Růstový percentil 15 v 26+6 tt. Není nás třeba více hlídat?

Zodpovězené
8. bře 2024

Dobrý den,

lékařka v rámci poradny ve 26+6 TT kontrolovala malého. Bříško mu měřila dvakrát, prvně řekla, že ho špatně chytila. Váhu mi řekla prvně 830 g, po opravě 893 g (v průkazce mám 900 g). Pak řekla, že růstový percentil je 15. Víc to nekomentovala, až když jsem se ptala, jestli je to dobré, řekla ano, nesmí spadnout pod 10 a uvidíme, jak bude vypadat příště (objednaná jsem za 3 týdny).

Hodně mi to vrtá hlavou, protože před třemi týdny byl růstový percentil 47, takže nemám dobrý pocit z toho, že se malý v růstu "zasekl".
Srdíčko ale prý pracuje pravidelně, tep 144, plodové vody mám také dost. Váha miminka mi nepřipadá nijak tragická, asi bude problém s tím bříškem, graf ale nemám...

Zajímalo by mě, zda není třeba nás hlídat více a zda miminko může ještě rozměry dohnat. Snažím se uklidňovat, že kdyby to bylo akutní, snad nejdu na kontrolu až skoro po měsíci, ale jsem klasická vyděšená prvorodička. 🙂

Děkuji za odpověď a přeji příjemně prožitý den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. 15. percentil je určitě stále v normálních mezích a růst plodu není rovnoměrný během těhotenství, ale jsou období, kdy roste rychleji a kdy roste pomaleji. Také chyba měření v tom hraje roli. Pokud bylo vše ostatní v pořádku, pak kontrola za 3 týdny je běžný postup.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz