Dědictví - druh/družka. Jak by probíhalo rozdělení majetku?

Zodpovězené
2. říj 2023

Dobrý den,

s partnerem žijeme již 13 let v jeho domě, spolu vychováváme dvě děti. Z předešlého vztahu má partner jedno dítě.

Jak by probíhalo rozdělení majetku?

Do domu jsem již investovala cca 500 tisíc Kč.

Lze nějak ošetřit, aby polovina domu v případě dědictví byla přiznána mě?

Děkuji.

Dobrý den,

jelikož se jedná o výlučný majetek ve vlastnictví partnera, tak v případě úmrtí byste právní nárok na podíl na nemovitosti v rámci dědického řízení neměla. Nicméně, tím že oba s partnerem momentálně nemovitost společně financujete a zhodnocujete (rekonstrukce, opravy, běžná údržba...), tak Vy máte nárok na vypořádání investic, které jste na nemovitost vynaložila ze svých prostředků. Nicméně je potřeba upozornit na skutečnost, že v praxi bývá častým problémem prokázat, že takto použité investice byly skutečně v konkrétní výši použity na danou nemovitost.

V případě úmrtí by záleželo, zda Váš partner sepsal dědickou smlouvu, nebo závěť. Pokud by tomu tak bylo, pak by bylo na jeho vůli, jak svůj majetek rozdělí a bylo by možné tímto způsobem zajistit, aby Vám v pořízení odkázal část domu. Jediným omezením při tvorbě závěti jsou tzv. neopominutelní dědicové. Podle současné právní úpravy jsou neopominutelnými dědici pouze potomci zůstavitele, tedy jeho děti, které nesmí v pořízení pro případ smrti vynechat (ledaže byly řádně vyděděny).

Nicméně, pokud by závěť, ani dědická smlouva sepsána nebyla, pak nastupuje tzv. dědění ze zákona podle dědické posloupnosti. Ve vašem případě by nastoupilo dědění podle první dědické třídy, v první dědické třídě dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel nebo manželka, každý z nich stejným dílem, tedy by dům přešel na všechny partnerovy děti.
Ve Vašem případě je nejjednodušším řešením převod ½ domu do vašeho vlastnictví ve formě darovací smlouvy, kdy na vás partner převede část domu formou darování, tedy bezplatně, čímž se Vaše podíly na vlastnictví domu vyrovnají.

Občanský zákoník v § 2055 odst. 1 stanoví, že darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. A podle odst. 2 plnění z pouhé společenské úsluhy není darováním, je-li z chování stran zřejmé, že se nechtějí smluvně vázat.
K právně úspěšnému převodu nemovitostí je zapotřebí, aby smlouva o darování nemovitosti byla řádně sestavena a obsahovala veškeré podstatné náležitosti, které jsou požadovány zákonem. Musí být jasně formulována, obsahovat identifikaci nemovitosti (dům). Podpisy na darovací smlouvě musí být ověřeny notářem nebo na CzechPointu (veřejné služby ověření podpisů). Po úspěšném ověření podpisů a sestavení darovací smlouvy je třeba podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Tento návrh musí být vyhotoven na předepsaném formuláři a musí obsahovat veškeré potřebné údaje o nemovitosti a osobách účastnících se převodu. Návrh na vklad spolu s ověřenou darovací smlouvou se podává na příslušný katastrální úřad, který provádí zápis do katastru nemovitostí. Po úspěšném zápisu se vlastnické právo k příslušné nemovitosti převede na obdarovaného, tedy na Vás.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44