Vysoký hormon AMH. Má někdo podobnou zkušenost?

lilavatty
19. čer 2018

Ahoj děvčata, jsem znovu zpět. Po loňském nevydařeném ET ( únor), se zítra s manželem vydáváme do Prahy do Gennetu. Předtím jsem chodila do Pronatalu a nebyla jsem spokojená. Nemám žádné testy-imuno, genetika, hematologie...Tak proto teď Praha. A chci se vás zeptat na hormon AMH. Já sama ho mám dost vysoký-15,63. Co jsem si včera četla, tak vysoké AMH značí PCOS - polycystické vaječníky. Mám i jiné příznaky-obezita, akné, nadměrný růst chlupů.... Ale nikdo mi o PCOS neřekl. Máte to také někdo tak? Popřípadě jaká byla léčba, jak dlouho trvala atd. Budu moc ráda. Mám ze zítřka docela strach. Přeci jen jsem vyšla ze cviku 😃 Miulý rok jsem pak přerušila IVF, protože mi nebyla prodloužena smlouva v práci a já hledala novou. A teď jsem v práci spokojená. Jenže kolem každý rodí, nebo je těhotný a já už zase zatoužila to jít zkusit....🙂 tak budu moc ráda, když mi poradíte,.Nemohu na webu nikde nic moc o vysokém AMH najít, většinou jen o nízkém....)
Díky moc!

lucye0
19. čer 2018

Kdyz uz tady na neco reaguju, tak prave na tema PCOS, protoze nechapu (nebo vlastne chapu), proc doktori posilaji pacientky s touhle diagnozou do vselijakych center asistovane reprodukce, kde to konci umelym oplodnenim za tezke penize s obr mnozstvim hormonu. Prvni metou je asi nastartovani ovulace Clostilbegytem. Poprve se casto zadari, ale taky to casto konci potratem, coz potkalo i me. Doktorka se mi pak snazila rovnat cyklus Utrogestanem, ale tez bez uspechu. Takze jsem rok po techto pokusech sla na operaci a efekt byl okamzity - prirozena menstruace, ovulace a otehotneni na prvni pokus s dobrym koncem. Bohuzel spousta zenskych o te operaci vubec nevi a konci v tech zminivanych supr klinikach - jmenuje se to drilling ovarii, dela se sice laparoskopicky v plne narkoze, ale ma velke procento uspesnosti. Tak to je ma zkusenost s PCOS.

lilavatty
autor
19. čer 2018

@lucye0 A to opravdu pomůže?? :-O U nás je tedy problém, že manžel má pomalé spermie... Také jsem zkoušela Clostík,Utroš...Ale jak jsou pomalé spermie, tak nám nevyšla ani inseminace...Pokud je jiná možnost než jít na IVF a cpát jim peníze, budu za to ráda!

alicie_k
19. čer 2018

PCOS by mělo být potvrzeno ještě kromě AMH i jinými hodnotami z krve - FSH nebo i LH, ale i dle nálezu na UZ. Snad na nové klinice bude vše lepší. Však nemusíte jít hned na IVF. Můžete podstoupit ten drilling ovarií a potom třeba jen inseminaci když není SPG dobrý.

lucye0
19. čer 2018

@lilavatty Ona ta vyhoda operace je taky v tom, ze pripadne odhali dalsi prekazky v otehotneni. Mme treba nasli jeste endometriozu, pricemz tohle slovo jsem za cely rok snazeni neslysela. Pravda ale urcite taky je, ze tu operaci nelze aplikovat na vsechny, tak pokud jsou do toho jeste pomale spermie, tak je otazkou, jaky by to melo efekt...

janapetrvalska
19. čer 2018

pcos se doporucuje dieta - vynechat vsechnycukry at uz ovoce sladke atd. kamaradka s pcos otehotnela cododrzela prisne tuto dietu prirozene. Co se tyce chloupku apod. stitna zlaza ok? prolaktin ? u neho jeteeba vytok z prsou, nadmerne ochlupeni nebo rust chloupkutam kde bwzne nerostouapod. a blokuje ovulaci ..

kucci
19. čer 2018

Ahoj, tak to vypadá na PCOS. Ale neboj zrovna s vysokym AMH se tehotni daleko lepe nez s nizkym, podle me mate urcite vysokou sanci na uspech. Jestli muzu poradit, pokud mas kg navic ihned s nimi zatoc. Pokud mas malo pohybu, zacni hodne chodit, jezdit na kole, dobra je hormonalni joga, at se spodek poradne prokrvuje! A vyhni se sladkemu obloukem, ikdyz treba nemas nadvahu. Totiz toto kdyby mi tenkrat nekdo rekl a ja si na vse nemusela prijit sama, nemusela by nase cesta za miminkem trvat 8let, ale treba jen polovinu.
Napisu sem svuj pribeh s PCOS, nastesti se stastnym koncem. ;)
Uz v puberte jsem byla oplacana a mela problemy s menstruaci - nasadili mi antinu. Po vysazeni, kdyz jsme si s partnerem rekli ze bychom chteli miminko, nastala totalni kalamita - zarustani chloupky, vypadavani vlasu, rapidni pribirani na vaze, menstruace nikde-vubec zadna. Gynekolog mi nasadil clostilbegyt a kvuli chybejici ms i utrogestan - pul roku nic. Pak rok pauza, a dalsi pulrocni snazeni s clostilbegytem-nic.
Pote jsem se rozhodla vyzkouset tradicni cinskou medicinu-dalsi rok nic, ale aspon jsem obcas dostala vlastni menzes bez chemie, coz jsem tenkrat povazovala za velky uspech 😀.
Jdeme dal, tehotenstvi nikde, zavitali jsme do CAR. Spermiogram ok jen ze jsou pulci pomalejsi, nedoplavou k vajicku. Prvni mesice jsme zkouseli inseminace s clostilbegytem- tehotenstvi nikde a nektere cykly byli bez reakce. Pote jsme zkusili 1. IVF cyklus - ET bez tehotestvi. Vyzadala jsem si diagnostickou laparoskopii a jiz zminovany drilling ovarii - u me bez uspechu, prisla jen jedna vlastni menstruace a vse bylo zase jak driv. Nasledoval 2. IVF cyklus, ET bez tehotenstvi.
Ted musim pripsat, ze behem toho hormonalniho kolotoce jsem pribrala 20kg a to pravdepodobne byl dalsi duvod proc se nedarilo!
A my uz byli bez penez, unaveni z toho vseho, dali jsme si 2 roky pauzu ze se treba stane zazrak. Behem tech 2 let jsem drzela nizkosacharidovou dietu, nejen ze jsem hodne shubla, ale obcas i dorazili mesicky, takze dalsi malicky uspech pro me ;)
Zazrak se ale bohuzel nekonal a my jsme skoncili zase CAR. Rovnou jsme sli do 3. IVF - Et odlozeny kvuli OHSS, 1. KET - a konecne moje prvni tehotenstvi s naslednym potratem :(... 2.KET bez uspechu, 3.KET moje druhe tehotenstvi a zase potrat...4.KET a konecne to prave a spravne tehotenstvi, ze ktereho mame ted uz 5ti mesicniho nejuzasnejsiho chlapecka 🙂 happy end

lilavatty
autor
19. čer 2018

Tak já asi napíši něco o nás, protože jsem toho moc neřekla- já brala 10 let HA. Při braní bla pravidelná MS, vždy 3 dny jen slabý výtok. Vysadila jsem, a MS nikde. Musela jsem chodit na vyvolávačku. Takhle to šlo rok, co jsem to s mužem přirozeně zkoušela, ale nic. Až po roce mě doktorka, teda mého manžela poslala na spermio, a jelikož jsem byla uzrovna 2.DC, vzala mi sestřička krev. U mnžela se zjistil pomalý pohyb spermií, u mě vysoké AMH 15,63, ( další hodnot si bohužel nepamatuji, to napíši až budu doma), jinak anovulační cykly, žádná MS. Doktor nejdříve zkoušel inseminaci, než nám IVF schválila pojišťovna, ale nic. Pak jsem vlastně začala už stimulaci, odběr vajíček a hned ET. Jinak co se týka toho PCOS,- o tom nikdo nic neříkal. ale co jsem si včera četla ( ano až včera, já si teď opravdu dala přes rok pauzu se vším okolo těhotenství, změnila práci atd..) tak příčiny PCOS jsou právě anovulační cykly, žádná MS, obezita, nadměrné ochlupení ( tím myslím že mi rostou chloupky i na tvářích, břiše...) a akné. Někdy vypadám jak puberťák! A tak mě napadlo, zda náhodou PCOS nemám. Samozřejmě počkám na vyšetření od doktorky, jen mě napadlo zda někdo z vás má něco takového. Při OPU se zadařilo a úroda byla 28 vajíček...🙂

lilavatty
autor
19. čer 2018

@janapetrvalska Je to asi měsíc, co jsem právě najela na LOW CARB ( dieta bez cukru) a mám dole zatím tedy 2 kg, ale u mě je to úspěch. Štítnou žlázu mi dokorka kontrolovala cca 2 roky zpět a byla v normálu. Ještě jedna věc- teď 1.1.2018 jsem se skácela. Zničeho nic, vylezla jsem z vany, zamotala se mi hlava a upadla sem do bezvědomí, manžel mě probral a stalo se to znovu. Byla jsem na EEG, EKG, SONU srdce ale jsem prý naprosto zdravá.

kucci
19. čer 2018

Jak to tak pises, mas to stejne jako ja... bude to PCOS :( Dovolim si sem dat odkaz, nevim jestli to mistni pravidla umoznuji, kdyztak poslu ve zprave pokud bys mela zajem. Je to blog o PCOS kde se ledacos k tomto dozvis a hlavne je tam psani o diete, cviceni a dalsich ruznych rad co delat a nedelat pri PCOS.

http://pcos.blog.cz

lilavatty
autor
19. čer 2018

@kucci Jsem moc ráda, že to nakonec dopadlo dobře! Ale mrzí mě, že ta cesta za miminkem byla taky tak klikatá a plná pádů.. Ale dočkala si se, to je úspěch 🙂 Jak píšu, taky sem najela na LW CARB a je to znát. Mám naštěstí super paní šéfku v práci, která dělá výživové poradenství a udělá mi jídelníček a plán zadarmo. Možná i nějaké lymfatické masáže si u ní zaplatím. MYslíš že to je PCOS ikdyž mi to doktor neřekl?

uzivatelkapetra
19. čer 2018

Chtělo by vědět jestli máš problém pouze s testosteronem, nebo i něco dál. Mě s pco seznámila už moje obvodní gyn, pak jsme šli do car a tam mi dali glucophage, což mi pomohlo výrazně s hubnutím, ale několik iui bylo bez úspěchu, teď čekáme z prvního ivf a et prcka, tak jsem ráda a za ty prachy mi to stálo

kucci
19. čer 2018

@lilavatty taky mi to muj gynekolog nerekl, porad mluvil jen o cystickach a ze neni dominantni folikul. O pcos jsem se docetla na netu a az kdyz jsem se na to mudra zeptala, rekl ze ano. V centru to pak nazyvali i jinak- hyperandrogenni syndrom.

janapetrvalska
19. čer 2018

@lilavatty zajdi na stitku dva roky je dlouuuha dobamohlo se neco zmenit ..

lilavatty
autor
19. čer 2018

@kucci Mě to právě neřekl nikdo ani v CARu... Za to mi doktor řekl že při ET jsem měla vysokou šanci na oplodnění- více než 60%. A pak krev negativní a nikdo mi k tom u ani nic neřekl. jen je zajímalo kdy půjdu na další pokus...
Já dříve u svojí gyndařky chodila na pravidelné kontroly (cytologii) 2x ročně, protože sem prý měla nějaký nález.Ale nikdy mi neřekla co to je. Jen že tam jsou vidět nějaké "mapičky"-jako asi nějaké fleky.. vůbec nevím. Nikdy nebyla řečo žádné cystě... A teď jak jsem to včera četla, mě až zaskočilo, kolik příznaků PCOS mám...☹

lilavatty
autor
19. čer 2018

@janapetrvalska A tu v CARu neudělají?

lilavatty
autor
19. čer 2018

@uzivatelkapetra Tak stačí když to zítra řeknu doktorce a udělají z krve testy i na mužské hormony, ne? Jako docela mě ty chloupky vytáčejí😀 Nejvíc mě štve, že i rostou i na prsech, máte to taky někdo?😀

uzivatelkapetra
19. čer 2018

@lilavatty řekni si o hormonální profil, ale to se bere cca 2dc, tak počítej s tím podle toho kdy čekáš ms. Tam ti zhodnotí všechny obvyklé hladiny hormonů, mezi nimi i testosteron

lilavatty
autor
19. čer 2018

@uzivatelkapetra No já ale MS jentak nečekám😀 To je en problém, že když budu chtít naplánovat odběr krve 2.DC, musim n gyndu na injekci, pak čekat než to dostanu a další den do Prahy (máme to 70km). A vůbec nevím jak to říct v práci....☹

lilavatty
autor
19. čer 2018

@uzivatelkapetra podívám se do papírů z loňska, zda tam testosteron je napsaný... Když budu mít v těle hodně mužských hormonů, jak se to léčí? jedna kamarádka říkala, že jí trvalo 9 měséců, než se jí hladina hormonu srovnala...☹

evawest
19. čer 2018

Mne zrovna vcera sestricka na klinice rikala, ze mam AMH pres 16 a ze to znamena, ze mam vysokou zasobu vajicek. O PCOS mi taky doktor rikal, ale u nas to zadne problemy neznamena. Ani na sobe nic nesleduju.

lilavatty
autor
19. čer 2018

@evawest Ani třeba akné, chloupky?

uzivatelkapetra
19. čer 2018

@evawest jakože máš pravidelnou ms a ovulaci?

uzivatelkapetra
19. čer 2018

@lilavatty já brala zezačátku duphaston, aby ms docházela. To nemáš nějaké krevní centrum poblíž? Nebo že by ti vypsali žádanku a zašla by sis k obvoďákovi?
V práci se domluv, že půjdeš na půl směny na propustku, to by nešlo?
Jinak s léčbou testosteronu nevím, já měla pco díky něčemu jinému

lilavatty
autor
19. čer 2018

@uzivatelkapetra Právě že mám nepravidelnou. MS bez vyvolávačky nedorazí a ovulaci nemám..

lilavatty
autor
19. čer 2018

@uzivatelkapetra Krevní centrum snad bude ve vedlejším městě... Musím se zítra zeptat, jak to půjde udělat.

evawest
19. čer 2018

@lilavatty Na akne jsem nikdy nastesti netrpela, ani v puberte. Obcas se mi sem tam nejaky pupinek objevi, ale nic strasneho. Chloupky vubec.
@uzivatelkapetra Nez jsme pred dvema/tremi lety zacali s manzelem IVF, ms pravidelna kazdych 30 dni. Ovulaci jsem si nikdy nesledovala. Nadvahu teda mam, ale ja rada jim a jsem lina se hybat, takze to na PCOS svadet nemuzu. 😄

bohyne80
20. čer 2018

@lucye0 Ahoj Lucye, prosím tě. Na tyto diskuze moc často nechodím, ale tvá odpověď v souvislosti se zvýšenou hladinou AMH a PCOS mě zaujala. O drillingu vaječníků jsem již slyšela. Sama mám PCOS, AMH více než 20!. Zřejmě mám ztluštělý obal vaječníků tak jak tomu je u PCOS. Zvažovala jsem drilling, ale dost mě odradil názor, který tuto metodu hodnotil ve smyslu poškození vaječníků laserem, kterým se drilling provádí. Prý se vaječníky poškodí a musí se poté nejméně půl roku zotavovat. Bude mi 38 let. Prosím těm mohla by si mi k tomu drillingu něco říct více. Děkuji R.

uzivatelkapetra
20. čer 2018

@bohyne80 sice ses neptala mě, ale právě o to poškození jde, díky němu se může podařit zralému vajíčku se dostat ven z vaječníku. Za půl roku právě se ti můžou ty ztluštělé obaly vrátit do původní síly a to vajíčko se ven už zase nedostane

lucye0
20. čer 2018

@bohyne80 V jilemnicke nemocnici, kde jsem lezela, delaji drilling na obou vajecnicich, ale jeden z doktoru mi rikal, ze s tim uplne nesouhlasi, ze v jeho predchozim pusobisti do jednoho vajecniku radsi nezasahovali, tak nevim, jestli opravdu hrozi nejake poskozeni. Snazit se pak ma prave hned. Ja dostala menstruaci 28. den po operaci a ovulovala jsem 16. den. Prvni sex jsme meli uz tyden po operaci, ale to jsem se unahlila, bolelo me pak bricho kolem stehu a lehce to krvacelo, ale dole v pohode, chichi. No a kdyz jsem se ted ptala doktorky, dva mesice po porodu, jaka je prognoza, zda se to vrati, tak mi rekla, ze studie ukazuji, ze pokud se otehotni do jednoho roku, tak uz se PCOS neobjevi. Pokud se to vsak nepovede, tak ty vajecniky po case zase "zarostou" a musi se tak hledat jine reseni.

petramarkova
Autor odpověď smazal
Zobraz