Druhý trimestr začíná 14. a končí 26. týdnem těhotenství, přičemž bývá ze všech tří tím nejpříjemnějším. Zpravidla už totiž polevují nevolnosti a únava, ale bříško ještě není tak veliké, aby nastávající maminku omezovalo. Podívej se, co tě ve druhém trimestru pravděpodobně čeká.
Druhý trimestr těhotenství si nastávající maminky obvykle užívají.
Dobrý tip: Do kabelky si dej malou svačinku, kterou budeš mít po ruce, kdyby se ti udělalo slabo, třeba müsli tyčinku.
Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.
Říkáš si, proč ti lékař na každé těhotenské poradně měří krevní tlak a zdůrazňuje, abys ani příště nezapomněla přinést moč? Jeho jednání má důležitý význam, protože právě sledování krevního tlaku a přítomnosti bílkoviny v moči přispívá k včasné diagnostice preeklampsie. Co to je, jaké jsou její příznaky a proč představuje riziko pro tebe i děťátko? To se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.
Těhotenské bříško během druhého trimestru.
Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.
Pokud by lékař došel k podezření, že by nemuselo být všechno v pořádku, pro více informací navrhne další vyšetření. Například:
Glukózo-toleranční test (OGTT) má odhalit případnou těhotenskou cukrovku. Bývá ovšem tak trochu strašákem některých budoucích maminek, ale každý jsme jiný, a i když si možná v diskuzi přečteš, jak byl někomu nepříjemný, neznamená to, že ty ho nezvládneš levou zadní. 😊 Podívej se, zda je nutné se na něj nějak připravit a co tě při něm čeká.
Stačí kliknout na týden těhotenství, který tě zajímá, a dozvíš se vše, co se ho týká.
Čtvrtý měsíc těhotenství by ti měl poskytnout prostor, abys načerpala nové síly a zároveň se připravila na vše, co tě brzy čeká. Začíná druhý trimestr a spolu s ním se zvyšuje i šance, že dostaneš důkazy o tom, že těhotenství umí být i příjemné. Pojď se podívat, co tě ve čtvrtém měsíci čeká a na co bys neměla zapomenout.
Díky pátému měsíci se přehoupneš za polovinu těhotenství. A samozřejmě stejně jako předešlé měsíce i on má pro tebe spoustu novinek. Pojď se podívat, co tě čeká a nemine.
Dokáže tě ještě těhotenství něčím překvapit? Odpověď na tuto otázku ti dozajista poskytne šestý měsíc, který začíná 23. týdnem a končí 26. týdnem těhotenství. Čeká tě nějaké speciální vyšetření? A na co se bude nyní soustředit tvůj gynekolog? I to se mimo jiné dozvíš v našem článku.
Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek
Co ve videu zaznělo:
Zajímavé informace o miminku i tvém těhotenství ti vypočítá naše těhotenská kalkulačka.
Tento nepříjemný problém souvisí s rostoucím bříškem a řešit ho můžeš hlavně úpravou jídelníčku. Pokud ani to nezabere, lékař nebo lékárník ti poradí, co lze v těhotenství užívat.
Pálení žáhy trápí každého desátého člověka a každou druhou těhotnou ženu. Dochází k němu při návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu, tzv. reflux, kdy kyselé šťávy dráždí sliznici jícnu a dochází k nepříjemnému pálení. Pyróza, jak se také pálení žáhy říká, bývá doprovázena zápachem z úst a bolestmi žaludku.
Nejen v tomto, ale i ve třetím trimestru, je vhodné spát na levém boku, protože tak nedochází k utlačování důležitých cév. Skvělým pomocníkem je přitom kojicí polštář, ke kterém se přitulíš a on ti poskytne oporu.
Najít pohodlnou polohu během spánku v těhotenství může být problém během usínání těhotné ženy. Pravidelné spací polohy, na které je žena zvyklá, už jí nebudou vyhovovat. Existuje celá řada důvodů, které způsobují toto nepohodlí, ale zároveň existují i spací polohy, které zabezpečí dostatek potřebného odpočinku.
První pohyby miminka jsou obvykle cítit okolo 20. týdne těhotenství a připomínají bublání. U maminek, které čekají už několikáté dítě, můžou být pohyby cítit i dřív.
Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.
Škytání se projevuje lehkými otřesy a miminko se jím připravuje na dýchání, s nímž začne po porodu.
Možná i ty v těhotenství zaregistruješ zvláštní pohyb v bříšku – jde o jakési rytmicky se opakující škubnutí, která samy od sebe po chvilce zase utichnou. Nastávající maminky, které tento jev pocítí poprvé, musí chvilku bádat, co se to právě odehrálo, než přijdou na to, že nejde o nic neobvyklého. Miminko v bříšku totiž běžně škytává. 🙂 Zjisti v našem článku, proč tomu tak je.
Jako syndrom hnízdění se označuje instinkt, který vede nastávající maminky (a někdy i tatínky) k zajištění bezpečného prostředí pro miminko. Právě proto možná máš náhlou potřebu změn ve své domácnosti.
Syndrom hnízdění je instinkt, který pociťuje většina budoucích maminek. Odborníci se domnívají, že za něj mohou hormonální změny v těle a mozek se jeho pomocí chce ujistit, že se na příchod miminka opravdu připravíš.
Budování sourozeneckého vztahu u staršího potomka začíná ještě před narozením mladšího. Základem je nelhat, například ve stylu „Budete si spolu hrát,“ protože pak přijde na svět malé miminko, které nejen, že si nebude hrát, ale navíc bude potřebovat pozornost a čas. Připravuj proto dítě na to, že se budeš muset o brášku nebo sestřičku starat, a motivuj ho, aby ti pomáhalo. Spíše se tak stane tvým parťákem, který se nebude cítit odstrčený.
Už doma jedno děťátko máte a uvažujete, že je čas na další miminko. Nebo možná už těhotenství prožíváte a řešíte, co na to starší sourozenec? Narození dalšího dítěte do rodiny je velká změna, a tak není divu, že vás mohou přepadat obavy, jak to jako rodina zvládnete. Především pro vaše prvorozené dítě to pravděpodobně bude velice náročné období. Můžete se ale na potenciální problémy připravit předem a třeba se některým i vyhnout.
Bude to chlapeček, nebo holčička? To je otázka, kterou si klade asi každá budoucí maminka. Pokud patříš mezi ty, které chtějí vědět pohlaví miminka co nejdříve, pojď se s námi podívat na různé metody jeho určení. Kromě toho ti prozradíme, ve kterém týdnu se dá pohlaví děťátka zjistit, jaké faktory do toho mohou vstoupit a co za vyšetření musíš podstoupit, aby ses co nejdříve dozvěděla, jestli čekáš dceru, nebo syna.
Výběr jména pro děťátko není jednoduchou záležitostí. Křestní jméno provází člověka celý jeho život.
Těhotenské bříško vypadá na každé těhulce jinak. Některé ženy se obávají, když je jejich bříško příliš malé, příliš velké a nebo špičaté.
Modrý koník ti pomůže odbornými radami i sdílením zkušeností uživatelek.
<< 1. trimestr 37 / 3. trimestr >> 13
Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu