Jaký kočárek zvolit pro dítě po operaci páteře?

Zodpovězené
12. zář 2023

Dobrý den,

prosím o radu. Můj 2lety syn půjde v říjnu na operaci páteře a míchy (intra durální lipom v oblasti L2-3). Podle lékařů jde o první z řady operací, kterými chtějí předejít paralýze od pasu dolů.

Chtěla bych vybrat pohodlný kočárek, který bychom používali nejen v době rekonvalescence, ale i později. V podstatě by to mel být náš poslední sportovní kočárek.

Nechci předcházet a kupovat vyloženě zdravotní kočárek, z důvodů:

  • nechci se rouhat a předcházet, věřím, že malý bude v pořádku,
  • určitě by z něj brzy vyrostl a můj rozpočet je skutečně omezený (samoživitelka),
  • se mi vůbec nelibí.

Přemýšlela jsem o značce Patron, je to česká značka a výrobce se specializuje na zdravotní pomůcky. Byla jsem navštívit prodejnu v Praze, ale tam jsem tedy opravdu moc nepochodila, místo prodejce zaplácli slečnou, která nejspíš před tím prodávala v cukrárně, takže jsem odešla zklamaná a znechucená.

Už jsem trochu zoufala a po pravdě v tom začínám mít "maglajs". Doporučíte mi prosím kočárek co možná nejpohodlnější a se skvělým odpružením?

Moc dekuji

Ahoj,

v první řadě děkuji za projevenou důvěru.

Nejsem si však jistá, jestli se vydáváš správným směrem (nejsem odborník a nemám ani žádnou osobní zkušenost), tedy koupí klasického sportovního kočárku namísto rehabilitačního. Vím, že ty rehabilitační nevypadají dokonale, ale k tomuto účelu ani nebyly stvořeny.

Kočárky značky Patron by Ti moc nepomohly, protože mají nižší 15kg nosnost sportovních sedadel, a ta by Ti brzy nestačila.

Je pro mě důležité dodat a hlavně Ti chci v dobrém říci, že rehabilitační kočárky jsou speciálně vyvíjeny (pod dohledem specialistů v daném oboru). Najdeš u nich mnohem prostornější sezení a také zvýšenou nosnost sedadla. Příkladem rehabilitačního kočárku, který je i po vizuální stránce velmi podobný klasickému kočárku je model Mewa. Jeho nosnost je až 35 kg a je určen pro dítě do max. výšky 120 cm.

Kočárky, které mají nejprostornější sezení na trhu, a to s délkou ložné plochy 110 cm, zmíním pouze okrajově. Jsou to Uppababy Vista V2 a Uppababy Cruz V2, bohužel zatím nejsou dostupné na našem trhu.

Podobným dostupným kandidátem (občas najdeš i v bazaru) je model Mamas&Papas Armadillo Flip XT 3. Jedno z nejprostornějších otočných sedadel na trhu lze v zádové i nožičkové části sklopit až do lehu v celkové délce 100 cm. Samozřejmostí je také dostatečná výška zádové opěrky, a to 53 cm. Součástí sedáku je i výše umístěné dětské madlo a XXL stříška, která ochrání před sluncem či deštěm. Navíc má teleskopicky polohovatelnou rodičovskou rukojeť, kterou si přizpůsobíš ke své výšce.

Kočárky populární značky Baby Jogger ve Tvém případě nedoporučuji, protože mají tvrdá sedadla a většinou nenabízejí možnost lehu. Navíc nemají v základu polohovatelné opěrky nohou, a jejich pořizovací cena je vyšší.

Zmíním i neotočný sportovní model Britax B-Motion 4 Plus, který má však sezení podobně tvrdší jako Baby Jogger kočárky. Dá se to řešit ergonomickou podložkou, ale nejsem do detailu znalá zdravotního problému, takže by bylo fajn takovou možnost prodiskutovat se synovým odborným doktorem. Možná Ti nakonec řekne, že potřebuješ navíc korýtkový tvar sezení.

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat Kočárkovou poradnu, Kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka