Dědictví v nesezdaném soužití. Jak by to bylo?

Zodpovězené
19. led 2024

Dobrý den,

ráda bych touto cestou položila dotaz na téma dědictví.

Partner (v hádkách typu "dělám to pro vás") rád zmiňuje majetek, který "máme", což beru s rezervou, neboť: nejsme manželé, žijeme spolu cca 10 let, máme dvě malé děti. Partner má firmu a dva domy na hypotéku, vše ovšem nabyl před naším vztahem. S firmou mu pomáhám, do domů investuji svoje peníze, mám na sobě i nemalou půjčku, která padla jak na dům, tak do firmy. Kdyby partner zemřel, dědit nemohou, protože nejsme sezdáni, a do dědictví by vstoupilo jeho, dnes už dospělé, dítě, se kterým však po rozchodových bojích s jeho matkou nemá funkční vztah, funguje spíše jen jako plátce výživného.

Jaké jsou možnosti, když bych chtěla zachovat domov pro mě a moje děti bez nutnosti vypořádání podílu prvního dítěte, protože by to finančně bylo absolutně mimo moje možnosti, ale k domu máme vztah, je to náš domov a děsí mě představa, že bychom se ho museli vzdát?

Lze do závěti zapsat, že rodinný dům zdědí pouze dvě mladší děti a firma, která sídlí v druhém domě (což bude určitě minimálně dvojnásobná hodnota než má rodinný dům) se bude dělit i mezi třetí dítě?

Lze, abych například, po splacení půjčky samozřejmě, přistoupila k hypotéce a stala se tak spolumajitelem domu a tím si zajistila větší nárok na tento dům?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

hned na úvod je důležité zmínit, že podle aktuální právní úpravy jsou potomci zůstavitele, tedy jeho děti, nepominutelnými dědici. A nepominutelní dědicové mají vždy právo na povinný díl z pozůstalosti po zemřelém, tedy na minimální část pozůstalosti. Výjimku tvoří případy, kdy jsou potomci řádně vydědění, což ve Vaší situaci pravděpodobně nenastalo a ani nestane. Tedy, partnerovi potomci, zletilí i nezletilí musí po jeho smrti získat určitý podíl na pozůstalosti. Pokud by se tak nestalo, byla by možné žalobou napadnout pořízení pro případ smrti pro jeho neplatnost. Vaše děti by tedy určitý podíl získaly za všech okolností.

Co se týče závěti, je pak na vůli zůstavitele, jak svůj majetek rozdělí. Závěť je právní dokument, který umožňuje zůstavitelům libovolně určit, jak má být jejich majetek rozdělen po jejich smrti. Jediným omezením při tvorbě závěti jsou právě výše zmínění neopominutelní dědicové. Je možné se tedy s partnerem domluvit a poměry pro případ jeho smrti upravit do závěti libovolně, avšak musí v něm pamatovat na všechny své potomky, a i dospělé dítě z přechozího manželství tak do závěti musí zahrnout. Pokud byste se domluvili, je možné upravit poměry tak, jak jste uvedla, tedy že rodinný dům zdědí Vaše dvě společné děti a další nemovitost zdědí potomek z prvního manželství, případně se jeho hodnota rozdělí.

Pokud by závěť, ani dědická smlouva sepsány nebyly, pak nastupuje tzv. dědění ze zákona podle dědické posloupnosti. Ve vašem případě by nastoupilo dědění podle první dědické třídy, v první dědické třídě dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel nebo manželka, každý z nich stejným dílem. Tedy, i podle dědické posloupnosti by pozůstalost byla rozdělena mezi partnerovy potomky.

Pokud byste se chtěla stát spoluvlastnicí dané nemovitostí, je nutné, aby se tak stalo na základě právního titulu, se kterým právo spojuje vznik vlastnického práva – tedy např. kupní nebo darovací smlouva. Skutečnost, že přistoupíte jako spoludlužník ke splacení hypotéky nemá na Vaše vlastnické právo k domu žádný vliv. Pokud byste se chtěla stát spoluvlastnicí domu, pak byste se s partnerem musela domluvit, že by na Vás polovinu, nebo jinou odpovídající část domu, převedl darovací smlouvou a tuto skutečnost by bylo následně nutné zapsat do katastru nemovitostí. Poté by se změnily vlastnické poměry a v případě smrti Vašeho partnera by jeho potomci dědili pouze jeho polovinu – bylo by tedy mnohem snazší vyplatit potomka z prvního manželství a mohla byste v domě s dětmi zůstat.

Doporučuji se tedy pokusit s partnerem domluvit na převodu části nemovitosti do Vašeho vlastnictví, ať už na základě darovací či kupní smluvní, anebo jej přimět k úpravě poměrů po smrti tak, abyste měla jistotu, že budete moci zůstat s dětmi bydlet v předmětném domě.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44