Potvrzení o placení alimentů, které nebyly určeny soudně. Co myslíte?

Zodpovězené
10. lis 2022

Dobrý den,

otec dcery po mně vyžaduje potvrzení o tom, že mi posílá peníze na dceru, kterou tedy od začátku Covidu nevídá. Prý jej chce jen, aby měl "klid", že se na ní nevykašlal, kdybych někdy ho osočila, že neplatil.

Odešla jsem od něj z důvodu domácího týrání, které bylo převážně psychické, ale tuto skutečnost nemám jak doložit, jen pár nafocenými smskami. V době odchodu měl navíc insolvenci, kde měl poníženou splátku na základě potvrzení o "vyživování" mě a dcery z doby, kdy se narodila, ale po mém odchodu tuto skutečnost nenahlásil.

Papír bych podepsat ochotná byla - bez ověření podpisu (na "oplátku" mi povolí změnu jména dcery), ale mám strach, aby na základě tohoto papíru po mně peníze nechtěl zpátky.

Jsou mé obavy oprávněné?

Nebo pokud alimenty byly domluvené mezi námi, nemám mít strach?

Děkuji

Dobrý den,

bez ohledu na určení výživného soudně, či dohodou mezi Vámi rodiči má otec ze zákona vyživovací povinnost ke svému dítěti. Rozdíl je, že dohody nejsou vymahatelné, ale výživné stanovené rozsudkem vymáhat lze. Pokud otci fiktivně podepíšete, že Vám výživné na dceru uhradil, je to rozhodnutí čistě na Vás a spotřebované výživné se nevrací. Nicméně vědomě tak připravujete dceru o výživné, na které má nárok. Můžete se obrátit na soud a podat návrh na svěření dítěte do péče a určení výživného, a to až 3 roky zpětně.

Doporučila bych Vám mít vyřešenou úpravu styku a určenou výši výživného. Otázkou je, zda-li Vás otec nevydírá a můžete zvážit podání trestního oznámení za vydírání.

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441