Dovolená u moře je pro děti velkým a nezapomenutelným zážitkem a aby to byl také příjemný zážitek pro rodiče, je dobré být na dovolenou dobře připraveni a vybaveni. Není třeba se obávat toho, že bude nutné sebou vézt obrovská zavazadla navíc, jde jen o to dobře promyslet, co by se mohlo hodit a co ne. Co tedy sbalit dětem na dovolenou k moři, aby se posléze jen těžko nesmiřovaly s tím, že najednou nejde něco, co je doma tak nějak bezproblémové a automatické?
Video: Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka týkající se dovolené s dětmi:
Množství oblečení závisí zejména na délce pobytu a také možnostech přeprání. V případě dětí je však vhodné mít oblečení raději dostatek. Co by tedy v zavazadle dítěte nemělo chybět:
Cestovní pas - je pro dítě povinný od 26.6.2012, od tohoto data platí zásada jedna osoba=jeden cestovní pas.
V případě, že se jedná o dovolenou ve státech Evropské unie, je vhodné zabalit i kartičku zdravotní pojišťovny, která zajistí alespoň částečnou úhradu případné lékařské péče.
Hygienické potřeby - zubní kartáček, dětská pasta na zuby, šampón, sprchový gel (mýdlo), hřeben, ručníky, osušky nebo pončo, krém na opruzeniny pro nejmenší. Děvčátkům sponky, gumičky a čelenky do vlásků.
Opalovací krém s vysokým faktorem - pro děti nejlépe faktor 50. Natírat dítě je vhodné ještě před vstupem na slunce a poté vždy po koupání.
Krém či mléko po opalování - je vhodné používat i v případě, že dítko bylo mimo pláž, např. pouze na vycházce, i tehdy může být pokožka od sluníčka opálená.
Lékárnička - by měla obsahovat všechny základní léky, které by mohly být u moře potřebné v případech rýmy9, nachlazení, štípnutí hmyzem, teploty, průjmu1, spálenin atp. Dále by měla samozřejmě obsahovat i obvazy, náplasti, teploměr11, dezinfekční přípravek, nůžky atd.
Obuv - sandálky, žabky, tenisky, plážové botky (písek či kamínky na pláži jsou rozpálené a i vstup do moře může být pro dítě plný nástrah).
Pokrývka hlavy - klobouček, čepice, šátek nebo kšiltovka - proti úpalu.
Mikinka nebo svetřík - budou se hodit na večerní procházky nebo pro případ chladnějšího počasí.
Plavky (UV obleček nebo plenky do vody) - po koupání je nutné malému dítěti mokré plavečky vysvléknout, aby se předešlo rýmě nebo zánětu močových cest. Proto je vhodné zabalit plavečky dvoje.
Ponožky, punčocháče
Spodní prádlo
Pyžamo
Trička a tílka
Větrovka - na výlety nebo do horšího počasí.
Sluneční brýle - nejlépe s dostatečnou UV ochranou.
Hračky16- zejména potom ty nejoblíbenější, po kterých by se mohlo dětem stýskat.
Plážový stan - děti jistě uvítají i na pláži stinné místo k odpočinku nebo hraní.
Žvýkačky nebo bonbóny - tyto se využijí zejména při cestování letadlem1. Při vzletu a přistání pomáhá žvýkání tlumit nepříjemné pocity tlaku v uších. O cestování s dětmi letadlem více v článku Cestování letadlem s dětmi1.
Mlsky na pláž - tyto je možné samozřejmě zakoupit až na daném místě, ale pakliže se rodiče rozhodnou se maličko předzásobit, nemělo by se jednat o žádné cukrovinky a pochutiny, které se mohou v horku rozpustit, tzn. čokolády, čokoládové tyčinky, gumové bonbóny a pod. Mezi vhodné pochutiny na pláž patří: sušené ovoce, sušenky, chipsy, křupky, oříšky atp.
Pro miminka ještě:
dětské jídlo34, umělé mléko49 (není-li děťátko již kojeno70), čaj, (pakliže rodiče tyto věci plánují zakoupit až na místě, je vhodné je pořizovat v lékárnách),
látkové plenky nebo větší pruh lehké látky - tyto využijeme nejen např. při cestování letadlem k zakrytí očiček děťátka při spánku, ale později i k zastínění kočárku při procházkách a pod.
Ubytování v apartmánu
Současné apartmány u moře jsou velice dobře vybavené i na pobyt malých dětí, možnost zapůjčení dětské postýlky22 je proto téměř automatické, mnohdy je k dispozici i pračka. Často jsou v dosahu dětská hřiště či jiná podobná vyžití. I zde je však dobré pamatovat na možnou nepřízeň počasí a zabalit sebou např. stolní hry (úměrné k věku dítěte), oblíbené hračky, pastelky + papír, omalovánky, karty atp.
Výhodou apartmánů je možnost zhotovení vlastní stravy, ovšem v případě, že k vaření budou použity místní suroviny, je zapotřebí dbát zejména na hygienu. Ovoce a zeleninu dobře omývat a být obezřetní při výběru potravin. Mnoho rodin toto řeší dovozem zavařené stravy, kterou posléze jen provaří a dokoupí pouze přílohy a zeleninu. Záleží ovšem na preferencích té které rodiny.
Ubytování v hotelu
Mnohé přímořské hotely jsou vybaveny tak, aby byl pobyt pro děti co nejpříjemnější a měly zajištěny dostatek zábavy. V nabídce se objevují dětská hřiště, bazény pro děti, animační programy, diskotéky, sportovní aktivity atp. Hotely mnohdy nabízejí i hlídání dětí, avšak tato služba bývá poměrně finančně náročná. Součástí ubytování bývá strava formou polopenze nebo penze plné. Velmi oblíbená forma ubytování je v posledních letech All inclusive, což lze volně přeložit jako Vše v ceně. Přesný výklad tohoto termínu ovšem záleží na zvolené cestovní kanceláři a také destinaci.
Ačkoliv je v hotelech nabídka vyžití pro děti pestrá, i zde je vhodné mít na pokoji zdroje dětské zábavy, opět v podobě stolní hry, pastelek, omalovánek atp.
Večeře v hotelu
Večeře v hotelu jsou dá se říct malou společenskou událostí, na kterou je zapotřebí se přiměřeně obléci. Samozřejmě záleží především na luxusnoti hotelu. Kravata u mužů povinná není, ale měla by to být např. košile s krátkým rukávem, kalhoty a uzavřená obuv, u žen šaty, sukně nebo něco podobně lehce společenského. Děti nemají přístup do jídelny či hotelové restaurace pouze v plavkách, jinak na ně nejsou kladeny větší nároky, oblečení by však mělo být čisté.
Co se týče nejmenších dětí, personál přímořských hotelů bývá k dětem velmi vstřícný, proto není problém požádat o přihřání kojenecké stravy např. ve skleničce.
Co vzít dítěti na pláž
Na pláž bude zapotřebí vzít zejména:
plavky (koupací obleček) nebo plenky do vody,
ručník (osuška nebo pončo),
opalovací krém s vysokým UV faktorem - dítě mažeme opalovacím krémem ještě před pobytem na sluníčku a poté jej aplikujeme ještě několikrát, aby se předešlo spálení pokožky.
pokrývka hlavy,
sluneční brýle,
karimatka nebo rákosová podložka (pakliže nejsou k dispozici lehátka, nebo za ně nechtějí rodiče utrácet peníze),
plážový stan,
gumové botičky do vody,
plavecké pomůcky pro děti - rukávky, plovací kruh, plovací vesta, nafukovací lehátko atp. - některou z těchto věcí je vhodné mít i v případě, že je dítko již plavec,
hračky na pláž - kyblík, lopatka, konvička, míč, soft tenis, omalovánky, pastelky, knížka atp.
světlé tričko - může se hodit ve chvíli, kdy už dítěti hrozí spálení od sluníčka,
pochutiny a svačinky,
dostatek tekutin - aby byl zajištěn pitný režim7 dítěte.
Pro maličké děti je možno vzít na pláž nafukovací bazének s hračkami a slunečník (ten si lze i pronajmout).
Do města
Vycházky do města by se měly konat v ranních, podvečerních nebo večerních hodinách, tedy tehdy, kdy slunce ještě nebo už tolik nepálí.
Co bude při vycházce do města potřeba:
kočárek+přikrývka (šátek, nosítka6 a pod.) - i dítě, které již doma kočárek nevyžaduje, jej při vycházkách u moře ocení. Postačit může i jednoduchý kočárek golfového typu14,
svetřík nebo mikinka - po západu slunce může po horkém dni nastat nepříjemné ochlazení, proto je dobré dítěti přibalit na procházku oblečení navíc,
pokrývka hlavy - klobouček, šátek, kšiltovka,
pohodlná obuv,
sluneční brýle,
tekutiny,
svačinka.
I před procházkou je nutné dítko dobře namazat opalovacím krémem!
věci na přípravu umělého mléka3 (zde se může hodit malá termoska s horkou vodou, kterou pak jen odměříme do připravené lahvičky a přidáme odpovídající množství sušeného umělého mléka),
látkovou plenku23 - může se hodit k zastínění kočárku nebo ke krmení,