Diskriminační podmínky podnájmu. Nebo je tato podmínka v pořádku?

Zodpovězené
19. led 2024

Dobrý den,

jsem nájemnicí družstevního bytu, který jsem chtěla po přestěhování pronajmout. Prošla jsem tedy Stanovy družstva a zjistila, že je zde uvedeno, že podnájem je možný pouze pro občany členských států EU. Přijde mi to jako podmínka v rozporu s Antidiskriminačním zákonem.

Opravdu je tato podmínka v pořádku?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Váš dotaz pravděpodobně míří na to, zda uvedená podmínka ve Stanovách družstvech je diskriminační, a zda by obstála ve světle zmíněného antidiskriminačního zákona při případném sporu. Antidiskriminační zákon podle § 2 za diskriminaci označuje stav, kdy se s jednou osobou zachází méně příznivě než s jinou osobou ve srovnatelné situaci, pokud je toto jednání motivováno některým z výslovně jmenovaných důvodů a pokud k tomuto jednání dochází v některé ze stanovených životních situací. Za diskriminaci ve smyslu antidiskriminačního zákona proto nelze označit každé méně příznivé zacházení, a to ani kdyby takové jednání jinak odporovalo obecné zásadě rovného zacházení a bylo by diskriminační ve smyslu jiných vnitrostátních či mezinárodních právních pramenů.
Co se týče konkrétně Vámi uvedeného důvodu, pak podmínka občanství lze zařadit pod státní příslušnost. Zatímco diskriminaci na základě národnosti zakazuje antidiskriminační zákon ve všech oblastech spadajících do jeho působnosti, tak státní příslušnost se jako zakázaný diskriminační důvod uplatní jen v právních vztazích, na které dopadá nařízení o volném pohybu pracovníků EU. Je tedy nutné od sebe tyto dva diskriminační důvody odlišovat – národnost a státní příslušnost. A diskriminační důvod státní příslušnosti antidiskriminační zákon uznává pouze v situacích spojených s volným pohybem pracovníků EU (tedy např. přístup k zaměstnání, výběrová řízení atd.), ale není možné jej vztáhnout na úpravu interních pravidel pro nájem nemovitosti. Omezení podnájmu pouze pro občany členských států EU tedy není v rozporu s Antidiskriminačním zákonem.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44