Kondylomata. Můžete mě prosím uklidnit?

Zodpovězené
23. čer 2023

Dobrý den,

jsem v 8. měsíci těhotenství a na kožním mi před 14 dny diagnostikovali 2 drobná kondylomata v pochvě. Byl to pro mě šok a zhroutila jsem se. Byla jsem očkovaná v dětství na hpv ale myslím, že bohužel jen Cervarixem :( .. Od doby, co mi na kožním tuhle hrůzu lékař oznámil, jsem úplně psychicky vyřízená, ikdyž tvrdil, že se v těhotenství mohou vlivem snížené imunity objevit a mám se "hodit do klidu". Zatím jsem byla jednou na vypálení a snažím se posilovat imunitu, ale je mi psychicky příšerně. Pokud do porodu nezmizí, pošlou mě na CS kvůli bezpečnosti miminka.

Nicméně. S partnerem jsme sice tak 2 měsíce neměli styk, ale teď mám strach, že už v té době jsem ho těmi bradavičkami mohla nakazit, protože jsem si jich dříve nevšimla (pokud tam byly).

Myslíte, že když se mu neprojevily, že je tu aspoň malá šance, že se mu už neobjeví?

Nebo jestli si má někam zajít, aby tomu předešel?

Pořád ho kontroluji. Kdyby kvůli mně měl taky tyhle bradavičky, nedej bože, co jsem vyčetla za hrůzy jako je rakovina, asi bych se zhroutila úplně...

Vím, že HPV se vyléčit nedá, že je v těle, pokud se ho samo nezbaví imunitou, jde mi jen o ty bradavičky.

Můžete mě prosím trochu uklidnit?

Omlouvám se za dlouhý dotaz.

S pozdravem

V.

Dobrý den,

chci Vás uklidnit. Infekce genitálními bradavicemi je velmi častá a - narozdíl od infekcí nebezpečnými HPV kmeny (ty nejhorší jsou 4) - je způsobena málo rizikovými kmeny 6 a 11 (tedy žádná rakovina).

Klidně mrkněte sama, třeba zde https://www.prolekare.cz/kreditovane-kurzy/hpv-....

A nákaza mohla proběhnout už dávno (doba vstupu viru nemusí být totožná s výsevem - sama píšete o horší imunitě v těhotenství) a nakazit mohl klidně manžel Vás (anebo někdo jiný kdysi dávno).

Hlavu vzhůru! Koneckonců za nic nemůžete!

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň