Opakované potraty. Jaká vyšetření podstoupit před IVF?

Zodpovězené
25. čer 2019

Dobrý den,

snažíme se o dítě 2 roky, je mi 28 a dítě nemám žádné. Byla jsem 4x těhotná (2x z IUI a 2x přirozeně) a vždy z toho byl samovolný potrat. Někdy se neukáže ani srdíčko (většinou prázdný GV).

Hematologie, imunologie i genetika jsou v pořádku. Při zjištění těhotenství byl i preventivně nasazen Flaxiparine a stejně do 8-9tt nastal potrat. Otěhotnět mi jde, ale někde od začátku bude chyba. Teď jedu do lázní a na podzim nás čeká první IVF s genetikou embryí - tam "prý" může být zakopaný pes.

Je jestě nějaké vyšetření nebo možnost, na co se zaměřit, vyšetřit před IVF? Přítelův spermiogram je výborný.

Děkuji!

Dobrý den,

chápu, že Vás tento stav trápí a snažíte se chytat všeho, čeho je možno. Podle mého názoru je postup, který jste s Vašimi lékaři zvolila, správný a adekvátní a nezdá se mi, že by šel nějak vylepšit. Předpokládám, že dlouhodobě užíváte metylfolát (např. Superfolin). Mohla byste ještě zkusit místo běžného těhotenského multivitaminu užívat něco s inositolem (Fertiprona) - kvůli "folát rezistentním" vrozeným vadám.

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň