Pozitivní cytologie, negativní HPV. Co to znamená?

Zodpovězené
11. srp 2024

Dobrý den,

vyšla mi pozitivní cytologie, takže mi gynekoložka udělala HPV test a ten vyšel negativní, pořádně mi nevysvětlila, co to znamená, že ta cytologie je pozitivní. Znamená to, že když je HPV test negativní, tak je vše v pořádku? Nebo je stále nějaké riziko, když cytologie byla pozitivní?

Také mi řekla, ať si pořídím nějaké dezinfekční čípky na zavádění, aby se bakterie nepřemnožily, ale neřekla jaké, máte prosím nějaké doporučení?

Moc děkuji.

Dobrý den,

cytologie je vyšetření, které upozorní na (mírně nebo více) "nenormální" buňky čípku. V pořádku to tedy není. Jejich nenormalita je nejčastěji (ale nejenom) "dílem" infekce HPV - to je často nebezpečné (a Vy to máte negativní).

Na dezinfekci - zkuste Gynimuin rapid. Také můžete (i dlouhodoběji) užívat perorálně vaginální kmeny laktobacilů (CRISPATUS).

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň