Na RD čekám další miminko. Poradíte, prosím?

baru8771
9. únor 2021

Zdravím, mám pár otázeček. V současnosti jsem na RD a pobiram rodičovský příspěvek. Synovi je 11 měsíců a z částky 300 000 jsem zatím dostala 71 244 Kč. Termín 3.porodu mám 3.9.2021. Nemám platnou pracovní smlouvu, tudíž nemám u třetího nárok na PPM. Je to tak? Budu tedy čerpat rodičovský příspěvek od narození dítěte? To znamená, že poslední výplatu RP na druhé dítě dostanu v srpnu za červenec? Nebo dostanu ještě v září za srpen? Další otázka se týká navýšení RP. Ráda bych vybrala na 2.dítě co nejvyšší částku. Přečetla jsem si, že maximální Rodičovský příspěvek je rovný mateřské. Denní dávku jsem měla 628 Kč a DVZ 897 Kč. Můžu si tedy do konce nároku čerpání rodicaku na druhé dítě zvýšit částku na 18 840 Kč? Děkuji za odpovědi B.

areh
9. únor 2021

Na RP vzniká nárok dnem narození dítěte, takže za srpen dostanete peníze ještě za první dítě. Nyní si RP navyšte už od února ať vyčerpáte,co nejvíce. Případně pokud by měl partner vyšší plat, tak lze čerpat RP přes jeho DVZ. 😉

baru8771
autor
9. únor 2021

@areh Partner je OSVČ a nemá vyšší příjem než jsem měla já. Stačí mi můj DVZ. Můžu si tedy navýšit RP na 18840?

surikata131
9. únor 2021

@baru8771 můžeš čerpat max 70% 30násobku DVZ, takže by to mělo být těch 18837. Můžeš si to navýšit už teď za únor. Když se dítě narodí v září, tak bys měla dostat RP který bereš teď ještě za srpen. Ale nejlepší když si zajdeš na úřad, neno aspoň zavoláš

bezinka22
9. únor 2021

@baru8771 ano, maximalni navyseni vychazi 18837 Kc. Navyste hned at je to uz od unora. V dobe nouzoveho stavu je mozne poslat naskenovany PDF soubor emailem na UP. Navysovala jsem ted v lednu, vyridili to cca do tydne. Formular je ke stazeni na strankach.

alilali
9. únor 2021

@baru8771 Ano, můžeš si zvýšit rodičak do porodu dalšího dítěte. 🙂

baru8771
autor
9. únor 2021

Děkuji všem za odpovědi. Určitě navýším. A ještě jeden dotaz, během té doby, co jsem žádala poprvé, jsme se přestěhovali. Je to stejné číslo Prahy, ale mám jiné trvalé bydliště. Stačí tuto změnu zapsat do formuláře?

mazanamatka
10. únor 2021

@baru8771 Ano, ano. Důležité je to kontaktní pracoviště, co žádost zpracovává a to máte beze změny.

mazanamatka
10. únor 2021

Trvalé bydliště se mění samo automaticky v registrech.