PPM na druhé dítě. Z čeho by se mi počítala?

Zodpovězené
25. bře 2024

Dobrý den,

jsem v současné době na rodičovské dovolené a v listopadu 2024 čekáme druhé dítě. Současně mám v zaměstnání, ze kterého jsem pobírala první PPM, smlouvu na dobu určitou do 30.9. 2024. Zvažuji přivýdělek k RD formou živnosti.

Pokud bych nyní začala pracovat jako OSVČ, z čeho by se mi vypočítala PPM?

Předem děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Ptáte se na to, z čeho se bude počítat výše PPM.

Ve Vašem případě je zásadní otázka, zda budete mít nárok na PPM pouze ze zaměstnání, kde máte smlouvu do 30.9. 2024 nebo případně také jako OSVČ.

Nárok na PPM vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek.
1) Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na ni nemocensky pojištěn, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. Tuto podmínku byste měla splňovat v případě zaměstnaneckého poměru, protože i když Vám skončí smlouva ke 30.9., budete stále v ochranné lhůtě. V případě OSVČ je pro nárok na PPM nutné si platit nemocenské pojištění alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na PPM. Tady pak záleží na tom, od kdy budete podnikat a kdy přesně nastupovat na mateřskou.

2) Druhou podmínkou je být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Tuto podmínku byste dle uvedených informací měla v případě zaměstnaneckého poměru splňovat taky. Jako OSVČ byste musela opět splnit podmínku nemocenského pojištění po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM a zároveň musí účast na nemocenském pojištění (ze zaměstnání nebo z podnikání) trvat dohromady alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na dávku.

Co se týká výše peněžité pomoci v mateřství, je to 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. Pokud v domě nástupu na PPM neuplynulo 12 kalendářních měsíců od začátku pojištění, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, ve kterém nastoupíte na PPM.

Na PPM tedy dle Vámi uvedených informací budete mít nárok ze zaměstnaneckého poměru, z něhož se bude počítat i její výše.

Pro nárok na PPM i jako OSVČ, je potřeba platit dobrovolné nemocenské pojištění a také spočítat přímo dobu podnikání, aby bylo možné určit, zda splníte podmínky a budete mít nárok nebo ne.

Doufáme, že jsme odpověděli na Vaše dotazy. V případě dalších otázek se na nás neváhejte opět obrátit.

Přejeme vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz