Jak pomoci tatínkovi, který bojuje se závislostí na alkoholu?

Zodpovězené
7. lis 2022

Dobrý den,

můj tatínek bojuje se závislostí na alkoholu - dochází ambulantně. Aktuálně se tedy dopuje nealkopivem, takže úplně bez alkoholu jistě není, ale poslední týden měl velmi silné deprese/ataky, nespal, problém se zvednout, cokoliv (umýt se, vstát...). Jeho pravidelné sezení bohužel odpadlo. V neděli ráno už to bylo velmi neúnosné, a tak svolil, že pojede na psychiatrickou první pomoc a tady jsme úplně narazili. Dojeli jsme na Žižkov do riapsu, jelikož Bohnic se bojí, jak čert kříže, a tam sestřička na příjmu řekla, že mu nemohou pomoci a odeslala nás na Karlák do nemocnice. Samozřejmě, že se po náročném rozhovoru úplně rozložil a nikam dál nechtěl.

Telefonicky jsme zjistili, že na Karláku by ho také nevzali kvůli spádovosti a já se chci zeptat, proč tedy ta zařízení jsou?

Problém mého táty je, že se neumí u adiktoložky a ostatních otevřít a říct, jak se opravdu cítí, místo toho se utápí ve svých problémech sám, ale jeho doktorce se nedá dovolat a na email odepiše, že vše máme řešit pouze telefonním kontaktem, ale tak, že volat musíme sami. Upřímně jsem z celé téhle situace velmi mimo. Povedlo se mi taťkovi pomoct, zavolala jsem jeho nejblížší kamarády a docela se povedlo ho z jeho stavu zvednout, ale ta nepomoc ze strany zařízení mě tedy velmi ubíjí.

Jak z toho ven?

Jaké jsou cesty pro rodinu podpořit více uzdravení?

Děkuji

Hezký den,

velmi mě mrzí celá situace a umím si představit, jak je to pro Vás všechny náročné.
Na straně zařízení bych to neviděla úplně na nepomoc. Dostat se "ihned" do ústavní léčby závislosti není možné takřka nikde. Léčebných lůžek je málo a lidi se závislostí mnohonásobně více. Je mi to líto, ale běžná čekací doba je v průměru kolem tří měsíců a nic moc se s tim dělat nedá. Výjimkou jsou soukromá zařízení, jako například klinika Neo, kde bývá možný nástup dříve.

Ambulantní léčba sama o sobě je velmi složitý proces, který s sebou přináší různé výkyvy. Tatínek se musí sám opravdu plně rozhodnout spolupracovat se svým terapeutem a svěřit se mu se všemi svými problémy. Pakliže dochází ambulantně k adiktologovi, měla by fungovat spolupráce s psychiatrem, který může deprese, úzkosti a podobné stavy (pokud shledá indikaci) medikovat vhodnými léky.

Držím palce, aby vše brzy nabralo správný směr.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová