Postup a nárok na PPM. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
3. dub 2023

Dobrý den,

už cca 3 roky mám vedlejší činnost jako osvč. Mimo to jsem ale po RD od září roku 2021 standardně zaměstnaná - do prosince 2022 na poloviční úvazek, od ledna 2023 full time. Aktuálně nastupuji kvůli rizikovému těhotenství na PN a budu na ní až do porodu.

Jak se prosím v tomto případě řeší žádost o mateřskou?

Bude ji standardně řešit zaměstnavatel?

Jaký je prosím postup?

Děkuji moc.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, jak žádat o peněžitou pomoc v mateřství v situaci, kdy jste v pracovní neschopnosti až do porodu.
Od září 2021 jste zaměstnaná, kromě toho jste 3 roky jako OSVČ (vedlejší činnost).

Pro splnění nároku na PPM je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky:
1. Byla v době nástupu na PPM (tj. 6 - 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) nemocensky pojištěna.
Tuto podmínku budete splňovat, protože v době, kdy budete na PPM nastupovat ještě bude trvat Váš pracovní poměr (jste stále zaměstnaná, i když v pracovní neschopnosti).
I kdyby byl teoreticky ukončen, máte jako těhotná nárok na 180 denní ochrannou lhůtu. Pokud by tato lhůta vystačila do dne nástupu na PPM, tuto podmínku splňujete.

2. Byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM minimálně 270 dní nemocensky pojištěna.
Tuto podmínku také splňujete, protože jste nyní v pracovním poměru a předtím jste byla na rodičovské dovolené, ta se do doby 270 dní také započítává.

Podle informací, které od Vás máme, byste tedy nárok na PPM mít měla.

To, že jste OSVČ, v žádání o PPM nehraje roli. Napadá nás, že by tomu tak mohlo být pouze v případě, že byste si jako OSVČ platila pojištění, a tím pádem měla odvedeno víc peněz.
Žádost o PPM Vám potvrdí Váš ošetřující gynekolog (potvrdí zde datum předpokládaného termínu porodu) a Vy pak tuto potvrzenou žádost předáte zaměstnavateli. Ten ji předá příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

Podpůrčí doba PPM je 28 týdnů. Tzn. že ji budete pobírat cca do 5 měsíců věku dítěte (záleží, kdy přesně na ni nastoupíte - zda 6 nebo 8 týdnů před porodem). Pak navážete rodičovským příspěvkem.

Pokud byste měla nějaké další otázky, můžete se na nás obrátit na poradna@napocatku.cz

Přejeme Vám hodně zdraví a klidné těhotenství.

Na počátku, o. p. s.
Příkop 6, 602 00 Brno-střed (budova IBC, sedmé patro)

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz