Jak dále postupovat?

Zodpovězené
21. črc 2021

Dobrý den,

bohužel ještě nemám žádné děti a je mi 34 let, s mužem se snažíme o dítě 5. rokem.
V dubnu jsem podstoupila své 1. IVF - bohužel mám PCO a po hormonální léčbě Gonalem jsem měla pouze jen 1 folikul na levém vaječníku, pravý na stimulaci vůbec nereagoval. Vajíčko bylo pěkně, zralé, oplodněno, zavedeno 3denní osmibuněčné embryo, ale neuhnízdilo se.

Po této zkušenosti jsem zacala držet nízkosacharidovou dietu, začala jíst hodně zeleniny, pravidelně se hýbu, beru kapky Gynex, čaj kontryhel, inositol, samozřejmě vitamíny B, C,D, zinek, od doktora jsem dostala Duphaston. Shodila jsem 11 kilo, cítila se lépe, nastartovala si ovulaci (dle UTZ) pouze na levém vaječníku, cyklus se mi srovnal na 29 dní.

Nyní jsem podstoupila své 2. IVF, dle doktora ale málo reaguji na hormony, nyní pro Pergoveris denní dávka 300IU, dle UTZ 7 folikulů, OPU naplánováno na 14. den cyklu. Jsem si ale jistá, že 13.den mi 2 folikuly praskly dle bolesti a hlenu na kalhotkách. Při OPU získali 5 vajíček, všechny ale ve stavu neschopného k oplodnění a cyklus zastaven.

Pan doktor mi oznámil, že bych měla uvažovat o dárcovských vajíčkách. Výsledky dle dekursu z ledna 2021 AMH 5,07 BHp celkem norma, FSH 10,8. Manžel spermiogram špatný - příušnice.

Opravdu není jiná možnost?

Není nějaká možnost, abych lépe reagovala na stimulaci hormony a měla více zralých vajíček?

Objednala jsem se na fyzioterapie dle Mojžíšové, začala brít Omega 3, mateříkašičku, Koenzym q10. Už opravdu nevím, co ještě pro to udělat.

Děkuji Vám za radu.

Dobrý den,

podle mne není k použití darovaných vajíček žádný důvod - vajíčka máte svoje.
Bude trochu oříšek Vás nastimulovat, ale to by mělo jít.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz