Výpočet otcovské dovolené. Z čeho se tedy bude počítat?

Zodpovězené
29. kvě 2024

Dobrý den,

manžel nechce nastoupit na otcovskou dovolenou po narození našeho prvního dítěte, že by dostal dle svých kolegů, hodně málo peněz (prý za celý měsíc - 14 dní práce, 14 dní otcovské - dostal kolega pouze 17 000 Kč). Dle výpočtů na různých online kalkulačkách by měl podle mě dostat za 14 dní otcovské 16 000 Kč plus peníze za odpracované další dva týdny. S tchánem mi ale začali včera tvrdit, že se otcovská počítá z vyměřovacího základu/tarifu a ne dle hrubého příjmu za poslední rok (dostává velký podíl výplaty jako příplatky a není to brané jako základ). Podle mne mám pravdu já a bude se otcovská vypočítávat jako například mateřská a nemocenská.

Nebo má pravdu manžel?

Moc děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na výpočet výše otcovské.

Otcovská je dávkou nemocenského pojištění (stejně jako například peněžitá pomoc v mateřství). Výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. Ve Vašem případě by se tedy manželovi otcovská počítala z vyměřovacího základu – tedy hrubé mzdy, kam ale nespadají příplatky. Denní vyměřovací základ může manžel zjistit přímo u svého zaměstnavatele.

Dávka se poskytuje maximálně 2 týdny, tj. 14 kalendářních dnů ode dne nástupu na ni. Po nástupu zpět do zaměstnání začne manžel opět pobírat mzdu.

Pokud byste měla další otázky ohledně otcovské, můžete se obrátit také na linku České správy sociálního zabezpečení – 800 050 248.

Pokud byste potřebovala pomoci nebo poradit s něčím dalším, neváhejte se na nás obrátit.

Přejeme klidné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz