@nikola38 Taky ji zapalujeme, ale ne na věnci, ale zvlášť. 🙂
@b91
@nikola38 děkuji za vysvětlení.
Ano, symbolizuje Krista, jsme věřící, ale o páté svíčce to znám asi jen tři roky. Mimochodem úplně první adventní věnec měl 24 svíček, udělal ho jeden německý učitel, aby dětem zpříjemnil adventní čas,a aby se furt neptali kdy už budou Vánoce. 😉
Navíc u nás zapalují svíčky děti a když jich je pět 😉
@leiladelly správně má být uprostřed věnce, svíčky by se prý měly zapalovat proti směru hodinových ručiček
@wendulka ano, my to tak děláme, ale umísťovala jsem ji spíše intuitivně doprostřed 🙂 Jinak určitě, jak se komu líbí, vánoce jsou o pocitech 🙂
@leiladelly přesně, já mám ráda tu atmosféru a radost dětí
@wendulka Já také. Plus společné tvoření, které ještě stále přetrvává 🙂
@leiladelly doufám, že u nás společné tvoření taky vydrží co nejdéle
Já jsem četla, že mají být fialové a 3.růžová a žádné novodobé tvary, ale kruhový věnec. O těch 5ti svíčkách jsem nikdy neslyšela. Ale je to hezké. Děkuju za vysvětlení. 💫🫶✨
@leiladelly a jak to bude letos, když je 4.adventní neděle zároveň Štědrým dnem? Budete pálit dvě najednou? 🌸
@b91 Přiznám se, že úplně nevím, ale vypadá to tak, že asi dvě najednou 🙂
My máme věnce většinou takové. Vyrábíme vždy kulaté🍀
@leiladelly tak to je krása, po tomto servisu koukám už nějakou dobu, ale manžel je kategoricky proti (prý zbytečnost mít jeden servis čistě jen na Vánoce). Možná ho jednou přesvědčím. Jen jednou jsme měli místo věnce tácek, bylo to pěkné, ale nebylo to ono.
@wendulka Já jsem si to také dříve myslela, že je to zbytečné, ale kamarád mi rok co rok dal nějaký kousek, postupně mám vánoční servis a máme ho moc rádi, evokuje to dětství, všechny ty obrázky na talířích.... Ano, my také děláme vždy kulaté, v tomto jsme tradiční 🙂
@b91 My třeba pálíme jinak... první neděli hoří jedna svíčka, druhou dvě, třetí tři, čtvrtou čtyři a pak ještě na Štědrý den taky čtyři - máme velkou spotřebu (letos teda o 4 míň). 😀 Ale naučil mě to tak chlap a líbí se nám to všem. 🙂 A musí být klasika - živý, kulatý, do červena. 🙂
@leiladelly vidíš, až se vrátím do práce tak bych vždy mohla koupit po talířku. A za pár let se to sejde. 😉 Taky zjišťuji, že čím jsem starší tím víc vyhledávám tradice. Trochu mě mrzí, že se už nedrží Barborky, Lucie a Štěpán.
@wendulka Ono je to i hezké, kupovat postupně, těšit se, nám to trvalo snad 20 let do vytvoření vánočního servisu 🙂 Ale tak, co se týká dalších tradic, držet je můžete i tak, tady Barborka se trochu drží, zbytek už ne.
@leiladelly my akorát trháme větvičky.
Např. v 19. století chodily po mnoha vesnicích ženy převlečené do bílých šatů nebo prostěradel. Říkalo se jim Barborky a byly představitelky ženských duchů. Na hlavě měly závoj, jinde nosily rozpuštěné vlasy s věnečkem na hlavě. Někde se snažily vypadat strašidelně, a tak si přes obličej načesaly vlasy nebo poprášily obličej od mouky. V ruce nosily košík s ovocem a cukrovím pro hodné děti, pro zlobivé vařečku, metlu nebo proutek. Barborky obcházely domy podobně jako Mikuláš, který je tradicí i v dnešní době, a děti strašily huhláním „mulisi, mulisi…“, což byla zkomolenina „modli se, modli se…“ Jestli byly děti hodné určovalo také to, jestli se modlí. Barborky chodily 3. prosince, v předvečer svého svátku.
@odula
Barvy svíček pro katolíky, protestanty, luterány i anglikány
Rozdíly jsou patrné v barvách a počtu svíček. U nás je adventní liturgickou barvou fialová, a tudíž by se měly používat svíčky a stuhy fialové. Tato barva symbolizuje noblesu, důstojnost, rozjímání a pokání. Tři fialové svíčky doplňuje čtvrtá růžová – barva naděje a zrození.
Pátá bílá svíčka uprostřed na Kristovo narození. Bílá barva je symbolem duchovní čistoty a Vánoc, i samotného Ježíše Krista.
@wendulka Děkuji za podrobné informace, to jsem nevěděla, že takové tradice v minulosti byly 🙂
@leiladelly I Lucie chodívaly, ty zase kontrolovaly jestli je uklizeno a jestli hospodyně ten den nepředala, to se nesmělo.
Babička jednou vyprávěla že chodívaly na Štěpánskou koledu, ale že v Čechách se s touto tradici nesetkala. Babi se narodila v Rumunsku a tam na tradice prý hodně dbali (bavíme se o letech před a během 2.sv.v.)
@wendulka u nás jsme dávaly na okno punčocháče a do nich dostaly nadílku (od Barbory).
@wendulka a ještě jsem nedávno četla, proč se to slaví v předvečer svátku, údajně je to proto, že dříve nový den začínal se západem slunce dne předchozího.
@velkabublina To praktikujeme pořád, s punčochou. 🙂
@velkabublina ano to jsem taky celá četla, proto je v naší společnosti zažitý Štědrý večer 24.12. a ne 25. na Boží hod
@velkabublina V křesťanské tradici to platí jen pro sváteční dny. (Myslím, že v židovské tradici to tak je každý den, ale nechci mystifikovat.) Např. u nás se adventní svíčky zapalují už v předvečer, tedy v sobotu po setmění. Proto bys se štědrovečerní večeří měl čekat až do setmění, v tu chvíli vlastně začíná Boží hod.
@lokesa paráda, díky za upřesnění
Já si lámu hlavu, proč pěti. Vysvětlíš? 🙏🏼