Odchod od partnera s dítětem. Můžu odejít nebo to může použít proti mně?

Zodpovězené
25. srp 2021

Dobrý den,

s přítelem jsme se rozešli, podnět přišel z jeho strany a já to cítila stejně. Jenže hned na to jsme se dost ošklivě pohádali a já chtěla ať odejde, nebo ať nechá odejít mě a ráno se vrátím a pořešíme co dál s naším dítětem. Začal po mě křičet a vztahovat ruku (nejspíš jenom nějaký reflex, ale bála jsem se). Řekl, že malého mu nevezmu a když odejdu, tak už malého nikdy neuvidím, protože mě dovnitř nepustí. Ve vzteku jsem bouchla do nočního stolku, který spadl a on mi začal vulgárně nadávat a fotit si ten stolek, že to pošle na sociálku a dítě bude jeho. Odešla jsem a znova mi psal, že když jsem odešla, tak asi dítě nechci a všechno to ráno zavolá sociálce a o dítě přijdu. Napsala jsem mu, že jsem s malým na rodičáku, takže než se to vyřeší by měl být u mě, ale že mu ho budu dávat kdykoliv bude chtít, ale že je ještě moc malý, aby byl bez mámy, je mu 10 měsíců. Ze strachu, že o malého přijdu jsem se vrátila hned.

Otázka zní, zda můžu od přítele odejít i s malým, dokud není vyřešena péče o něj soudně, aniž by to mohl nějak použít proti mně?

A zda to, že jsem odešla z bytu, i když otec dítěte doma byl, je takový přečin, abych mohla o dítě přijít?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Chápeme, že situace, ve které jste se ocitla pro Vás musí být náročná. Co se týká odchodu od partnera s vaším společným dítětem, toto z právního hlediska udělat můžete, i když ještě není soudně rozhodnuto o svěření dítěte do péče. Je časté, že se partneři rozcházejí v době, kdy společně pečují o dítě (děti). Vždy je pak dítě u jednoho z rodičů. Neměla byste však bránit styku dítěte s otcem.

Váš partner se může obrátit na OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dítěte) a soud, aby mu svěřil syna do péče. Celý proces ale trvá déle. Soud při svém rozhodování zohledňuje hodně okolností, mimo jiné i to, kdo v jaké míře pečoval o domácnost a dítě před rozchodem apod. Váš partner jistě může argumentovat různými věcmi, jistě i tím, že jste odešla z bytu od syna. Nenechala jste ho však doma samotného. Věděla jste, že je v bezpečí se svým otcem. Nijak jste ho tím neohrozila. Toto by tedy nemělo hrát v rozhodování soudu větší roli.

Ve Vaší situaci bychom Vám doporučovali, abyste zašla na OSPOD (pod který spadáte) Vy sama a vysvětlila jim, v jaké jste situaci. Pracovnice OSPOD s Vámi mohou vše podrobněji probrat a vysvětlí Vám, jak dále postupovat. Jednání s OSPOD se zřejmě stejně nevyhnete, pokud budete řešit rozchod, svěření dítěte do péče, výživné apod.

Přejeme Vám brzké uklidnění situace a ať brzy najdete s partnerem řešení, které bude správné pro syna i pro vás oba.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz