním začala ty cviky cvičit, protože tam mi přijde, že by to mělo výsledky a těm brýlím by se dalo úplně vyhnout.

baris
5. čer 2018

@lucka662006 a kolik má dioptrií? Mladší dcera dostala první brýle cca před 2 roky a to - 0,75 dioptrie. Pak jsme byli po 1,5 roce na kontrole a já si bláhově myslela, že brýle už nebude potřebovat, protože viděla lépe bez nich ... No, byla jsem rychle vyvedena z omylu - má už dioptrie -2. Byla jsem docela v šoku, protože mi to taky nepřijde, že by neviděla.

Oči - dioptrie se podle mě nedají vyléčit. Mohou dioptrie klesnout, ale ne nějak dramaticky. Já třeba nenosila brýle několik let, když jsem měla jen -0,75 dioptrie.

A že vidí lépe - možná si ještě nezvykl na brýle. Dítě to má jiné než dospělý.

taya244
5. čer 2018

@lucka662006 ano zbavila som sa 🙂 . V zakladnej skole od 1-5 rocnika som nosila okuliare na blizko. Postupne sa mi zacal zlepsovat zrak a teraz mam 24 rokov a okuliare nepotrebujem. Raz za 5 rokov chodim na kontroly zraku. Samozrejme cim skor sa pride na poskodenie, tym je vacsia pravdepodobnost napravy. Mojmu manzelovi povedali ze keby zacal skor nosit okuliare (detstvo), mohol byt teraz bez nich.

dizi
5. čer 2018

@baris
@lucka662006
Právě že nejčastější příčina dioptrií do dálky je, že oko není dokonale kulaté, ale tlakem svalů, které ho drží se jakoby prodlužuje a tím se prodlužuje délka, tak ten signál jde delší dobu a člověk vidí špatně. Když se naučí uvolňovat ty svaly, které oko drží, tak se může vrátit do původního stavu (zvlášť u dětí).

lucka662006
autor
5. čer 2018

Ještě bych doplnila, že doktorka řekla, že když nemá rozkapané oči, tak se zdá, že ty dioptrie co má na brýlích, stačí, ale že při rozkapaných očích doktorka vidí, že potřebuje brýle silnější. Je to možné? A měly by se dioptrie takto zcela saturovat? Nezleniví tím oči? Nebudou se muset namáhat, aby viděly.... Jedná se o renomované pracoviště v krajském městě.

yenefer1
5. čer 2018

Já teda nemám vlastní zkušenost, ale manželovu. Jako dítě dostal brýle, ve stejný den je dostal i jeho bratr, dioptrie měli stejné. No a manžel na brýle kašlal a nenosil je, brácha je nosil poctivě. Dnes manžel nemá s očima problém, vidí dobře a brácha už má skoro 8 dioptrií. Podle mě je oko sval a když nemusí trénovat, tak se zrak nemůže zlepšit..

lucka662006
autor
5. čer 2018

@yenefer1 ahoj, přesně to si myslím já. Jako dítě jsem dostala brýle a čím jsem byla starší, tím méně se mi chtěly nosit, ve škole jsem je už nenosila vůbec a vida, dnes, v dospělosti, vidím lépe než kdokoliv z rodiny.

lucka662006
autor
5. čer 2018

Skoro se začínám přiklánět k tomu, že zkusíme chvíli bez brýlí a uvidíme.

cherris
5. čer 2018

Můj manžel na střední přestal brýle nosit, asi z frajeřiny nebo z lenosti.... A už je ani nepotřebuje, testy zraku má ok.

zutinka
5. čer 2018

Já jsem nosila brýle do 4.třídy a pak už ne

lstuchlova
5. čer 2018

Já nosila brýle od 3 do asi 12 let. Mám pružnou čočku, dokáže rychle ostřit, tak už jsem je nosit nemusela. Říkali, že cca ve 20 je budu muset nosit znovu. Je mi 22, už nezaostřím tolik a migrény jsou horší a horší, dlouho už to nevydržím.

normalnimatka
5. čer 2018

brejle oči nevyléčej, to je blbost... spíš naopak, oči se nemusej namáhat a tak to je ještě horší...mně taky pořád jen přidávali, zaseklo se to asi v mejch 15...
ale nikdy není na škodu zkusit oční jógu. nebo jsou i knihy, který slibujou zmenšení dioptrií. většinou tam to cvičení hraje nějakou roli.
https://www.cbdb.cz/kniha-37597-jak-se-zbavit-b...
https://www.cbdb.cz/kniha-81672-sance-pro-oci-v...

cviky bych určitě zkusila...u dětí to bude i rychlejší, líp to půjde, enž u dospělejch, myslim si. ale zas jako jesi máte v rodině všichni brejle, asi se tomu děti taky časem nevyhnou...

b91
5. čer 2018

@lucka662006 ahojky, pokud má dioptrie v plusových hodnotách, je zde šance, že brýle nosit nebude. Pokud jsou dioptrie v mínusových hodnotách, na 99.9% mu zůstanou. Dětem se oči rozkapávají cykloplegiky, to jsou léky které uvolňují akomodaci, aby děťátko nešvindlovalo a nenamáhalo přehnaně oči, při měření. Děti toho hodně zvládnou dokorigivat pomocí svých ciliárních svalů, proto možná bobek vidí lépe než ty. Pokud by ses chtěla na něco zeptat, můžeš psalt zde 🙂

konidana
5. čer 2018

Záleží jakou má oční vadu. (jestli + nebo -) U jednoho se vada s věkem(s růstem hlavy a oční jamky) zlepšuje a u druhého zhoršuje. Ale nikdy si nezapamatuju jestli u krátkozrakosti nebo dalekozrakosti se to má šanci zlepšit.

matttes
5. čer 2018

Moje dcera ma cca 3 mesice bryle. Silhavost a 3,5 a 4,5 dioptrie na dalku. Po 2 mesicich na kontrole doktorka rekla ze silhavost uz zadna diky brylim a to nenosila ani okruzor. Dioptrie zatim stejne tak uvidime v srpnu jak dopadne kontrola. Doktorka mi rekla ze jednou bez bryli bude ale nebude to hned. Dceri je 2,5 roku.

konidana
5. čer 2018

Dcera ve 4 letech naměřeny 4 dioptrie, skla dostala dvojky (malá hlavička, obraz se jí tvořil za sítnicí=dalekozrakost-s růstem dítěte mizí-na rozdíl od krátkozrakosti) Po čtvrtkách jí postupně ubírali, nyní v 10 letech by měla nosit asi 0,75 a 1dioptrii, ale už brýle nenosí. I když na čtení nebo na tabuli si je občas vezme.

olga_
5. čer 2018

Nečtu zkušenosti ostatních, ale bývá to tak, že oko při brýlích zleniví, takže nošením dioptrie určitě neubývají. Moje mamka se brýlí na dálku zbavila - zahrabala je do písku a už je pak nikdy nepotřebovala. Na dálku vidí luxusně. S lékařkou bych to klidně řešila. Jde o zdraví tvého dítěte, máš očividně pochybnosti, a pokud je to fobrá lékařka, bude se o tom i seriózně bavit. Případně bych konzultovala i na jiném pracovišti ideálně v jiném místě, aby ruku ruka nemyla...

snahnah
5. čer 2018

Oko není sval, takže nějakým cvičením si extra nepomůžete, můžou se cvičit max.okohybné svaly na uvolnění a relaxaci. Oko má schopnost akomodace, což je přizpůsobování (ostření) na různé vzdálenosti. Záleží jaká je oční vada a věk, v některých případech si to člověk může nevědomky dokorigovat sám a myslí si, že vidí, ale při delší námaze na tuto vzdálenost může docházet k problémům jako je migréna, únava a tak. Mnohdy ani neví, že se správnými dioptriemi by viděl ještě lépe. Je to taky o zvyku. Kdo má nízké dpt a brýle nenosí pravidelně, může mít pocit, ze s nimi vidí hůř. Prostě mozek si na novou skutečnost taky musí zvyknout a nový obraz zpracovat. Problém bývá v omezeném zorném poli, periferním zkreslení ve sklech, pocit houpání, časem to při správné korekci přejde. Problém bývá také psychologický, kdy si to člověk v hlavě nastaví tak, že brýle jsou zlo a nechce je. Oko dítěte neustále roste, může růst až do 26 let. Nejvíce však do 15-18 let, pak se to ustalí do zhruba 40-45 let, kdy dochází k degeneraci oka vlivem ukládání bílkovin, vlivem prostředí,námahy a stárnutí organismu a zhoršuje se akomodace oka (potřeba mít jinou korekci do blízka a na střední vzdálenost). Kdy to nastane je individuální, někdo ve 35,někdo v 50 letech. Někdo taky vůbec, to je většinou nekorigovaný myop, který nemá velké nároky na zrakovou ostrost. Takže obecně, záleží jaká je oční vada, kdy se začne řešit a věk dítěte je taky důležitý faktor. Amblyopie se třeba nedá už moc řešit po 6 roku, ale pokud je druhé oko zdravé, dokoriguje si to s ním. Takže odpověď na otázku tazatelky, může se dítě časem brýlí zbavit, ale jsou tam různé faktory. Proto se příště obraťte na odborníka a ne na laickou veřejnost, která o tom ví s prominutím prd. Rozkapavání očí už zodpovězeno bylo, v některých případech se rozkapává i dospělým.
Kvalitu vidění přes brýle můžete ovlivnit i výběrem skel s antireflexní úpravou, která snižuje odrazivost a pocit, že jsou na sklech šmouhy, odlesky a zpětné vidění vlastniho oka.

cinam
5. čer 2018

Můj taťka měl dvě dioptrie na dálku, ale brýle nosil jen na řízení kde to neznal. Nyní je mu 72 a nemá žádné dioptrie (hádám že se to vyrovnalo s opačnou vadou, to se ve stáří často stává). Já dostala brýle (také 2 dioptrie na dálku) v 8 letech. V 18 letech jsem jich měla už 10, pomohl až laser ve 20 letech. Od té doby (už 10 let) jsem na nule.

evaviki
5. čer 2018

Dostala jsem bryle ve 3 letech, cca 6 dioptrie, plusky. Vekem se zrak prirozene meni do minusu jakoby, takze se to dorovna. Po operaci strabizmu mi dioptrie klesly (cca 7 let a +4), v puberte jsem je na leto u more vzdy odlozila a pak byly silne, takze mi je dr. postupne snizovala. Ve 14 uz odmitla, vyhodila jsem je tedy uplne. Je mi 37 a jsem bez bryli, ocni vadu mam cca +2. Syn ma predepsane bryle od osmi mesicu, nesnesl je. Je mu 9 a nenosi je vubec.. Kdyz je unaveny, tak se to asi projevi, ale jinak je nepotrebuje. Dotaz, zda bude bez bryli jsem polozila dr.,kdyz mel rok a pul a byl po operaci strabizmu a rekla mi, ze jeji odhad je, ze v dospelostoi bryle mit nebude, protoze se ta vada vyrovna sama..

soleilll
5. čer 2018

@lucka662006 Záleží, jestli má brýle na blízko (plusky na dalekozrakost) nebo na dálku (mínusky na krátkozrakost). Jestli na blízko, tak díky růstu oční bulvy se může teoreticky brýlí "zbavit" v pubertě. Jestli má ale brýle na dálku, tak se mu naopak zrak v pubertě pravděpodobně ještě skokově zhorší. Můžeš mu začít šetřit na laserovou operaci, kterou lze podstoupit po ustálení vady (zrak se několik let nezhorší) po 18. roce.

lucka662006
autor
5. čer 2018

@matttes ahoj, za 2 měsíce se zbavila šilhavosti, je to vůbec možné?

lucka662006
autor
5. čer 2018

@b91 ahoj, děkuju, na receptu na brýle je napsáno "dioptrie+3,25, Dp-0,5, Osa pro jedno oko 25 a pro druhé 12. To má tedy korigovat tu vadu, která se s věkem může lepšit nebo se spíše bude stále zhoršovat? Proč je osa u každého oka jinak? Děkuji.

lucka662006
autor
5. čer 2018

@soleilll ahoj, na receptu je dioptrie +3,25, to jsou brýle na blízko a vada se může díky růstu bulvy teoreticky zlepšit? děkuju.

ckei
5. čer 2018

Ano, bratr se zbavil.

lucka662006
autor
5. čer 2018

@lucka662006 ještě bych doplnila, že je uvedeno DO DÁLKY +3,25 pro obě oči .... je to ta vada, která se může růstem oka teoreticky zlepšit? děkuji.

matttes
5. čer 2018

@lucka662006 ptala jsem se na to dvakrat a rekla mi doktorka ze ano, prislo mi to strasne rychle. Bryle nosi poctive cely den. Doktorka rekla ze je to diky brylim. Chodime primo na detske ocni kde jsou super, tak jim verim.

ariadna12
5. čer 2018

Mne se jen od 5. tridy dioptrie na dalku zvysovaly. Asi mne toho zbavi ci zmensi dioptrie operace.

snahnah
6. čer 2018

@lucka662006 Zažitý omyl je, že když jsou + dpt, jsou to brýle na blízko. Není tomu tak, můžou být i do dálky. Znamená to, že má krátké oko, český název oční vady dalekozrakost je zavádějící. To, že dobře vidí je způsobeno velikou pružností čočky v dětství, takže si to dokompenzuje akomodací, ale oko se zbytečně namáhá. U této vady opravdu může oko růst tak, že do budoucna brýle nebude potřebovat. Ty osy jsou osy cylyndru, tím se koriguje astigmatismus, nejčastěji to bývá nepravidelně zakřivenou rohovkou. Osy můžou být různé, je to běžné.

superkousky
6. čer 2018

@yenefer1 Na tom něco bude. Moje mamka brýle nenosila a furt měla nějak těch 0,5-0,75 a když pak brýle začla nosit (zhruba ve 40ti.),tak má oči horší a horší. Já nosila brýle poctivě a z 1 mám 9tky a dcera má taky čím dál silnější.