Jak zlepšit kojení týdenního chlapečka?

Zodpovězené
4. črc 2021

Dobrý den,

jsem prvorodička a syn má týden.

Naše kojení vypadá takto: Cca 15 minut je na prsu, pak usne a odpojí se. Odejdu, on se o 5 minut vzbudí a chce znovu jíst. Takto to jde dokola hodiny a hodiny, dokud mu nedám umělé mléko z láhve, případně odsáté mateřské. Mléka mám zřejmě málo, protože si odsaji maximálně 30 ml. Když si ale zmáčknu prso, tak nějaké mléko stále jde ven.

Je chyba v tom, že syn usne?

Nebo mám málo mléka?

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

toto chování je v prvních dnech velmi, velmi časté. Laktace se začíná rozbíhat, ale miminko se chce kojit často a je na prsu dlouho (ono je mu tam moc dobře a krásně se tam spí, maminku má doslova na dostah).

Nepíšete, jak často se miminko kojí. V prvních dnech a týdnech se může chtít kojit 12x i 15x za den, je na prsu téměř nonstop. Proto je dobré si udělat v prvních dnech pelíšek a být tam s miminkem co nejvíce. Miminko, pokud je samo v postýlce (navíc, pokud věc komplikuje např. žloutenka), může být velmi spavé a pokud nemá maminku nablízku, nevyžaduje kojení.
Kolik odsajete neznamená téměř nic. Miminko si může vysát výrazně více, odsávačka je jen přístroj - miminko je láska, hormony, chemie, zkrátka vše.

Doporučuji především co nejvíce kojit, společně spát a při kojení co nejčastěji střídat prsa. Kojte v savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.cz) a dobré je kojit miminko kůže na kůži, tedy jen v plence. Sledujte při kojení miminko a jakmile již není aktivní, vystřídejte. Vystřídejte klidně 5x či vícekrát za jedno kojení. Pokud ani poté není miminko spokojené, dokrmte, ale dejte velký pozor na lahvičku. Ta může být velmi výraznou komplikací, miminko si na ni zvykne a nebude již chtít sát z prsu. Více bych doporučila dokrm cévkou přímo na prsu (viz. www.infookojeni.net). Je stále veliká šance, že se plně rozkojíte, kdyby se dál nedařilo, zkuste se poohlédnout po LP v okolí, která by mohla velmi pomoci.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová