Syn ukončil studium předčasně a po roce se zase vrátil ke studiu - je mu 24 let. Mám teď zase povinnost mu vyplácet výživné?

Zodpovězené
26. črc 2024

Dobrý den,

syn přerušil před rokem studium, bylo mu 23. Nyní nastoupil znovu do studia, ale rok nebyl na žádné škole a pracoval.

Mám teď zase povinnost mu vyplácet výživné?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

původní rozsudek o výživném přestal platit v okamžiku, kdy syn ukončil studium. Aby měl nyní opět nárok na výživné, musel by podat žádost k soudu o nový rozsudek.

Pokud však víte, že syn opět začal studovat, doporučuji, abyste výživné opět začal vyplácet dobrovolně. V opačném případě by si syn mohl zažádat o výživné až 3 roky zpětně.

Je důležité si uvědomit, že výživné je povinností rodičů až do doby, než dítě dokončí přípravu na budoucí povolání a je schopné se samo živit. Nyní, když syn opět začal studovat, spadá opět do kategorie nezaopatřeného dítěte, a tedy má nárok na výživné.

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441