Doplacení nevybraného RP na starší dítě při ztrátě zaměstnání manžela. Jak to prosím je?

Zodpovězené
29. zář 2023

Dobrý den,

při očekávání 1. dítka jsem měla práci na dobu určitou, tedy jsem měla mateřskou na tohle dítě. Smlouvu mi neprodloužili, z rodičovské jsem přecházela rovnou na druhý rodičovský příspěvek na druhého syna. Momentálně očekáváme další dítě (začátek prosince), stále pobírám RP na prostředního syna a neřešili jsme navyšování RP, jelikož je manžel zaměstnaný a tak nám zbytek rodičovského příspěvku vyplatí po narození 3. dítěte na základě manželova denního vyměřovacího základu.

Manžel však měnil minulý rok práci, má smlouvu na rok a ta mu končí právě koncem listopadu. V případě, že by mu smlouvu neprodloužili a manžel by šel na ÚP - tedy byl by právě v den/měsíc narození dítěte nezaměstnaný, měli bychom nárok na vyplacení nevybrané částky RP na prostředního syna?

Vím, že se počítá denní vym. základ za určitě předešlé období, nikde jsem však nenašla informaci, jak je to se situací, když je manžel nezaměstnaný krátkodobě a já denní vym. základ nemám.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Píšete, že pobíráte rodičovský příspěvek na své druhé dítě. Začátkem prosince očekáváte třetí dítě a obáváte se, že nebudete mít nárok na doplacení RP za druhé dítě z důvodu manželovy případné nezaměstnanosti.

Nárok na získání nevyčerpané dávky při narození dalšího dítěte skutečně zaniká, pokud ani jednomu rodiči není možné ke dni narození dalšího dítěte stanovit denní vyměřovací základ. Pokud tedy manželovi nebude prodloužena pracovní smlouva a v době narození dítěte bude nezaměstnaný, zbylé peníze se Vám nevyplatí.

Máte tedy možnost si RP navýšit alespoň na dobu do narození třetího dítěte. Tuto změnu bychom Vám doporučili udělat co nejdříve.

Přejeme Vám všechno dobré, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz