Majetkové vypořádání po rozvodu. Je možné ještě dohodu napadnout, i když jsem ji podepsala?

Zodpovězené
22. říj 2024

Dobrý den,

minulý rok jsme s bývalým manželem uzavřeli dohodu o vypořádání SJM po rozvodu. Bohužel pro mě docela nevýhodnou. Přistoupila jsem na ni, protože na mě všichni tlačili, ať už to neprotahuji a podepíšu.

Hlavní problém jsem měla s vnosy do manželství. Všichni mi tvrdili, že neexistuje, že by někdo zohlednil zhodnocení vnosu do manželství. O to víc mě zaskočilo, když jsem nedávno četla článek, že soud rozhodnul, že se samozřejmě i vnosy do manželství zhodnocují a musí se to vzít v potaz.
Bývalému manželovi jsem už zaplatila spoustu peněz a ještě část mu mám doplatit.

Mám ještě šanci tu naši dohodu napadnout, nebo už mám prostě smůlu, protože jsem podepsala?

Děkuji za odpověď.

S.

Dobrý den,

dohoda o vypořádání SJM je smluvní ujednání, které má mezi bývalými manželi právní závaznost. Pokud jste ji podepsala a schválil ji např. soud v případě nesporného rozvodu, je v zásadě platná a právně závazná. Platná a právně závazná je však i bez schválení soudu. Nicméně v určitých případech je možné platnost dohody napadnout, ale to záleží na konkrétních okolnostech.

Možnosti, kdy byste mohla dohodu napadnout, jsou omezené a komplikované, ale existují:
• Neplatnost dohody: Pokud jste podepsala dohodu pod nátlakem nebo za nevýhodných podmínek, protože jste byla uvedena v omyl nebo jste nedostala všechny relevantní informace (např. o právu na zhodnocení vnosu), mohlo by se uvažovat o tom, zda je dohoda platná. Občanský zákoník, umožňuje v některých případech napadnout právní jednání z důvodu omylu, podvodu, nátlaku či nedostatku svobodné vůle při uzavření smlouvy, a to žalobou na neplatnost dohody. Pokud byste byla schopna prokázat, že jste jednala pod nátlakem nebo omylem, existuje teoretická možnost domáhat se neplatnosti dohody. Soud by v takovém případě znovu přezkoumal podmínky, za jakých byla dohoda uzavřena, a mohl by rozhodnout o její neplatnosti nebo změně.
*• Nevýhodné rozdělení SJM:** Pokud byste dokázala, že dohoda byla extrémně nevýhodná (nepoměrně nerovnoměrně rozdělené majetky), soud by mohl rozhodnout o její revizi, a to zejména pokud by bylo prokázáno, že druhá strana jednala nepoctivě či záměrně Vám poskytla mylné informace.

Pokud jste uzavřela dohodu o vypořádání, aniž by toto zhodnocení bylo zohledněno, mohla by být dohoda pro vás nevýhodná. Problém je, že pokud jste tuto dohodu dobrovolně podepsala, bude obtížné se nyní domáhat její změny nebo anulace.

V těchto případech hraje roli i čas - obecně máte na napadení smlouvy či dohody tříletou promlčecí lhůtu.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44