Nárok na PPM. Jak to udělat?

Zodpovězené
21. kvě 2021

Dobrý den,

24.5. 2021 mi končí tříletá rodičovská dovolená a měla bych nastoupit do práce. Firma ale zrušila mou pracovní pozici a domluvili jsme se na výpovědi dohodou a náhradě mzdy (místo 2 měsíční výpovědní lhůty) + 3 měsíčním odstupném (k 25.5. 2021).
Zjistila jsem ale, že jsem podruhé otěhotněla, a nevím, co teď dělat. Termín porodu je 22.1. 2022, nástup na mateřskou 8 týdnů před TP je 28.11. 2021, jenže mi nevychází ochranná lhůta 180 dní, která končí 20.11. 2021. Takže to vypadá, že o 8 dní přijdu o nárok na PPM.

Dá se nějak vymyslet, abych nárok měla? Popřípadě, jaké řešení by pro mě bylo nejvhodnější?

Ještě zmíním, že musím do září zůstat s dcerou doma, než půjde do školky.

Mám se tedy hned po výpovědi hlásit na ÚP nebo na VZP jako pečující osoba o dítě do 7 let věku?

Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Pokusíme se co nejlépe odpovědět na Vaše dotazy.

Máte pravdu, že nárok na mateřskou Vám nejspíše nevznikne. Ve Vašem případě nevidíme cestu, jak to udělat tak, abyste PPM mohla dostat. Nevíme, zda již máte termín porodu stanoven lékařem gynekologem. Pokud tomu tak zatím není, je ještě možné, že podle ultrazvuku vyjde termín maličko jinak.

Píšete, že do září budete doma s dcerou, která zatím nechodí do školky. Doporučovali bychom Vám zaregistrovat se na ÚP hned, jakmile Vám skončí pracovní poměr. Co se týká financí, mohlo by to být pro Vás výhodnější, protože Vám bude náležet podpora v nezaměstnanosti (po uplynutí doby, za kterou dostanete odstupné). Je třeba ale počítat s tím, že Vám Úřad práce bude hledat vhodné zaměstnání a bude Vám je nabízet. Pravděpodobnost, že byste pro sebe našla vhodnou práci (se všemi omezeními, které těhotenství obnáší), je samozřejmě nižší. Přesto je nutné s touto variantou počítat.

Zaměstnání můžete samozřejmě odmítnout, pak byste ale mohla být z evidence vyřazena a přestala byste dostávat podporu v nezaměstnanosti. Poté byste mohla jít na zdravotní pojišťovnu, nahlásit se jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let věku.

Když tedy půjdete na Úřad práce, budete na tom možná stejně, ale možná lépe než kdybyste rovnou přešla do režimu osoby pečující o dítě do 7 let věku. Od narození dítěte poté budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Přejeme Vám klidný čas těhotenství a hodně zdraví celé Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz