Odchod od partnera. Jak z toho ven, abych dostala syna do péče a co mám dělat?

Zodpovězené
28. srp 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Mám podezření, že přítel bere drogy a máme spolu dítě. Chtěla bych od něj odejít.

Nedávno ho chytila policie - byl pod vlivem drog a vezl našeho syna a vše mi zatajil. Má agresivní chování, sprostě na mě křičí i před synem. Má manipulátorské sklony a neustále se vše obrací proti mě, já můžu za všechno, za jeho činy, chování, za vše. On vždy tvrdí, že za nic nemůže, že nic neudělal.

Jak z toho ven, abych dostala syna do péče a co mám dělat?

Děkuji

Dobrý den,

chceme Vám poděkovat za důvěru, se kterou jste nám napsala. Vážíme si ji. Také toho, že pro sebe hledáte informace a pomoc. Záleží na tom, abyste Vy i Váš syn byli v bezpečí a měli klidné zázemí.

Není v pořádku, jak se Váš přítel chová k Vám a k synovi. Tím, že řídil pod vlivem drog ohrozil nejen sebe, ale také Vašeho syna. Tuto skutečnost můžete doložit ze záznamu od Policie ČR.
Popisujete také jeho další chování, které je vůči Vám násilné. Za násilí na dětech je považováno také násilí, které není namířeno přímo proti dětem, ale děti jsou ho přítomny, děje se v jejich blízkosti. Proto se situace u Vás doma bezprostředně dotýká také Vašeho syna. Je velmi náročné v takém prostředí být. Je dobře, že hledáte cesty, jak z toho vyjít ven a jak se chránit.

Jako první nás napadá, aby o tom, co se u Vás děje věděl někdo jiný. Je někdo takový – z Vaší rodiny, přátel, sousedů? Může Vám konkrétně pomoci, kdyby bylo potřeba – zavolat policii, uschovat u sebe Vaše osobní věci a doklady, poskytnout Vám zázemí?

Ochranu dětí má na starost orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD, lidově sociálka). Ten má kompetence k tomu zasáhnout, kdyby byla ohrožena bezpečnost dítěte. OSPOD také hájí zájmy dítěte v situaci, kdy se rodiče nemohou dohodnout (např. kdo bude o dítě pečovat, kde bude dítě bydlet). Je také opatrovníkem dítěte
v soudním řízení (např. úpravy péče o dítě a stanovení výživného). Pokud máte v plánu od přítele odejít a chcete o syna pečovat sama, OSPOD se Vaší situací bude zabývat. Doporučujeme Vám tedy, obrátit se na něho již nyní a dát mu informace o tom, co se u Vás děje a konzultovat s ním Váš odchod od přítele.

Je také možné poradit se v některé ze sociálních služeb. Napadá nás, že pomoc
byste mohla najít také v občanské poradně, kde můžete vystupovat anonymně, jejich služby jsou bezplatné na mnoha místech České republiky. Posíláme odkaz na občanské poradny https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny Můžete zde najít kontakt na poradnu ve Vašem okolí.
Nabízíme také pomoc naší Poradny Na počátku.

Přáli bychom Vám, abyste na to nemusela být sama a měla pro sebe podporu a pomoc.

Přejeme Vám i synovi jen dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz