Jak zabránit dítěti, aby si neodpoutávalo 5bodové bezpečnostní pásy v kočárku?

Zodpovězené
4. pro 2022

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak mám odnaučit svého 2letého syna se odpoutávat z kočárku. Máme 5bodové bezpečnostní pásy, ale syn v nich nechce být.

Nevíme si dát rady, přemýšleli jsme i nad nějakým uzamčením pásů.

Co bys nám poradila?

Děkuji

Ahoj,

toto je velmi komplikovaná otázka, neboť nemám dostatečné informace:

  • systém zapínání pásů (5bodovým nebo 3bodovým),
  • model a značku kočárku, protože některé kočárky mají 5bodový systém, který si umí dítě samo odepnout.

Zkusím tedy poradit obecněji.

Syn se rád vozí v kočárku, ale zároveň postrádá volnost pohybu. Nevím, jakým způsobem ho připoutáváš. V tomto věku už můžeš dítě poutat systémem 3 bodů. To je pásem mezi nožičkami a dolními pásy kolem boků. Horní pásy můžeš vypnout, tedy pokud se to na Tvém kočárku dá. Pokud ne, tak je jen necháš za zády dítěte tak, aby měl ramena volná. Je možné, že pokud ho jistíš všemi 5 body, tak ho to táhne a nemá pocit volnosti (směrem v předklonu dopředu). To ho nutí se odepínat.

Aktivní sed jsem podrobněji popsala na kočárek v mé recenzi.

Existuje také dodatečný zámek bezpečnostních pásů na autosedačky od značky Zopa. Lze jej však použít i na 5bodové pásy kočárku. Zopa zámek je pomocník, který udrží bezpečnostní pásy zabezpečeny. Díky speciální povrchové úpravě zůstane zámek na svém místě - nebude se posouvat či klouzat kam by neměl. Je kompatibilní s pásy různé velikosti, a to až do šířky 38 milimetrů.

Vezmi v úvahu i možnost, že Tvůj syn z kočárku vyrostl. Vození se mu líbí, ale možná nastal čas změnit dopravní prostředek. A tedy vyměnit kočárek za odrážedlo nebo tříkolku.

Držím Ti palce. Kdybys měla jakoukoliv další otázku, tak mi neváhej znovu napsat (s připomenutím se) do poradny. A nezapomeň odebírat kočárkovou poradnu, kočárkopedii nebo lulu_originally. Nepřijdeš tak o žádné novinky a inspirace ze světa kočárků.

Přeji Ti krásný den a příjemné kočárkování!
Vaše Ľudka
Kočárková poradkyně Modrého koníka